Ebsl

Euro Beach Soccer League Siófok 2014



Hungary is now becoming a dream destination for beach soccer, as last year marked the first event in the country and this year the last group stage of the prestigious Euro Beach Soccer League will be held again in Siofok. The energy surrounding this event is so high that teams, players, fans, locals, everyone, can barely wait for the opening kick-off. The entire EBSL season comes down to this competition, all of the nations’ hopes for the postseason hinge on the outcome in Siofok. Teams not playing will be watching as well since they may be thrust into or dropped from the final eight that qualify, and the seedings for teams already qualified will undoubtedly change.   

The spectacular show will begin on the 8th of August and finish on the 10th, with 12 teams participating, all with hopes of securing a spot in either the Promotion Final or Superfinal. There will be four teams from Division A, Germany, Italy, Portugal, and Ukraine, who will battle to determine the seeds and to see who will be booking their tickets to Torredembarra for the Superfinal. The Division B side includes eight teams, two groups of four, consisting of Group 1 and Group 2. Group 1 includes the hosts, Hungary, along with Andorra, the Czech Republic, and England. Group 2 has Austria, Bulgaria, Norway, and Turkey. Every team in Division B, they play in one event, has the chance to qualify for the Promotion Final.

Siofok has created heaps of beach soccer buzz this season as they also hosted the Hungarian Student Olympics, which included beach soccer in the competitions. The site is the MLSZ Beach Aréna Siófok and it is a great facility that is perfectly situated in the heart of Siofok and on the banks of a beautiful beach.

 


Date K.O Time Heat Match Result
08/Aug/2014
14:45
Division B - Group 2 Turkey Turkey - Bulgaria Bulgaria 5 - 1
08/Aug/2014
16:00
Division B - Group 1 Andorra Andorra - Hungary Hungary 1 - 4
08/Aug/2014
17:15
Division B - Group 2 Norway Norway - Austria Asutria 4 - 3
08/Aug/2014
18:30
Division B - Group 1 Czechrep Czech Republic - England England 7 - 3
08/Aug/2014
19:45
Group Stage - Division A Italy Italy - Ukraine Ukraine 6 - 5 (AET)
08/Aug/2014
21:00
Group Stage - Division A Germany Germany - Portugal Portugal 2 - 5
09/Aug/2014
14:45
Division B - Group 2 Turkey Turkey - Norway Norway 6 - 4
09/Aug/2014
16:00
Division B - Group 2 Asutria Austria - Bulgaria Bulgaria 6 - 8
09/Aug/2014
17:15
Division B - Group 1 Czechrep Czech Republic - Andorra Andorra 7 - 2
09/Aug/2014
18:30
Group Stage - Division A Italy Italy - Germany Germany 7 - 7 (1 - 3) (PSO)
09/Aug/2014
19:45
Division B - Group 1 Hungary Hungary - England England 7 - 6
09/Aug/2014
21:00
Group Stage - Division A Portugal Portugal - Ukraine Ukraine 3 - 4
10/Aug/2014
12:45
Division B - Group 2 Bulgaria Bulgaria - Norway Norway 4 - 3
10/Aug/2014
14:00
Division B - Group 2 Asutria Austria - Turkey Turkey 0 - 3
10/Aug/2014
15:15
Division B - Group 1 England England - Andorra Andorra 8 - 2
10/Aug/2014
16:30
Group Stage - Division A Germany Germany - Ukraine Ukraine 3 - 4
10/Aug/2014
17:45
Division B - Group 1 Hungary Hungary - Czech Republic Czechrep 5 - 5 (6 - 5) (PSO)
10/Aug/2014
19:00
Group Stage - Division A Portugal Portugal - Italy Italy 5 - 5 (3 - 2) (PSO)
Country TV
Group Stage - Division A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Ukraine Ukraine 3 2 0 1 13 12 1 6
Portugal Portugal 3 1 1 1 13 11 2 4
Italy Italy 3 0 1 2 18 17 1 2
Germany Germany 3 0 1 2 12 16 -4 1
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Hungary Hungary 3 2 1 0 16 12 4 7
Czechrep Czech Republic 3 2 0 1 19 10 9 6
England England 3 1 0 2 17 16 1 3
Andorra Andorra 3 0 0 3 5 19 -14 0
Division B - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Turkey Turkey 3 3 0 0 14 5 9 9
Bulgaria Bulgaria 3 2 0 1 13 14 -1 6
Norway Norway 3 1 0 2 11 13 -2 3
Asutria Austria 3 0 0 3 9 15 -6 0


Final standings


COACH: Mark Ughy
Name Shirt Name Position Birth Date
Viktor Fekete FEKETE Forward 17 Nov 1981
Márk Ughy UGHY Forward 25 Jul 1976
Gábor Simonyi SIMONYI Defender 23 Jul 1977
Laszlo Berkes BERKES Forward 27 Jan 1977
Ferenc Besenyei BESENYEI Forward 04 Oct 1979
Péter Jaksa JAKSA Defender 04 Aug 1986
Norbert Sebestyen SEBESTYEN Forward 20 Feb 1992
László Szacksó SZACKSO Goalkeeper 01 Dec 1987
Péter Ábel ABEL Forward 27 Jan 1984
David Ficsor FICSOR Goalkeeper 04 Oct 1986
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
Stefano Spada SPADA Goalkeeper 1 02 Aug 1972
Giuseppe Platania PLATANIA Defender 3 27 Jan 1981
Francesco Corosiniti COROSINITI Defender 06 Jul 1984
Paolo Palmacci PALMACCI Forward 11 17 May 1984
Dario Ramacciotti RAMACCIOTTI Defender 04 Oct 1987
Simone Marinai MARINAI Defender 09 Jul 1988
Alessio Frainetti FRAINETTI Midfielder 22 Jun 1986
Simone Del Mestre DEL MESTRE Goalkeeper 28 Aug 1983
Matteo Marrucci MARRUCCI Forward 18 Oct 1983
Gabriele Gori GORI Forward 10 Oct 1987
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
Roman Pachev PACHEV Defender 10 Sep 1987
Andrieiev Kostiantyn ANDRIEIEV Defender 16 Dec 1986
Oleksandr Korniichuk KORNIICHUK Forward 13 Aug 1983
Volodymyr Hladchenko HLADCHENKO Goalkeeper 14 Nov 1984
Dmytro Medved MEDVED Defender 28 Dec 1988
Andrii Cherevko CHEREVKO Defender 30 Jul 1985
Oleksandr Poslavskyi POSLAVSKYI Goalkeeper 09 Mar 1990
Oleg Budzko BUDZKO Defender 17 Dec 1989
Anton Butko BUTKO Defender 05 Feb 1981
COACH: Mark Mitchell
Name Shirt Name Position Birth Date
Samuel Webb WEBB Goalkeeper 20 Jun 1987
Mitchell Day DAY Forward 18 Aug 1982
Terence Bowes BOWES Defender 13 Sep 1979
Mark Mitchell MITCHELL Defender 06 Mar 1986
Mathew Evans EVANS Forward 25 Apr 1987
Aaron Clarke CLARKE Midfielder 10 Jun 1991
Scott Lawson LAWSON Midfielder 16 Dec 1991
James Temple TEMPLE Forward 25 Jun 1984
Mark Graham Corbett CORBETT Forward 18 May 1986
Gareth True TRUE Goalkeeper 27 Mar 1988
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
Ferit Yücel Ergün YüCEL Defender 27 Nov 1978
Seyit Ahmed Süer SEYIT Defender 06 Oct 1983
Adil Muftuoglu ADIL Forward 18 May 1978
Mutlu Köktas MUTLU Goalkeeper 04 Apr 1979
Erkan Anzafioglu ERKAN Defender 02 May 1983
Baris Terzioglu BARIS Forward 28 Aug 1984
Cem Keskin CEM Goalkeeper 09 Sep 1988
Volkan Yesilirmak VOLKAN Defender 17 Mar 1990
Emrah Ekmekci EMRAH Forward 24 Jul 1985
Göktug Yapici GöKTUG Goalkeeper 16 Mar 1992
COACH: Simeon Hristov
Name Shirt Name Position Birth Date
Konstadin Belinov BELINOV Goalkeeper 27 Sep 1978
Georgi Minkov G. MINKOV Defender 17 Oct 1979
Kaloyan Tsvetkov TSVETKOV Midfielder 27 Sep 1988
Georgi Filipov FILIPOV Midfielder 12 Sep 1985
Dobromir Gospodinov GOSPODINOV Goalkeeper 29 Dec 1987
Martin Velikov MARTI Defender 28 Dec 1992
Filip Filipov FILIPOV Forward 22 Sep 1985
Georgi Tuzakov TUZAKOV Defender 04 Apr 1993
Kostadin Merazchiev MERAZCHIEV Forward 18 Oct 1985
COACH: Xavier de la Rosa
Name Shirt Name Position Birth Date
Ferran Pol Perez FERRAN Goalkeeper 28 Feb 1983
Josep Ayala Diaz AYALA Defender 08 Apr 1980
Jesus Rubio Gomez RUBIO Midfielder 09 Sep 1994
Miquel Cerdeira Blázquez BLáZQUEZ Forward 29 Oct 1972
Ludovic Clemente Garces LUDO Forward 09 May 1986
Hugo Do Paço HUGO Goalkeeper 10 Jun 1984
Julià Fernández JULI Defender 19 Nov 1974
Victor Rodriguez FURBY Defender 07 Sep 1987
Daniel Mejias MEJIAS Forward 28 Jun 1982
Joaquim Salvat SALVAT Midfielder 18 Dec 1980
COACH: Matteo Marrucci
Name Shirt Name Position Birth Date
Oliver Romrig OLLI Midfielder 31 Jul 1982
Sebastian Ullrich ULLRICH Defender 30 May 1981
Sascha Penke PENKE Goalkeeper 12 25 Dec 1988
Sascha Weirauch WEIRAUCH Midfielder 13 Aug 1989
Anton Kniller KNILLER Defender 27 Jun 1985
Christoph Thürk THüRK Forward 11 Jul 1984
Manuel Mönch MöNCH Forward 11 Mar 1989
Alexander Sokolowski SOKOLOWSKI Goalkeeper 15 Jul 1987
Christian Biermann BIERMANN Midfielder 26 May 1994
Dennis Prostka Goalkeeper 06 Dec 1980
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
Alan Marcelo Ferreira Cavalcanti ALAN Midfielder 6 21 Jun 1975
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Nuno Miguel Belchior BELCHIOR Forward 09 Oct 1982
Bruno Novo B. NOVO Midfielder 04 May 1982
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
Nuno Hidalgo Pereira HIDALGO Goalkeeper 06 Nov 1991
José Maria Fonseca Zé MARIA Forward 23 Jul 1982
Joao Vitor Tavares Saraiva MADJER Forward 22 Jan 1977
Tiago Filipe F. Petrony PETRONY Goalkeeper 18 Nov 1988
Jordan Santos JORDAN Forward 22 Jul 1991
COACH: Martin Dlouhy
Name Shirt Name Position Birth Date
Tomás Zidlicky ZIDLICKY Goalkeeper 19 Apr 1989
Michal Salák SALáK Midfielder 03 Aug 1979
Martin Chalupa CHALUPA Defender 29 Sep 1980
Petr Visek VISEK Goalkeeper 04 Mar 1979
Michal Kubice KUBICE Defender 05 Mar 1983
Pavel Stejskal STEJSKAL Forward 12 Mar 1979
Martin Bocek BOCEK Forward 14 Dec 1976
Jakub Mizar MIZAR Defender 23 Nov 1988
Filip Vyhnal VYHNAL Forward 07 May 1989
Ivan Hasek HASEK Defender 30 Aug 1987
COACH: Rune Aleksander Kandal
Name Shirt Name Position Birth Date
Rune Kandal KANDAL Midfielder 07 Jun 1976
Tom-rune Sorensen SORENSEN Defender 25 Jul 1984
Pak-ling Li LI Defender 30 Mar 1981
Henrik Salveson SALVESON Forward 28 Jul 1981
Jørn- Andre Lygre Jacobsen JACOBSEN Midfielder 05 Apr 1990
Arnfinn Rekdal REKDAL Goalkeeper 26 Feb 1978
Bjorn Ellingsen ELLINGSEN Defender 26 Jun 1976
Kristian Pettersson PETTERSSON Forward 29 Oct 1980
Haybat Rashid Hacham HACHAM Goalkeeper 28 Mar 1989
COACH: Gustav Stieglitz
Name Shirt Name Position Birth Date
Andreas Gahleitner GAHLEITNER Forward 30 Mar 1982
Thomas Schellman SCHELLMAN Defender 01 Jul 1982
Stefan Stichlberger STICHLBERGER Goalkeeper 10 Jun 1988
Mustafa Cetinyürek CETINYüREK Forward 21 Mar 1984
Patrick Stummer STUMMER Goalkeeper 27 Sep 1982
Patrick Bruckner BRUCKNER Midfielder 22 Feb 1989
Shafioh Hakim HAKIM Forward 01 Apr 1988
Thomas Trauner TRAUNER Defender 01 Jan 1970
Max Babler BABLER Midfielder 01 Jan 1970
Florian Strebl STREBL Forward 01 Jan 1970
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC