Untitled design %281%29
23 Jun 2020

Latvia and Estonia combine their national leagues

A draw on Sunday defined the opening fixtures while SK Augur retained the Estonian Super Cup


The neighbouring nations of Estonia and Latvia have combined beach soccer forced to create a joint competition, the Coolbet Beach Soccer League, composed of five Estonian and three Latvian clubs.

Alongside the organisation of the two-nation league, the Estonian Super Cup was also contested on Sunday and finished SK Augur 6 - 4 BSC Thunder.

Thanks to goals from Munskind (2), Nommiko, Lepik, Kuuse and Marmor, SK Augur took the title for the second year running.

The clubs competing in the league will be Nomme BSC, BSC Uksjalgvarav, SK Augur, BSC Thunder and BSC Turi from Estonia, while the Latvia representation will be BSC LAT, BFS Ropazi and FK Beitar.

The highest finisher from each nation will qualify for the Euro Winners Cup as their nations’ representatives in the European championship in Nazare.

A draw on 21 June organised the sides into the opening fixtures, which you can find below.

The Coolbet Beach Soccer League will be played in the following format: each team will play against each other twice (two rounds), a total of 14 games per team. They will play over seven matchdays (two matches per day) which will be played during July and August on Parnu beach in Estonia and Jurmala beach in Latvia. 

Top referees from both countries, including four FIFA referees, will be involved to ensure the highest standards of the implementation of Beach Soccer Laws of the Game during the competition.

 

COOLBET BEACH LEAGUE 2020

 

SATURDAY 4 JULY 

Main Pitch

13.00 - BSC THUNDER/ ARVUTITARK v FK BEITAR/KAUGURI

14.10 - BSC TURI v NOMME BSC/ OLYBET

16.30 - BSC LAT. v BSC THUNDER/ ARVUTITARK

17.40 - BFS ROPAZI v FK BEITAR/KAUGURI 

Second Pitch

13.00 – BSC UKSJALGVARAV/ ELEMENTMASTER v SK AUGUR/ ENEMAT

14.10 - BSC LAT. v BFS ROPAZI

16.30 - NOMME BSC/ OLYBET v SK AUGUR/ ENEMAT

17.40 - BSC TURI v BSC UKSJALGVARAV/ ELEMENTMASTER 

 

SUNDAY 5 JULY

Main Pitch

11.00 - NOMME BSC/ OLYBET v BSC UKSJALGVARAV/ ELEMENTMASTER

12.10 - BSC TURI v SK AUGUR/ ENEMAT

14.50 - NOMME BSC/ OLYBET v BFS ROPAZI

16.10 - BSC UKSJALGVÄRAV/ ELEMENTMASTER v BSC THUNDER/ ARVUTITARK

 

Second Pitch

11.00 - BSC LAT. v FK BEITAR/KAUGURI

12.10 - BFS ROPAZI v BSC THUNDER/ ARVUTITARK

14.50 - SK AUGUR/ ENEMAT v FK BEITAR/KAUGURI

16.10 - BSC TURI v BSC LAT.

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC