Untitled design
Mundialito de Clubes Moscow
25 Feb 2019

Check out the Mundialito squad lists

Here are the lists of superstars heading to Moscow for the Mundialito de Clubes


There are just two days to go until the Mundialito kicks off, with the first match seeing Levante UD taking on BSC Lokomotiv Moscow, at the Megasport Sports Palace in the Russian capital.

With such star-studded clubs coming together to do battle on the sand, it’s worth taking a look at the talent we can expect to enjoy.

Here you can find the squad list of each of the eight clubs who are about to touch down in Moscow… 

 

GROUP A

 

SPARTAK MOSCOW (RUS) (Coach - Mikhail Likhachev)

 

1. Denis Parkhomenko Parkhomenko  

2. Iurii Kotov Kotov

3. Andrei Novikov Novikov  

4. Alexey Makarov Makarov  

6. Alexey Pavlenko Pavlenko 

7. Anton Shkarin Shkarin

8. Thanger Alves do Nascimento Thanger

10. Melo Ranger Igor Matheus Igor  

13. Ruslan Amanov Amanov  

14. Catarino da Silva Diogo Catarino

20. Fedor Zemskov Zemskov

22. Pavel Bazhenov Bazhenov

 

BATE BORISOV (BLR) (Coach - Yauheni Haiduk)

 

1. Valery Makarevich Makarevich  

3. Mikhail Kavelenko Kavelenko

5. Aleh Hapon Hapon  

7. Ivan Miranovich Mira  

8. Artem Voloshin Voloshin

9. Andrei Kotenev Kotenev

12. Yury Cherasau Cherasau  

15. Andrei Davidovich Davidovich

19. Mikita Chaikouski Chaikouski

20. Dzmitry Kamzolov Kamzolov

22. Amadius Vinogradov Vinogradov

 

CR FLAMENGO (BRA) (Coach - Rodrigo Fernandes Pereira)

 

1. Thiago do Rosario Rozendo Thiago  

2. Maksym Voitok Voitok

3. Filipe Pereira da Silva Filipe

4. Roman Pachev Pachev

5. Junior Paulo Gil Oliveira Junior

6. Thyago Pimenta Felizardo Thyago  

7. Sergei Stepliani Stepliani

8. Deiwerson Veira Pureza Deiwerson

9. Gustavo da Silva Torres Gustavo

10. Paulo da Silva Barboza        Barboza

11. Alejandro Sidney Maia Sales Sales

12. Elinton Sanchotene Andrade Andrade

 

SPORTING CP (POR) (Coach - José Fonseca)

 

1. Tiago Petrony Petrony

2. Rui Coimbra Coimbra

3. Jordan Oliveira Jordan  

4. Heimanu Taiarui Taiarui

5. Ricardo Baptista Baptista

6. Alan Cavalcanti Alan

7. Joao Saraiva Madjer  

8. Jose Lucas Ze Lucas

9. Duarte VivoDuarte Vivo

10. Nuno Belchoir Belchoir

22. Elliot Mounoud Elliot

 

GROUP B

 

BSC LOKOMOTIV (POR) (Coach - Ilia Leonov)

 

1. Maksim Rogovskii Rogovskii

2. Nuritdin Mamadiev Mamadiev

3. Ian Peletckii Peletckii

4. Viktor Kryshanov Kryshanov V

5. Antonio de Farias Junior Antonio

6. Rafael Amorim Silva Rafinha

7. Nikolai Kryshanov Kryshanov

10. Llorenç Gomes Leon Llorenç

11. Ostap Fedorov Fedorov

15. Aleksei Krutikov Krutikov

16. Mikhail Avgustov Avgustov

18. Nikita Safronov Safronov

 

DOMUSBET CATANIA (ITA) (Coach - Fabricio Santos da Silva)

 

8. Francesco Corosiniti Corosiniti  

9. Emmanuele Zurlo Zurlo

10. Ihar Bryshtel Bryshtel

11. Paolo Palmacci Palmacci  

12. Sergio Barravecchia Barravecchia

18. Josep Gentilin Gentilin   

19. Lucas Taddeu Azevedo Lucao  

20. Frederico Vaz de Costa Fred

21. Marcello MontaniPercia Montani

22. Vitalii Sydorenko Sydorenko

23. Rodrigo Ribeiro Souto Rodrigo

 

LEVANTE UD (ESP) (Coach - Ángel López Torres)

 

1. Victor Viala Madueño Viala  

3. Salvador Manuel Ardil Chiky

4. Ivan Latorre Pitarch Ivan  

5. Francisco Jose Cintas Caro Cintas  

6. Edu Suarez Molina Edu Suarez

8. Daniel Pajon Gomez Pajon

10. Antonio Jose Hernandez Antonio  

11. Jose Miralles Martinez Miralles

15. Adrian Frutos Garcia Adri Frutos

16. Pablo Perez Gonzalez Pablo Perez

19. Fernando Guisado Perez Guisado

21. Francisco Donaire Lopez Dona

 

SC BRAGA (POR) (Coach - Antonio Torres)

 

1. David Assuncao David A.

2. Filipe Silva Filipe

4. Bruno TorreS Torres

5. Jordan Santos Jordan

7. Rafael Pinto Bokinha

8. Bruno Xavier Bruno Xavier

10. Bernardo Santos Be Martins

11. Leonardo Santos Leo Martins

12. Rafael Padilha Rafael Padilha

13. Bernardo Botelho Botelho

 

The biggest names in beach soccer all in the same place…this is not a contest you want to miss!

Keep up-to-date on the Mundialito de Clubes Moscow on the BSWW website, and remember that you can watch all the games LIVE and FREE right here

 

 

RESULTS & SCHEDULE
May 13, 2019 - May 19, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Mexico MEX 3 3 0 0 16 6 10 9
Guatemala GUA 3 2 0 1 10 10 0 6
Costarica CRC 3 1 0 2 13 15 -2 3
Jamaica JAM 3 0 0 3 5 13 -8 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Panama PAN 3 3 0 0 20 5 15 9
Trinidada   tobago TRI 3 2 0 1 16 6 10 6
Us virgin islands VIR 3 1 0 2 11 21 -10 3
Turks and caicos TCA 3 0 0 3 7 22 -15 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Usa USA 3 3 0 0 28 5 23 9
Bahamas BAH 3 2 0 1 21 9 12 6
Antigua and barbuda ATG 3 1 0 2 15 22 -7 3
Bonaire. Bonaire 3 0 0 3 7 35 -28 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Elsalvador SLV 3 3 0 0 23 6 17 9
France GLP 3 1 1 1 11 17 -6 4
Guya0001 GUY 3 1 0 2 10 13 -3 3
Belize BLZ 3 0 0 3 9 17 -8 0
Play-off for 15th Place
Play-off for 13th Place
Play-off for 11th Place
Play-off for 9th Place
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Quarter-finals
Elsalvador SLV 8 - 4 BAH Bahamas
Usa USA 5 - 1 GLP France
Panama PAN 6 - 4 GUA Guatemala
Mexico MEX 5 - 4 TRI Trinidada   tobago
Semi-finals
Usa USA 3 - 3 (5 - 4) (PSO) SLV Elsalvador
Mexico MEX 3 - 0 PAN Panama
Play-off for 3rd place
Panama PAN 3 - 8 SLV Elsalvador
Final
Mexico MEX 6 - 2 USA Usa
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC