Samsung beach soccer intercontinental cup 2014 %28poster30092014%29

Samsung Beach Soccer Intercontinental Cup Dubai 2014



One of the most anticipated events of every season has been confirmed for next November. Between 4th and 8th of November, the Samsung Beach Soccer Intercontinental Cup Dubai 2014 will again stop the beach soccer world, and will have all beach soccer fans treated to one of the most prestigious competitions of the yearly calendar. Dubai and Beach Soccer are ready to show the globe what is it that makes the combination of both  such a delightful thing to enjoy, thanks to the excellent work and thorough support by the Dubai Sports Council.

Facing again the strongest teams in each continent, thrilling action are more than guaranteed. Hosts UAE, one of the most successful teams in the Asian continent, will be pitted against some other of the world’s biggest giants: World Champions Russia, defending Intercontinental kings Iran, the Tetracampeão Brazil, Asian runner-ups Japan, African powerhouse Morocco, Europe's maestros Portugal, and CONCACAF crown owners USA.

Nothing will be easy for any team as all the squads have high expectations and lockers already filled with hardware from past victories. Iran headlines the group of teams, as they are the current holders of the Cup, having won in 2013. However, Russia is the two-time defending Euro Beach Soccer League and FIFA Beach Soccer World Cup champion and they will be excited to prove their worth once again, after losing the Intercontinental throne to Iran in 2013. The perennial beach soccer giants, Brazil, will be a formidable opponent for anyone, as Japan will look to impress under their new coach, Marcelo Mendes, and improve upon their AFC Beach Soccer Championship 2013 second place finish. Beach Soccer powerhouse, Portugal, already has an eye on the Cup, hoping to show-off, as they prepare to host the FIFA Beach Soccer World Cup 2015. The United States will have a tough road ahead but their 1st place finish in the FBSWC CONCACAF Qualifier 2013 is just one indicator of their potential. Rounding out the eight quality selections is a very tough Morocco side.

Beachsoccer.com will have all of the matches for you and make sure that you stayed connected for more information about this extravagant beach soccer party. This is the fourth edition of the event and as far as beach soccer goes, it is hard to find a better place to host a spectacle such as this.


Date K.O Time Heat Match Result
04/Nov/2014
16:15
Group Stage - Group B Usa USA - Brazil Brazil 3 - 10
04/Nov/2014
17:30
Group Stage - Group B Russia Russia - Japan Japan 9 - 3
04/Nov/2014
18:45
Group Stage - Group A Uae UAE - Morocco Morocco 3 - 4
04/Nov/2014
20:00
Group Stage - Group A Iran Iran - Portugal Portugal 2 - 4
05/Nov/2014
16:15
Group Stage - Group A Portugal Portugal - Morocco Morocco 6 - 4
05/Nov/2014
17:30
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Japan Japan 7 - 4
05/Nov/2014
18:15
Group Stage - Group B Russia Russia - USA Usa 5 - 1
05/Nov/2014
20:00
Group Stage - Group A Uae UAE - Iran Iran 1 - 2
06/Nov/2014
16:15
Group Stage - Group B Japan Japan - USA Usa 3 - 1
06/Nov/2014
17:30
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Russia Russia 1 - 2 (AET)
06/Nov/2014
18:45
Group Stage - Group A Portugal Portugal - UAE Uae 3 - 2
06/Nov/2014
20:00
Group Stage - Group A Morocco Morocco - Iran Iran 0 - 5
07/Nov/2014
16:15
Play-off for 5th Place Japan Japan - UAE Uae 3 - 4
07/Nov/2014
17:30
Play-off for 5th Place Morocco Morocco - USA Usa 7 - 3
07/Nov/2014
18:45
Semi-finals Russia Russia - Iran Iran 4 - 3
07/Nov/2014
20:00
Semi-finals Portugal Portugal - Brazil Brazil 3 - 5
08/Nov/2014
16:15
Play-off for 7th Place Japan Japan - USA Usa 6 - 1
08/Nov/2014
17:30
Play-off for 5th Place Uae UAE - Morocco Morocco 2 - 4 (AET)
08/Nov/2014
18:45
Play-off for 3rd place Iran Iran - Portugal Portugal 0 - 3
08/Nov/2014
20:00
Final Russia Russia - Brazil Brazil 2 - 3 (AET)
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 3 3 0 0 13 8 5 9
Iran Iran 3 2 0 1 9 5 4 6
Morocco Morocco 3 1 0 2 8 14 -6 3
Uae UAE 3 0 0 3 6 9 -3 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia Russia 3 2 1 0 16 5 11 8
Brazil Brazil 3 2 0 1 18 9 9 6
Japan Japan 3 1 0 2 10 17 -7 3
Usa USA 3 0 0 3 5 18 -13 0
Play-off for 7th Place
Japan JPN 6 - 1 USA Usa
Play-off for 5th Place
Japan JPN 3 - 4 UAE Uae
Morocco MAR 7 - 3 USA Usa
Uae UAE 2 - 4 (AET) MAR Morocco
Semi-finals
Russia RUS 4 - 3 IRN Iran
Portugal POR 3 - 5 BRA Brazil
Play-off for 3rd place
Iran IRN 0 - 3 POR Portugal
Final
Russia RUS 2 - 3 (AET) BRA Brazil


Final standings


Final standings

CHAMPIONS: Brazil

Runner-up: Russia

3rd Place: Portugal

4th Place: Iran

 

Individual awards

Best Goalkeeper: Mao (Brazil)

Top Scorer: Shishin (Russia), Goto (Japan) Bruno Xavier (Brazil), M.Ahmadzadeh (Iran)

MVP: Mao (Brazil)

COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
Alan Marcelo Ferreira Cavalcanti ALAN Midfielder 6 21 Jun 1975
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Bruno Novo B. NOVO Midfielder 04 May 1982
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
José Maria Fonseca Zé MARIA Forward 23 Jul 1982
Joao Vitor Tavares Saraiva MADJER Forward 22 Jan 1977
Tiago Filipe F. Petrony PETRONY Goalkeeper 18 Nov 1988
Duarte Vivo DUARTE Midfielder 04 May 1990
Jordan Santos JORDAN Forward 22 Jul 1991
Bernardo Barral Martins Santos BE MARTINS Midfielder 29 Dec 1989
Frederico Castro FREDY Goalkeeper 06 Jan 1994
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
Andrey Bukhlitskiy BUKHLISTIY Goalkeeper 07 Feb 1982
Yury Gorchinskiy GORCHINSKIY Defender 05 May 1977
Aleksey Makarov MAKAROV Defender 20 Aug 1987
Yury Krasheninnikov KRASHENINNIKOV Defender 19 Dec 1984
Dmitry Shishin SHISHIN Forward 14 Feb 1986
Anton Shkarin SHKARIN Defender 15 Nov 1982
Ilya Leonov LEONOV Defender 21 Dec 1979
Anatoliy Peremitin PEREMITIN Defender 27 Oct 1986
Kirill Romanov ROMANOV Forward 20 Jan 1990
Artur Paporotnyi PAPOROTNYI Defender 18 Nov 1985
Maxim Chuzhkov CHUZHKOV Goalkeeper 11 Apr 1987
Aleksei Krutikov KRUTIKOV Forward 09 Sep 1991
COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Francis Farberoff
Name Shirt Name Position Birth Date
Lewie Valentine VALENTINE Defender 12 Apr 1979
Andrew Feld FELD Forward 15 Oct 1987
Nick Perera PERERA Forward 05 Jun 1986
Aldo Balsano BALSANO Goalkeeper 05 Jun 1984
Jason Leopoldo LEOPOLDO Forward 21 Jun 1987
Yuri Morales MORALES Forward 30 Sep 1981
Jason Santos SANTOS Defender 29 Jun 1988
Shay Spitz SPITZ Defender 22 Jan 1988
Giovanni Garcia GARCIA Defender 15 Feb 1977
Harry Abraham ABRAHAM Defender 26 Feb 1986
Felix Alfonso Motogalvan MOTOGALVAN Defender 11 Feb 1987
COACH: Shinji Makino
Name Shirt Name Position Birth Date
Terukina Shingo TERUKINA Goalkeeper 08 Sep 1984
Makino Shinji MAKINO Forward 29 May 1976
Matsuo Naoya MATSUO Forward 18 Aug 1988
Toma Masashito TOMA Forward 16 Mar 1981
Moreira Ozu OZU Forward 21 Jan 1986
Oda Hirofumi ODA Forward 30 Dec 1979
Shotaro Haraguchi HARAGUCHI Midfielder 26 Mar 1987
Takasuke Goto GOTO Forward 04 Jun 1985
Tetsui Sugita SUGITA Goalkeeper 18 Jul 1989
Takaaki Oba OBA Midfielder 24 Dec 1992
Takuya Akaguma AKAGUMA Forward 21 Nov 1989
Takashi Takiguchi TAKIGUCHI Defender 28 Nov 1986
COACH: Mohamed Zaiti
Name Shirt Name Position Birth Date
Nabil Boulakouaba BOULAKOUABA Defender 11 May 1984
Anas El Hadaoui EL HADAOUI Midfielder 22 Jun 1990
Abdelkabir Moufakir BRIGEL Midfielder 21 Nov 1979
Yacine Benmamma BENMAMMA Defender 14 Jul 1986
Nassim El Hadoui NASSIM Forward 13 Dec 1987
Bilal Esaadi ESAADI Defender 17 Jun 1987
Kamal El Mahrouk EL MAHROUK Forward 03 Aug 1985
Mohamed Fandghal FANDGHAL Defender 12 Jun 1990
El Mehdi Meaach MEAACH Midfielder 14 Feb 1986
Ismail el Ouariry EL OUARIRY Goalkeeper 26 Sep 1995
COACH: Mohamed Abbas
Name Shirt Name Position Birth Date
Abbas Ali Naseri Daryaei A. ALI Midfielder 25 Jan 1989
Kamal Ali Sulaiman KAMAL Defender 07 May 1989
Ali Hassan Karim Dad Mubarak Albalooshi ALI KARIM Midfielder 25 Apr 1980
Walid Mohammad Mohammadi WALID Forward 01 Apr 1984
Adel Ali Rahu Ranjbar ADEL Forward 18 Sep 1988
Mohamed Abdulla Al Jasmi AL JASMI Goalkeeper 07 Sep 1988
Hasan Ali Saeed Helal Alhammadi ALHAMMADI Forward 28 Mar 1982
Humaid J. S. Albalooshi HUMAID Goalkeeper 15 Aug 1989
Waleed Beshr Mohammed Beshr Salem W. BESHR Midfielder 11 Feb 1989
Mohamed Muftah Al Zaabi M. AL ZAABI Forward 30 Mar 1982
Ali Mohammad Mohammadi A. MOHAMMADI Forward 19 Aug 1996
Ahmed Beshr Mohammed Beshr Salem A. BESHR Midfielder 11 Feb 1989
COACH: Marco Octavio
Name Shirt Name Position Birth Date
Seyedpeyman Hosseinilargani P. HOSSEINII Goalkeeper 15 Feb 1984
Amir Hosein Akbari Fartkhouni A. AKBARI Defender 25 Jan 1995
Hassan Abdollahi Mobarhan H. ABDOLLAHI Defender 11 Sep 1984
Mehdi Hassaninozari M. HASSANI Defender 29 Apr 1983
Ali Naderi Hosseinabadi A. NADERI Defender 30 Apr 1980
Mostafa Kiani Harchegani M. KIANI Defender 23 Aug 1985
Farid Boulokbashi F. BOULOKBASHI Forward 08 Jun 1983
Mohammadali Mokhtari Hassanabad M. MOKHTARI Forward 04 Jul 1990
Moslem Mesigar M. MESIGAR Forward 17 Sep 1984
Mohammad Ahmadzadeh M. AHMADZADEH Forward 25 Nov 1986
Shahriar Mohzdeh S. MOHZDEH Forward 21 Mar 1987
Hamid Behzadpour H. BEHZADPOUR Goalkeeper 31 May 1987
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC