World beach games europe qualifier match schedule released
World Beach Games - Europe Qualifier Salou 2019
18 Apr 2019

WBG Europe Qualifier Salou match schedule announced!

The showdown in Salou will feature both Men and Women's competitions, with up to 12 matches a day!


After the official draw held last Monday distributed the teams in the different positions, the 16 men's teams and 5 women's teams taking part at the World Beach Games Europe Qualifier Salou got to know their opponents in the competition.

Today, Beach Soccer Worldwide announced the final match schedule. The fixtures will be played in two pitches simultaneously, and the schedule goes as follows:

 

Thursday 9th of May

09.45 - Switzerland vs Russia - Women

09.45 - England vs Czech Republic - Women (Pitch 2)

11.00 - France vs England

11.00 - Belarus vs Czech Republic (Pitch 2)

12.15 - Switzerland vs GER

12.15 - Ukraine vs Azerbaijan (Pitch 2)

13.30 - Italy vs Greece

14.45 - Russia vs Norway

16.00 - Portugal vs Kazakhstan

17.15 - England vs Spain - Women

17.15 - Czech Republic vs Russia - Women (Pitch 2)

18.30 - Spain vs Turkey

 

Friday, 10th of May

09.45 - Switzerland vs Czech Republic - Women

09.45 - Play-Off (Pitch 2)

11.00 - Play-Off

11.00 - Play-Off (Pitch 2)

12.15 - Play-Off

13.30 - Play-Off

14.45 - Play-Off

16.00 - Play-Off

17.15 - Spain vs Russia - Women

18.30 - Play-Off

 

Saturday, 11th of May

09.45 - Play-Off

09.45 - Play-Off (Pitch 2)

11.00 - Play-Off

11.00 - Play-Off (Pitch 2)

12.15 - Play-Off

13.30 - Play-Off

14.45 - Switzerland vs England - Women

16.00 - Play-Off

17.15 - Spain vs Czech Republic - Women

18.30 - Play-Off

 

Sunday, 12th of May

09.45 - Play-Off/Round Robin Women

09.45 - Play-Off/Round Robin Women (Pitch 2)

11.00 - Play-Off/Round Robin Women

11.00 - Play-Off/Round Robin Women  (Pitch 2)

12.15 - Play-Off/Round Robin Women

13.30 - Play-Off/Round Robin Women

14.45 - Play-Off/Round Robin Women

16.00 - Play-Off/Round Robin Women

17.15 - Play-Off/Round Robin Women

18.30 - FINAL

RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC