Logo copa das na%c3%a7%c3%b5es

III Copa das Naçoes (2013)



This 2013 will end in the same way that the upcoming 2014 will begin: with top-class beach soccer in Recife (Brazil). Right before Christmas, between 20th and 22nd of December, The Copa das Naçoes will experience its third edition, discovering a new International Beach Soccer venue in Brazil.

After their victory in January this same year, the Verdeamarela, will try to defend the crown they claimed in Santos. Junior Negão's team will have it nothing easy, though, as two big monsters will be landing in Recife from the Old Continent: Switzerland and Portugal. Together with them, neighbours Uruguay will cross the border to try and turn the pre-Christmas days into a nightmare for the Tetracampeão.

Again mixing experienced players and new talent, Junior Negão targets this Copa das Naçoes as the best way to conclude this 2013 which has been the Brazilians grabbing the bronze medal in the last FIFA Beach Soccer World Cup 2013. After the bitter memories of Dubai, Brazil needs something remarkable to cheer their spirit up.


Date K.O Time Heat Match Result
20/Dec/2013
14:30
Round Robin Uruguay Uruguay - Portugal Portugal 1 - 7
20/Dec/2013
15:45
Round Robin Swizerland Switzerland - Brazil Brazil 4 - 6
21/Dec/2013
09:45
Round Robin Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 6 - 3
21/Dec/2013
11:00
Round Robin Brazil Brazil - Uruguay Uruguay 6 - 1
22/Dec/2013
07:30
Round Robin Uruguay Uruguay - Switzerland Swizerland 3 - 5
22/Dec/2013
09:15
Round Robin Brazil Brazil - Portugal Portugal 7 - 4
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil Brazil 3 3 0 0 19 9 10 9
Portugal Portugal 3 2 0 1 17 11 6 6
Swizerland Switzerland 3 1 0 2 12 15 -3 3
Uruguay Uruguay 3 0 0 3 5 18 -13 0


Final standings


COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
Moritz Jaeggy MO Defender 8 01 Jan 1983
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Stephan Meier MEIER Forward 10 10 Dec 1981
Angelo Schirinzi SCHIRINZI Forward 11 05 Nov 1972
Samuel Lutz SAMUEL Defender 26 Nov 1981
Sandro Spaccarotella SPACCA Midfielder 05 Aug 1982
Valentin Jäggy VALENTIN Defender 19 Oct 1986
Phillipp Borer BORER Forward 15 Jun 1990
Nico Stalder STALDER Goalkeeper 01 Nov 1983
Nicola Werder WERDER Defender 05 Feb 1992
Glenn Hodel HODEL Forward 22 Nov 1996
COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
Cesar Tomaz C. Segismundo Esteves CESINHA Goalkeeper 03 Oct 1983
Rafael Antonio Jesus Pinto R. BOKINHA Forward 06 Jan 1991
Mauricio Pereira Braz de Oliveira MAURICINHO Forward 09 Dec 1989
Jenilson Brito Rodrigues MAO Goalkeeper 06 Dec 1978
Everaldo Santos Souza SOUZA Defender 27 Nov 1984
Anderson Dias Lima ANDERSON Defender 11 Aug 1983
Bruno da Silva Xavier BRUNO XAVIER Defender 15 Aug 1984
Sidney Ribeiro Souto SIDNEY Forward 19 Jun 1980
Daniel Nogueira Lima DANIEL Defender 03 Nov 1982
Venícius Fiambre Ribeiro BURU Defender 14 Apr 1976
Fernando Valença FERNANDO DDI Defender 08 Mar 1981
Luiz Alberto Braga DATINHA Forward 12 Apr 1988
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Miguel Aguirre Zabala
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC