Posters medium

Euro Beach Soccer Cup Liege 2003




Date K.O Time Heat Match Result
18/Apr/2003
01:00
Quarter-finals Belgium Belgium - Germany Germany 5 - 5 (0 - 1) (PSO)
18/Apr/2003
01:00
Quarter-finals France France - Austria Asutria 12 - 1
18/Apr/2003
01:00
Quarter-finals Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 8 - 0
18/Apr/2003
01:00
Quarter-finals Spain Spain - Italy Italy 11 - 7
19/Apr/2003
01:00
Semi-finals France France - Spain Spain 5 - 4 (AET)
19/Apr/2003
01:00
Semi-finals Portugal Portugal - Germany Germany 5 - 4
19/Apr/2003
01:00
Play-off for 5th Place Belgium Belgium - Switzerland Swizerland 8 - 4
19/Apr/2003
01:00
Play-off for 5th Place Italy Italy - Austria Asutria 11 - 5
20/Apr/2003
01:00
Final Portugal Portugal - France France 6 - 3
20/Apr/2003
01:00
Play-off for 3rd place Spain Spain - Germany Germany 6 - 3
20/Apr/2003
01:00
Play-off for 5th Place Belgium Belgium - Italy Italy 7 - 6
20/Apr/2003
01:00
Play-off for 7th Place Swizerland Switzerland - Austria Asutria 8 - 8 (1 - 0) (PSO)
Country TV
Play-off for 7th Place
Swizerland SUI 8 - 8 (1 - 0) (PSO) AUT Asutria
Play-off for 5th Place
Belgium BEL 8 - 4 SUI Swizerland
Italy ITA 11 - 5 AUT Asutria
Belgium BEL 7 - 6 ITA Italy
Quarter-finals
Belgium BEL 5 - 5 (0 - 1) (PSO) GER Germany
France FRA 12 - 1 AUT Asutria
Portugal POR 8 - 0 SUI Swizerland
Spain ESP 11 - 7 ITA Italy
Semi-finals
France FRA 5 - 4 (AET) ESP Spain
Portugal POR 5 - 4 GER Germany
Play-off for 3rd place
Spain ESP 6 - 3 GER Germany
Final
Portugal POR 6 - 3 FRA France


Final standings


1 - Portugal

2 - France

3 - Spain

4 - Germany

5 - Belgium

6 - Italy

7 - Switzerland

8 - Austria

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gustav Stieglitz
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Matteo Marrucci
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
February 12, 2020 - February 16, 2020
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 3 2 0 1 13 11 2 6
Lokomotiv LOK 3 2 0 1 25 15 10 6
Levante1 LUD 3 1 0 2 19 16 3 3
2019 alanya belediyespor ABS 3 1 0 2 15 30 -15 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web SPK 3 2 1 0 17 7 10 8
Braga SCB 3 2 0 1 18 13 5 6
Flamengo FLA 3 1 0 2 11 13 -2 3
Grasshopper club zurich GCZ 3 0 0 3 8 21 -13 0
Play-off for 7th Place
Grasshopper club zurich GCZ 4 - 8 ABS 2019 alanya belediyespor
Play-off for 5th Place
Levante1 LUD 7 - 2 GCZ Grasshopper club zurich
Flamengo FLA 6 - 5 ABS 2019 alanya belediyespor
Levante1 LUD 5 - 4 FLA Flamengo
Semi-finals
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 7 SCB Braga
Spartak logo copia web SPK 3 - 1 LOK Lokomotiv
Play-off for 3rd place
Tokyo verdy emblem 2020 TKV 2 - 6 LOK Lokomotiv
Final
Braga SCB 8 - 3 SPK Spartak logo copia web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC