Posters medium

Euro Beach Soccer Cup Rome 2009




Date K.O Time Heat Match Result
22/May/2009
15:00
Quarter-finals Italy Italy - Hungary Hungary 2 - 5
22/May/2009
16:15
Quarter-finals Portugal Portugal - Poland Poland 11 - 1
22/May/2009
17:30
Quarter-finals Spain Spain - Russia Russia 3 - 3 (1 - 0) (PSO)
22/May/2009
18:45
Quarter-finals Swizerland Switzerland - France France 9 - 3
23/May/2009
15:00
Play-off for 5th Place Italy Italy - France France 1 - 3
23/May/2009
16:15
Play-off for 5th Place Russia Russia - Poland Poland 6 - 1
23/May/2009
17:30
Semi-finals Spain Spain - Portugal Portugal 7 - 6
23/May/2009
18:45
Semi-finals Swizerland Switzerland - Hungary Hungary 6 - 1
24/May/2009
15:00
Play-off for 7th Place Italy Italy - Poland Poland 3 - 4
24/May/2009
16:15
Play-off for 5th Place Russia Russia - France France 8 - 4
24/May/2009
17:30
Play-off for 3rd place Portugal Portugal - Hungary Hungary 7 - 5
24/May/2009
18:45
Final Spain Spain - Switzerland Swizerland 6 - 4
Country TV
Play-off for 7th Place
Italy ITA 3 - 4 POL Poland
Play-off for 5th Place
Italy ITA 1 - 3 FRA France
Russia RUS 6 - 1 POL Poland
Russia RUS 8 - 4 FRA France
Quarter-finals
Italy ITA 2 - 5 HUN Hungary
Portugal POR 11 - 1 POL Poland
Spain ESP 3 - 3 (1 - 0) (PSO) RUS Russia
Swizerland SUI 9 - 3 FRA France
Semi-finals
Spain ESP 7 - 6 POR Portugal
Swizerland SUI 6 - 1 HUN Hungary
Play-off for 3rd place
Portugal POR 7 - 5 HUN Hungary
Final
Spain ESP 6 - 4 SUI Swizerland


Final standings


WINNER: Spain

Runner-up: Switzerland

3rd: Portugal

4th: Hungary

5th: Russia

6th: France

7th: Poland

8th: Italy

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mark Ughy
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
April 21, 2021 - April 25, 2021
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Lokomotiv LOK 3 3 0 0 14 7 7 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 9 6 3 6
Belarus BLR 3 1 0 2 12 15 -3 3
Lex LSP 3 0 0 3 9 16 -7 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 3 2 1 0 17 11 6 7
Russia RUS 3 2 0 1 18 11 7 6
Bsc krylya sovetov KSV 3 1 0 2 13 18 -5 3
Cska copia web CSK 3 0 0 3 11 19 -8 0
Play-off for 7th Place
Cska copia web CSK 2 - 4 KSV Bsc krylya sovetov
Play-off for 5th Place
Belarus BLR 5 - 3 CSK Cska copia web
Bsc krylya sovetov KSV 3 - 4 LSP Lex
Belarus BLR 4 - 3 LSP Lex
Semi-finals
Kristall KRS 6 - 4 FCD Fc delta copia web
Lokomotiv LOK 5 - 3 RUS Russia
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 1 - 3 LOK Lokomotiv
Final
Kristall KRS 3 - 4 RUS Russia
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store beach
BEACHSOCCER MUSIC