Squads mundialito clubes beach soccer
Mundialito de Clubes Moscow 2020
28 Jan 2020

Teams confirm their squads for Mundialito de Clubes!

The star-studded rosters of the eight contenders have been officially submitted


The Mundialito de Clubes Moscow 2020 is just two weeks away, and the players that will take part in it have been revealed. 

The rosters of each of the squads have been officially submitted to Beach Soccer Worldwide, and, as everybody expectED, the level of the teams will be just terrific. 

Big names such as Jordan and the Martins brothers (SC Braga), Llorenç (Lokomotiv), Edu and Antonio (Levante UD), Zemskov (Spartak) and Elinton Andrade (Flamengo) will be representing their teams again in 2020, but there are other big surprises...

Players such as Catarino and Thanger, two stars of the 2019 edition with Spartak Moscow, will now be reinforcing Tokyo Verdy and Flamengo, who, on top of that, have also recruited Brazilian international Rodrigo. 

Lucão, top scorer in the last edition, in which he helped Catania BS reach the final of the competition, will be joining Russian powerhouse Lokomotiv Moscow, a team that has also secured the Iranian supertalents Akbari and goalkeeper Behzadpour. 

The new teams joining the competition will also provide top-class rosters, including World Cup best player Ozu and Mauricinho (Tokyo Verdy), Stankovic and Hosseini (Alanya Belediyespor), Sydorenko and Spacca (Grasshopper CZ).

This is the complete list of rosters of the different squads taking part in the coming Mundialito de Clubes Moscow 2020:   

BSC LOKOMOTIV MOSCOW: Dolgopolov, Mamadiev, Viktor Kryshanov, Nikonorov, Nikolai Kryshanov, Voloshin, Lucão (BRA), Llorenç (ESP), Fedorov, Samokhvalov, Akbari (IRN), Behzadpour (IRN). Coach: Alexander Elizarov. 

SPARTAK MOSCOW BSC: Parhomenko, Bazhenov, Novikov, Shkarin, Makarov, Pavlenko, Zemskov, Raskin, Kotov, Ahmadzadeh (IRN), Paulinho (BRA), Jordan (BRA). Coach: Dimitrii Nezhelev.

LEVANTE UD: Dona, Adri Frutos, Fernando Guisado, Salvo Sanfilippo, Eliott (SUI), Javi Torres, Chiky, Antonio, Edu Suárez, Dmais (BRA), Rafinha (BRA), José Miralles. Coach: Enrique Moratal

SC BRAGA: David Assunção, Filipe (BRA), Bruno Torres, Jordan, Bokinha (BRA), Bruno Xavier (BRA), Bê Martins, Leo Martins, Rafa Padilha (BRA), Hugo Ferreira, Andre Lourenço. Coach: Antonio Torres. 

CR FLAMENGO: Elinton Andrade, Gil, Thanger, Rodrigo, Igor, Eudim, Giovane, Paulo Henrique, Alejandro, Gustavinho, Pachev (UKR) and Thiago Dias. Coach: Rodrigo Ferreira. 

ALANYA BELEDIYESPOR BS: Hosseini (IRN), Cem Keskin, Stankovic (SUI), Adil, Yucil, Seyit, Yasin, Moradi (IRN), Baris, Brendo Canela (BRA), Orhan. 

TOKYO VERDY BS: Kawai, Ryota, Saito, Shotaro, Catarino (BRA), Yamauchi, Ozu, Matheusinho (BRA), Keisuke, Mauricinho (BRA), Pablo (ESP). Coach: Tomaz Coutinho

GRASSHOPPER CZ: Sydorenko (UKR), Hoppler, Steinemann, Spacca, Voitok (UKR), Hodel, Remizov (RUS), Weber, Stucki, Bernardo Botelho (POR), Woodtli. Coach: Andrea Gasparini. 

Remember you can check the match schedule of the Mundialito de Clubes in Moscow here: https://beachsoccer.com/events/mundialito-de-clubes-moscow-2020

RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC