Dsc 2978
FIFA Beach Soccer World Cup 2011 - Qualifier Bibione
13 Jul 2010

Day 3: Draw sets fixtures for Round of 16


After another great beach soccer day, groups have been finally defined. After unbelievable comebacks, exciting clashes, hard-fought victories and loud triumphs, 16 teams have got their free access pass to the next qualifying round, which is to take place next Thursday, July 15th, to decide the quarterfinalists of this FIFA Beach Soccer World Cup Qualifier that we are deeply enjoying in the beautiful seaside village of Bibione, Italy.

The teams going on to this next round are Italy and Turkey (Group A), Greece, Spain and Netherlands, as one of the best thirds (Group B), Romania and Russia (Group C), Portugal and Estonia (Group D), Ukraine, Switzerland and Hungary, as the second best third (Group E), France and Azerbaijan (Group F) and Moldavia and Poland (Group G)

 

These are the matches that compose this Round of 16, as designed by the draw:

10:15 Romania-Estonia

11:30 Ukraine-Netherlands

12:45 Greece-Hungary

14:00 Switzerland-France

15:15 Portugal-Azerbaijan

16:30 Russia-Turkey

17:45 Italy-Poland

19:00 Moldavia-Spain

 

And these are the results of this latter league matchday:

 

Day 3 – July 13th (Tuesday)

 

Group A

Match results

17:45 Italy 5 x 2 Germany

 

Group table

Italy – 6 points

Turkey – 3 points

Germany – 0 points

 

Group B

Match results

12:45 Netherlands 4 x 3 Bulgaria

19:00 Spain 6 x 5 Greece

 

Group table

Greece – 6 points

Spain – 6 points

Netherlands – 6 points

Bulgaria – 0 points

 

Group C

Match results

09:00 Andorra 1 x 4 Slovakia

10:15 Russia 3 x 5 Romania

 

 

Group table

Romania – 9 points

Russia – 6 points

Slovakia – 3 points

Andorra – 0 points

 

Group D

Match results

14: 00 Estonia 6 x 3 Israel

16: 30 Portugal 6 x 3 England

 

Group table

Portugal – 9 points

Estonia – 3 points

Israel – 3 points

England – 3 points

 

Group E

Match results

11:30 Ukraine 6 x 2 Belarus

15:15 Switzerland 10 x 4 Hungary

 

Group table

Ukraine – 6 points

Switzerland – 6 points

Hungary – 5 points

Belarus – 0 points

 

Group F

Match results

9:00 Azerbaijan 9 x 2 Kazakhstan

12:45 France 11 x 2 Czech Republic

 

 

Group table

France – 9 points

Azerbaijan – 6 points

Czech Republic – 3 points

Kazakhstan – 0 points

 

Group G

Match results

09:00 Austria 1 x 3 Moldova

10:15 Poland 8 x 5 Norway

 

 

Group table

Moldova – 8 points

Poland – 6 points

Austria – 3 points

Norway – 0 points

 

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Sporting clube braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Sporting clube braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Russia   lokomotiv moscow
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Sporting clube braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC