Untitled design %283%29
FIFA Beach Soccer World Cup 2019 – Europe Qualifier Moscow
28 Jun 2019

20 teams confirmed for European World Cup Qualifier!

The draw to set the groups up will take place this Saturday, 29th of June, in Minsk at 10:30 am (7:30 GMT)


20 teams will be battling in the FIFA Beach Soccer World Cup - Europe Qualifier Moscow. Between the 19th and 27th of July, the Russian capital will host the fight for one of the five remaining tickets to the FIFA Beach Soccer Worldwide.

The list of participating teams goes as follows:

1. AZERBAIJAN

2. BELARUS

3. CZECH REPUBLIC

4. ESTONIA

5. FRANCE

6. GERMANY

7. HUNGARY

8. ITALY

9. KAZAKHSTAN

10. LATVIA

11. LITHUANIA

12. MOLDOVA

13. NORWAY

14. POLAND

15. PORTUGAL

16. RUSSIA (HOST)

17. SPAIN

18. SWITZERLAND

19. TURKEY

20. UKRAINE

 

Once the list of participants have been closed, the draw will now take place to distribute the 20 teams into 5 groups of four teams. 

The best 3 ranked sides of each group, plus the best fourth-ranked side of the 5 groups will progress to the Round of 16. 

The Official draw will now take place on Saturday 29th of June, at 10:30 (7:30 GMT) in Minsk, and it will be streamed LIVE through Beach Soccer Worldwide Official Facebook Page.

 

Draw procedures: 

The 5 highest ranked European MA´s according to the BSWW Overall Ranking (updated May 2019) will be placed as top seeds of each group. Being Russia as host country allocated as A1, Portugal (2.414 points) will be located in position B1, Italy (1.930 points) will be seeded as C1, Spain (1.376 points) is the next in the ranking seeded as D1 and finally Switzerland (1.354 points)will be the first seed of group E as E1.

The remaining (15) MA´s will be placed in three (3) pots: 1, 2 and 3. The BSWW Overall Ranking’s position of each MA is considered to determine in which pot every team is placed.

POT 1 will have the next five (5) highest-ranked MA´s: UKR (795 points), POL (708 points), BLR (606 points), FRA (484 points) and GER (481 points). Teams in POT 1 will be drawn into positions A2 to E2.

POT 2 will have the next five (5) highest-ranked MA´s: CZE (478 points), HUN (442 points), AZE (421 points), TUR (352 points) and NOR (233 points). Teams in POT 1 will be drawn into positions A3 to E3.

POT 3 will have the next and last five (5) highest-ranked MA´s: EST (227 points), KAZ (216 points), MDA (193 points), LTU (162 points) and LVA (20 points). Teams in POT 1 will be drawn into positions A4 to E4.

 

 

RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC