Poster istanbul

Istanbul Cup 2014



As the weather gets warmer and the heart of the beach soccer season draws closer there is more and more need for highly competitive club events. Turkey answered the latest call and a spectacular set of matches has been announced to take place in the nations´ capital, Istanbul.

The Turkish National Beach Soccer League is established as one of the most competitive national leagues anywhere and with a substantial and growing number of teams already involved, it was to be expected that such a colossal tournament would happen on Turkish soil. Turkey has been dedicated to beach soccer and its growth for many years and their league play and this tournament are proof of that.

Some of the most renowned and accomplished clubs in the world will be participating in the inaugural year to the tournament. The champions of the last Euro Winners Cup in 2013, Lokomotiv Moscow, headline the list of competitors. The host country has their own pride and joy, Besiktas JK, semifinalists in the last Euro Winners Cup, set to make a run at the title too. The Italian league, Serie A Enel, is always full of world-class talent and last season’s champions Milano BS will be gracing the Turkish sands. Lastly, another one the unbeatable champions of the Beach Soccer panorama, UAE commander, Al Ahli, rounds out the four competitors.

Beach soccer is growing, and growing each season, not only in the number of clubs but in international talent as well. This can be explained by the increasing number of National Championships and club exclusive tournaments such as the Euro Winners Cup, Mundialito de Clubes, and now add the Istanbul Cup to that list. 


Date K.O Time Heat Match Result
13/Jun/2014
14:00
Round Robin Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Milano BS Milanobs 2 - 3
13/Jun/2014
15:15
Round Robin Alahli Al Ahli FC - Besiktas JK Turkey besiktas 5 - 6
14/Jun/2014
14:00
Round Robin Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Al Ahli FC Alahli 6 - 3
14/Jun/2014
15:15
Round Robin Turkey besiktas Besiktas JK - Milano BS Milanobs 6 - 4
15/Jun/2014
12:00
Round Robin Milanobs Milano BS - Al Ahli FC Alahli 4 - 3
15/Jun/2014
13:30
Round Robin Turkey besiktas Besiktas JK - BSC Lokomotiv Moscow Russia   lokomotiv moscow 6 - 8
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow 3 2 0 1 16 12 4 6
Turkey besiktas Besiktas JK 3 2 0 1 18 17 1 6
Milanobs Milano BS 3 2 0 1 11 11 0 6
Alahli Al Ahli FC 3 0 0 3 11 16 -5 0


Final standings


Final Standings:

WINNER: FC Lokomotiv

Runner-up: Besitkas JK

3rd: Milano BS

4th: Al-Ahli FC

 

Awards:

Best goalkeeper: Peyman (Besitkas JK)

Top goal scorer: Bruno (Besitkas JK)

 

MVP: Bruno (Besitkas JK)

COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Qambar M. Ali Sadequi Q. MOHD Defender 22 Nov 1975
Haitham Mohamed Sabah Ali Alkaabi ALKAABI Defender 21 Jun 1980
Ali Hassan Karim Dad Mubarak Albalooshi ALI KARIM Midfielder 25 Apr 1980
Ahmad Mohammad AHMAD Goalkeeper 21 Oct 1983
Baris Terzioglu BARIS Forward 28 Aug 1984
Ahmad Ibrahim Hassan AHMAD Midfielder 23 Feb 1989
Kamal Ali Sulaiman KAMAL Defender 07 May 1989
Ibrahim Hussain Yousif IBRAHIM Midfielder 09 Feb 1987
Walid Mohammad Mohammadi WALID Forward 01 Apr 1984
Abbas Moosa Hussain ABBAS Goalkeeper 09 Jun 1976
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Seyedpeyman Hosseinilargani P. HOSSEINII Goalkeeper 15 Feb 1984
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Erhan Eriten ERHAN Forward 04 Jan 1982
Temer Ay TEMER Defender 01 Jan 1970
Kerem Sinc KEREM Forward 01 Jan 1970
Moslem Mesigar M. MESIGAR Forward 17 Sep 1984
Cem Keskin CEM Goalkeeper 09 Sep 1988
Diogo Malias Mendes DIOGO Midfielder 01 Jan 1970
Bruno Malias Mendes BRUNO Forward 29 Mar 1980
Mahmut Arikan MAHMUT Goalkeeper 15 Jul 1991
COACH: Miguel Souza E Faro
Name Shirt Name Position Birth Date
Egor Shaykov SHAYKOV Forward 12 Jun 1980
Rafael Amorim Silva RAFINHA Midfielder 10 Nov 1988
Dmytro Medved MEDVED Defender 28 Dec 1988
Volodymyr Hladchenko HLADCHENKO Goalkeeper 14 Nov 1984
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
Alan Marcelo Ferreira Cavalcanti ALAN Midfielder 6 21 Jun 1975
Anton Butko BUTKO Defender 05 Feb 1981
Oleg Budzko BUDZKO Defender 17 Dec 1989
Evgenii Poliakov POLIAKOV Forward 20 Oct 1978
Humaid Jamal Shambih Bilal Alblooshi HUMAID Goalkeeper 15 Aug 1989
COACH: Fabio Panizza
Name Shirt Name Position Birth Date
Leonardo Barral Martins Santos LEO Forward 29 Dec 1989
Luca Cataldo CATALDO Defender 23 Jul 1979
Ahmed Abd El Hafez AHMED Forward 29 Oct 1977
Andrea Chiodi CHIODI Goalkeeper 29 Oct 1988
Daniele Grassi GRASSI Defender 21 Dec 1984
Matia Mantegazza MANTEGAZZA Midfielder 08 May 1983
Damiano Maiorano MAIORANO Midfielder 28 Jun 1985
Anderson Dias Lima ANDERSON Defender 11 Aug 1983
Jacopo Mancuso MANCUSO Goalkeeper 01 Jun 1993
Mattia Zambelli ZAMBELLI Midfielder 05 May 1990
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC