Posters medium

I Mundialito de Clubes



Beach Soccer welcomes a new era. With the FIFA Beach Soccer World Cup consolidated biannually, and the regular Qualifiers and International events proving the sport’s excellent health year after year, the time has come for Beach Soccer Worldwide and Koch Tavares for a new step forth: The world’s largest clubs coming onto stage. 

 

The biggest guns on the grass are ready to jump onto the sand and take the sport to a new reality, with the when and where already appointed: Next March 2011, from 19th to 26th, La Represa de Guarapiranga in São Paulo (Brazil) will host the first Mundialito de Clubes, finally displaying the Beautiful Game’s best-known outfits. Many clubs have shown interest in taking part in this first act of this upcoming masterpiece, but the participating sides will be known in the next weeks, after the selection process, featuring, of course, the most important names of the international football panorama.

 

Besides, the event will count on the support and coverage of giant TV Globo, which will become the host broadcaster of the competition. Most of the games will be shot life, and, as usual, all of them can be also watched through www.beachsoccer.com


Date K.O Time Heat Match Result
19/Mar/2011
08:30
Round Robin Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Seattle Sounders FC Seattlesounders 3 - 2
19/Mar/2011
10:00
Round Robin Corinthians SC Corinthians Paulista - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 4 - 3
19/Mar/2011
11:15
Round Robin Bocajrs CA Boca Juniors - AC Milan Milan 4 - 4 (9 - 10) (PSO)
19/Mar/2011
12:30
Round Robin Vascodagama CR Vasco da Gama - FC Barcelona Fcbarcelona 4 - 5
20/Mar/2011
08:30
Round Robin Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Santos FC Santos 3 - 3 (4 - 3) (PSO)
20/Mar/2011
10:00
Round Robin Flamengo CR Flamengo - AC Milan Milan 2 - 2 (1 - 0) (PSO)
20/Mar/2011
11:15
Round Robin Vascodagama CR Vasco da Gama - CA Boca Juniors Bocajrs 3 - 3 (3 - 2) (PSO)
20/Mar/2011
12:30
Round Robin Corinthians SC Corinthians Paulista - Seattle Sounders FC Seattlesounders 2 - 2 (2 - 1) (PSO)
21/Mar/2011
13:00
Round Robin Seattlesounders Seattle Sounders FC - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 4 - 0
21/Mar/2011
14:15
Round Robin Fcbarcelona FC Barcelona - CA Boca Juniors Bocajrs 7 - 2
21/Mar/2011
15:30
Round Robin Vascodagama CR Vasco da Gama - CR Flamengo Flamengo 6 - 6 (2 - 1) (PSO)
21/Mar/2011
16:45
Round Robin Santos Santos FC - SC Corinthians Paulista Corinthians 8 - 8 (0 - 1) (PSO)
22/Mar/2011
13:00
Round Robin Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 5 - 4
22/Mar/2011
14:15
Round Robin Fcbarcelona FC Barcelona - AC Milan Milan 6 - 3
22/Mar/2011
15:30
Round Robin Santos Santos FC - Seattle Sounders FC Seattlesounders 3 - 3 (4 - 3) (PSO)
22/Mar/2011
16:45
Round Robin Flamengo CR Flamengo - CA Boca Juniors Bocajrs 6 - 2
23/Mar/2011
13:00
Round Robin Vascodagama CR Vasco da Gama - CR Vasco da Gama Vascodagama 3 - 4
23/Mar/2011
14:15
Round Robin Santos Santos FC - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 0 - 5
23/Mar/2011
15:30
Round Robin Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - SC Corinthians Paulista Corinthians 6 - 6 (2 - 1) (PSO)
23/Mar/2011
16:45
Round Robin Flamengo CR Flamengo - FC Barcelona Fcbarcelona 4 - 1
24/Mar/2011
13:00
Quarter-finals Flamengo CR Flamengo - Seattle Sounders FC Seattlesounders 2 - 2 (5 - 4) (PSO)
24/Mar/2011
14:15
Quarter-finals Fcbarcelona FC Barcelona - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 1 - 8
24/Mar/2011
15:30
Quarter-finals Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - AC Milan Milan 7 - 2
24/Mar/2011
16:45
Quarter-finals Corinthians SC Corinthians Paulista - CR Vasco da Gama Vascodagama 2 - 5
25/Mar/2011
15:30
Semi-finals Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 4 - 5
25/Mar/2011
16:45
Semi-finals Flamengo CR Flamengo - CR Vasco da Gama Vascodagama 4 - 5
26/Mar/2011
15:30
Play-off for 3rd place Flamengo CR Flamengo - BSC Lokomotiv Moscow Russia   lokomotiv moscow 4 - 4 (1 - 0) (PSO)
26/Mar/2011
16:45
Final Vascodagama CR Vasco da Gama - Sporting Clube de Portugal Sportingportugal 4 - 2
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow 4 2 2 0 17 15 2 10
Fcbarcelona FC Barcelona 4 3 0 1 19 13 6 9
Flamengo CR Flamengo 4 2 1 1 18 11 7 8
Corinthians SC Corinthians Paulista 4 1 2 1 20 19 1 7
Vascodagama CR Vasco da Gama 4 0 2 2 16 18 -2 4
Seattlesounders Seattle Sounders FC 4 1 0 3 11 8 3 3
Sportingportugal Sporting Clube de Portugal 4 1 0 3 12 13 -1 3
Santos Santos FC 4 0 1 3 14 19 -5 2
Milan AC Milan 3 0 1 2 9 12 -3 2
Bocajrs CA Boca Juniors 4 0 0 4 11 20 -9 0
Quarter-finals
Flamengo FLA 2 - 2 (5 - 4) (PSO) Seattle Sounders FC Seattlesounders
Fcbarcelona FCB 1 - 8 SCP Sportingportugal
Russia   lokomotiv moscow LOK 7 - 2 ACM Milan
Corinthians COR 2 - 5 VAS Vascodagama
Semi-finals
Russia   lokomotiv moscow LOK 4 - 5 SCP Sportingportugal
Flamengo FLA 4 - 5 VAS Vascodagama
Play-off for 3rd place
Flamengo FLA 4 - 4 (1 - 0) (PSO) LOK Russia   lokomotiv moscow
Final
Vascodagama VAS 4 - 2 SCP Sportingportugal


Final standings


WINNER: C.R. Vasco da Gama

Runner-up: Sporting Clube de Portugal

3rd: C.R. Flamengo

 

Individual Awards:

Best Goalkeeper: Graça (Sporting Clube de Portugal)

Top Goal Scorer: Andre (C.R. Flamengo)

MVP: Pampero (C.R. Vasco da Gama)

COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Enrico Remperti
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Leo Braga
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Rodrigo Stockler
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Bruno Germano
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Miguel Souza E Faro
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gustavo Casado
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marco Octavio
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gilberto Da Costa de Souza
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcelo Mendes
Name Shirt Name Position Birth Date
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
Represa de Guarapiranga (São Paulo, BRA)
<br/>March 19th-26th
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC