European games minsk 2019 web

European Games Minsk 2019



From June 21 to June 30, 2019, the Republic of Belarus will become a host of the 2nd European Games – international multi-sport competitions among athletes of the European continent, which are held every four years under the direction of the European Olympic Committees. And Beach Soccer, just as it was in the first edition held in Baku in 2015, will be one of the main attractions. The Beach Soccer match schedule will span from 25th to 29th of June.

Within the Games, 4,000 athletes are expected to arrive to the Belarusian capital to compete in 199 medal events, about 2,000 trainers and attendants representing official delegations from 50 European national Olympic committees. Competitions will be judged by about 650 international and 410 national judges on sports. 

More than 1000 foreign media representatives are expected in Minsk and 100 presidents, general secretaries of European federations on sports and ministers of sports of European countries, more than 250 representatives and workers of the EOC headquarter, presidents and secretaries-general of European NOCs, as well as presidents, prime ministers and senior officials of the European states.

Approximately 8,000 volunteers will be involved in the event. The 2nd European Games will be held at the largest sports facilities in Minsk, such as stadium “Dinamo”, “Minsk-Arena”, “Chizhovka-Arena” and others.


Date K.O Time Heat Match Result
25/Jun/2019
14:00
Group Stage - Group A Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 1 - 3 (AET)
25/Jun/2019
15:30
Group Stage - Group B Spain Spain - Russia Russia 5 - 4 (AET)
25/Jun/2019
18:00
Group Stage - Group B Ukraine Ukraine - Italy Italy 4 - 4 (4 - 3) (PSO)
25/Jun/2019
19:30
Group Stage - Group A Romania Romania - Belarus Belarus 1 - 6
26/Jun/2019
14:00
Group Stage - Group A Portugal Portugal - Romania Romania 8 - 2
26/Jun/2019
15:30
Group Stage - Group B Italy Italy - Russia Russia 4 - 2
26/Jun/2019
18:00
Group Stage - Group B Spain Spain - Ukraine Ukraine 4 - 6
26/Jun/2019
19:30
Group Stage - Group A Belarus Belarus - Switzerland Swizerland 5 - 5 (3 - 2) (PSO)
27/Jun/2019
14:00
Group Stage - Group A Swizerland Switzerland - Romania Romania 10 - 0
27/Jun/2019
15:30
Group Stage - Group B Russia Russia - Ukraine Ukraine 5 - 1
27/Jun/2019
18:00
Group Stage - Group B Italy Italy - Spain Spain 5 - 6
27/Jun/2019
19:30
Group Stage - Group A Belarus Belarus - Portugal Portugal 3 - 7
28/Jun/2019
14:00
Play-off for 5th Place Italy Italy - Romania Romania 10 - 3
28/Jun/2019
15:30
Play-off for 5th Place Belarus Belarus - Russia Russia 5 - 5 (2 - 3) (PSO)
28/Jun/2019
18:00
Semi-finals Spain Spain - Switzerland Swizerland 5 - 3
28/Jun/2019
19:30
Semi-finals Portugal Portugal - Ukraine Ukraine 3 - 2 (AET)
29/Jun/2019
13:00
Play-off for 7th Place Romania Romania - Ukraine Ukraine 2 - 5
29/Jun/2019
14:30
Play-off for 5th Place Italy Italy - Russia Russia 4 - 3
29/Jun/2019
17:00
Play-off for 3rd place Swizerland Switzerland - Ukraine Ukraine 5 - 4
29/Jun/2019
18:30
Final Spain Spain - Portugal Portugal 3 - 8
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 3 2 0 1 16 8 8 6
Swizerland Switzerland 3 1 1 1 18 6 12 5
Belarus Belarus 3 1 1 1 14 13 1 4
Romania Romania 3 0 0 3 3 24 -21 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spain Spain 3 1 1 1 15 15 0 5
Ukraine Ukraine 3 1 1 1 11 13 -2 4
Italy Italy 3 1 0 2 13 12 1 3
Russia Russia 3 1 0 2 11 10 1 3
Play-off for 7th Place
Romania ROM 2 - 5 UKR Ukraine
Play-off for 5th Place
Italy ITA 10 - 3 ROM Romania
Belarus BLR 5 - 5 (2 - 3) (PSO) RUS Russia
Italy ITA 4 - 3 RUS Russia
Semi-finals
Spain ESP 5 - 3 SUI Swizerland
Portugal POR 3 - 2 (AET) UKR Ukraine
Play-off for 3rd place
Swizerland SUI 5 - 4 UKR Ukraine
Final
Spain ESP 3 - 8 POR Portugal


Final standings


COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nicolas Alejandro Alvarado Caporale
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Valeriu Ionita
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC