Untitled design

InterCup St. Petersburg 2019



Three national teams - Italy, Russia and Turkey – and five club teams - Kristall, Delta, Krylya Sovetov, City and Alliance – make up the ranks of sides competing for the trophy this year.

 

Hosts Kristall claimed the 2018 crown and will be looking to defend it ardently against stiff opposition this year.

 

The tournament is to be held indoors, at St. Petersburg’s Dynamite all-weather beach sports centre, between the 16th and the 21st of April.

 

The teams were drawn into the groups as follows:

 

GROUP A: Alliance, Delta, Italy and Turkey

 

GROUP B: City, Kristall, Krylya Sovetov and Russia 

 


Date K.O Time Heat Match Result
17/Apr/2019
14:30
Group Stage - Group B Russia Russia - BSC Kristall Kristal new 4 - 2
17/Apr/2019
16:30
Group Stage - Group A Italy Italy - Alliance St. Petersburg Flags thumb 7 - 2
17/Apr/2019
17:45
Group Stage - Group A Fc delta copia web FC Delta - Turkey Turkey 6 - 5
17/Apr/2019
19:00
Group Stage - Group B Logo city 01 copia web FC City - BSC Krylya Sovetov Bsc krylya sovetov 4 - 5 (AET)
18/Apr/2019
14:30
Group Stage - Group A Flags thumb Alliance St. Petersburg - FC Delta Fc delta copia web 5 - 8
18/Apr/2019
16:30
Group Stage - Group B Bsc krylya sovetov BSC Krylya Sovetov - Russia Russia 2 - 5
18/Apr/2019
17:45
Group Stage - Group A Turkey Turkey - Italy Italy 2 - 10
18/Apr/2019
19:00
Group Stage - Group B Kristal new BSC Kristall - FC City Logo city 01 copia web 10 - 1
19/Apr/2019
14:30
Group Stage - Group B Bsc krylya sovetov BSC Krylya Sovetov - BSC Kristall Kristal new 0 - 10
19/Apr/2019
16:30
Group Stage - Group A Turkey Turkey - Alliance St. Petersburg Flags thumb 5 - 3
19/Apr/2019
17:45
Group Stage - Group A Italy Italy - FC Delta Fc delta copia web 4 - 1
19/Apr/2019
19:00
Group Stage - Group B Russia Russia - FC City Logo city 01 copia web 4 - 1
20/Apr/2019
11:00
Play-off for 5th Place Turkey Turkey - BSC Krylya Sovetov Bsc krylya sovetov 0 - 7
20/Apr/2019
12:15
Play-off for 5th Place Logo city 01 copia web FC City - Alliance St. Petersburg Flags thumb 3 - 2
20/Apr/2019
13:30
Semi-finals Italy Italy - BSC Kristall Kristal new 6 - 7
20/Apr/2019
15:00
Semi-finals Russia Russia - FC Delta Fc delta copia web 7 - 6
21/Apr/2019
11:00
Play-off for 7th Place Turkey Turkey - Alliance St. Petersburg Flags thumb 6 - 5
21/Apr/2019
12:15
Play-off for 5th Place Bsc krylya sovetov BSC Krylya Sovetov - FC City Logo city 01 copia web 1 - 3
21/Apr/2019
13:30
Play-off for 3rd place Italy Italy - FC Delta Fc delta copia web 5 - 3
21/Apr/2019
15:00
Final Kristal new BSC Kristall - Russia Russia 6 - 7
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Italy Italy 3 3 0 0 21 5 16 9
Fc delta copia web FC Delta 3 2 0 1 15 14 1 6
Turkey Turkey 3 1 0 2 12 19 -7 3
Flags thumb Alliance St. Petersburg 3 0 0 3 10 20 -10 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia Russia 3 3 0 0 13 5 8 9
Kristal new BSC Kristall 3 2 0 1 22 5 17 6
Bsc krylya sovetov BSC Krylya Sovetov 3 0 1 2 7 19 -12 2
Logo city 01 copia web FC City 3 0 0 3 6 19 -13 0
Play-off for 7th Place
Turkey TUR 6 - 5 Alliance Flags thumb
Play-off for 5th Place
Turkey TUR 0 - 7 KSV Bsc krylya sovetov
Logo city 01 copia web FCC 3 - 2 Alliance Flags thumb
Bsc krylya sovetov KSV 1 - 3 FCC Logo city 01 copia web
Semi-finals
Italy ITA 6 - 7 KRS Kristal new
Russia RUS 7 - 6 FCD Fc delta copia web
Play-off for 3rd place
Italy ITA 5 - 3 FCD Fc delta copia web
Final
Kristal new KRS 6 - 7 RUS Russia


Final standings


COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Aleksandr Elizarov
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
November 21, 2019 - December 01, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Japan JPN 3 3 0 0 14 10 4 9
Swizerland SUI 3 1 1 1 18 17 1 5
Paraguay PAR 3 1 0 2 15 13 2 3
Usa USA 3 0 0 3 10 17 -7 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Uruguay URU 3 2 0 1 9 9 0 6
Tahiti TAH 3 2 0 1 16 17 -1 6
Uruguay URU 3 2 0 1 9 9 0 6
Mexico MEX 3 0 0 3 3 13 -10 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia RUS 3 2 0 1 14 14 0 6
Senegal SEN 3 2 0 1 17 11 6 6
Belarus BLR 3 1 0 2 10 13 -3 3
Uae UAE 3 1 0 2 6 9 -3 3
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil BRA 3 3 0 0 29 11 18 9
Portugal POR 3 2 0 1 20 11 9 6
Oman OMA 3 1 0 2 9 16 -7 3
Nigeria NIG 3 0 0 3 8 28 -20 0
Quarter-finals
Brazil BRA 3 - 4 RUS Russia
Senegal SEN 2 - 4 POR Portugal
Italy ITA 5 - 4 SUI Swizerland
Japan JPN 3 - 2 URU Uruguay
Semi-finals
Italy ITA 8 - 7 RUS Russia
Japan JPN 3 - 3 (1 - 2) (PSO) POR Portugal
Play-off for 3rd place
Russia RUS 5 - 4 JPN Japan
Final
Italy ITA 4 - 6 POR Portugal
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC