Posters medium

Mundialito 1997




Date K.O Time Heat Match Result
29/Jul/1997
01:00
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Spain Spain 9 - 1
29/Jul/1997
01:00
Group Stage - Group B Usa USA - Japan Japan 7 - 2
30/Jul/1997
01:00
Group Stage - Group A France France - Canada Canada 4 - 3
30/Jul/1997
01:00
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Japan Japan 5 - 3
30/Jul/1997
01:00
Group Stage - Group B Spain Spain - USA Usa 3 - 2
31/Jul/1997
01:00
Group Stage - Group B Brazil Brazil - USA Usa 5 - 4
31/Jul/1997
01:00
Group Stage - Group B Spain Spain - Japan Japan 3 - 2
02/Aug/1997
01:00
Semi-finals Brazil Brazil - Canada Canada 14 - 3
02/Aug/1997
01:00
Semi-finals Portugal Portugal - Spain Spain 2 - 3
03/Aug/1997
01:00
Final Brazil Brazil - Spain Spain 4 - 2
03/Aug/1997
01:00
Play-off for 3rd place Portugal Portugal - Canada Canada 2 - 3
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
France France 1 1 0 0 4 3 1 3
Canada Canada 1 0 0 1 3 4 -1 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil Brazil 3 3 0 0 19 8 11 9
Spain Spain 3 2 0 1 7 13 -6 6
Usa USA 3 1 0 2 13 10 3 3
Japan Japan 3 0 0 3 7 15 -8 0
Semi-finals
Brazil BRA 14 - 3 CAN Canada
Portugal POR 2 - 3 ESP Spain
Play-off for 3rd place
Portugal POR 2 - 3 CAN Canada
Final
Brazil BRA 4 - 2 ESP Spain


Final standings


1 - Brazil

2 - Spain

3 - Canada

4 - Portugal

 

*Results unavailable for the following Group A matches

 

29-07-1997 Canada v Italy 

29-07-1997 Portugal v France

30-07-1997 Portugal v Canada

31-07-1997 Canada v France

31-07-1997 Portugal v Italy

COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Ross Ongaro
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Francis Farberoff
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Shinji Makino
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC