Posters medium

Euro Beach Soccer League 2007 Tignes




Date K.O Time Heat Match Result
27/Jul/2007
01:00
Quarter-finals France France - Czech Republic Czechrep 4 - 2
27/Jul/2007
01:00
Quarter-finals Russia Russia - Italy Italy 4 - 1
27/Jul/2007
01:00
Quarter-finals Spain Spain - Poland Poland 3 - 2
27/Jul/2007
01:00
Quarter-finals Swizerland Switzerland - Portugal Portugal 8 - 7
28/Jul/2007
01:00
Semi-finals France France - Spain Spain 5 - 2
28/Jul/2007
01:00
Semi-finals Russia Russia - Switzerland Swizerland 5 - 4
28/Jul/2007
01:00
Play-off for 5th Place Poland Poland - Czech Republic Czechrep 6 - 4
28/Jul/2007
01:00
Play-off for 5th Place Portugal Portugal - Italy Italy 8 - 6
29/Jul/2007
01:00
Final France France - Russia Russia 4 - 5
29/Jul/2007
01:00
Play-off for 3rd place Spain Spain - Switzerland Swizerland 4 - 3
29/Jul/2007
01:00
Play-off for 5th Place Poland Poland - Portugal Portugal 7 - 6
29/Jul/2007
01:00
Play-off for 7th Place Italy Italy - Czech Republic Czechrep 11 - 2
Country TV
Play-off for 7th Place
Italy ITA 11 - 2 CZE Czechrep
Play-off for 5th Place
Poland POL 6 - 4 CZE Czechrep
Portugal POR 8 - 6 ITA Italy
Poland POL 7 - 6 POR Portugal
Quarter-finals
France FRA 4 - 2 CZE Czechrep
Russia RUS 4 - 1 ITA Italy
Spain ESP 3 - 2 POL Poland
Swizerland SUI 8 - 7 POR Portugal
Semi-finals
France FRA 5 - 2 ESP Spain
Russia RUS 5 - 4 SUI Swizerland
Play-off for 3rd place
Spain ESP 4 - 3 SUI Swizerland
Final
France FRA 4 - 5 RUS Russia


Final standings


1 - Russia

2 - France

3 - Spain

4 - Switzerland

5 - Poland

6 - Portugal

7 - Italy

8 - Czech Republic

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Martin Dlouhy
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC