Logo copa pilsener futbol playa 2014

Copa Pílsener Fútbol Playa 2014



El Salvador is known for many amazing things and Beach Soccer has already established itself as one of those elements, after the terrific display of the Ciscatleco during this last season. The rabid fans and exciting atmosphere have been staples in El Salvador for years. This year, the Copa Pilsener will still be played in El Salvador but will be moving to a new location, the capital, San Salvador.

The two previous editions of the tournament were extremely successful being played on the Costa del Sol but this year the cup, jointly organized by BSWW, FESFUT and Industrias la Constancia, will be played near the Cuscatlán stadium, in the country's capital city. The energy for the tournament this year is overwhelming as Beach Soccer royalty will be participating.

Not only will fans enjoy the new location, but they will also be blessed with seeing amazing Beach Soccer talent from the worlds´ top countries, with three top-ten members of the Beach Soccer Worldwide World Ranking. All four teams, El Salvador, Brazil, Switzerland, and England have prestigious records in Beach Soccer and all are ready to vie for the Copa Pilsner 2014.

Beach Soccer is driven by the fans and their love of the game and this year El Salvador exemplified that. El Salvador moved the tournament, in part, due to the fans requests. Industrias La Constancia Executive Sergio Guardado explained, “We listened to our followers from last year and they helped us decide on this move.

The three days of entertainment will commence on the 11th of April with the round robin format ending on the 13th of April.


Date K.O Time Heat Match Result
11/Apr/2014
18:00
Round Robin Brazil Brazil - Switzerland Swizerland 7 - 3
11/Apr/2014
19:15
Round Robin England England - El Salvador Elsalvador 1 - 5
12/Apr/2014
17:00
Round Robin Brazil Brazil - England England 11 - 1
12/Apr/2014
18:15
Round Robin Elsalvador El Salvador - Switzerland Swizerland 5 - 7
13/Apr/2014
17:00
Round Robin Swizerland Switzerland - England England 4 - 3
13/Apr/2014
18:15
Round Robin Elsalvador El Salvador - Brazil Brazil 3 - 6
Country TV
SOUTH AMERICA - Argentina, Uruguay, Paraguay, Chile, Ecuador, Bolivia, Peru, Venezuela, Surinam, Guyana, Colombia FOX Sports
CENTRAL and NORTH AMERICA - Mexico, El Salvador, Nicaragua, Honduras, Costa Rica, Dominican Republic, Guatemala, Panama, Aruba, Curaçao, Barbados, Trinidad and Tobago and the Caribbean area FOX Sports
Brazil SporTV
USA BeIn Sports
France BeIn Sports
Portugal SportTV
El Salvador Canal 4
Online broadcast www.beachsoccer.com
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil Brazil 3 3 0 0 24 7 17 9
Swizerland Switzerland 3 2 0 1 14 15 -1 6
Elsalvador El Salvador 3 1 0 2 13 14 -1 3
England England 3 0 0 3 5 20 -15 0


Final standings


COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
Moritz Jaeggy MO Defender 8 01 Jan 1983
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Stephan Meier MEIER Forward 10 10 Dec 1981
Angelo Schirinzi SCHIRINZI Forward 11 05 Nov 1972
Sandro Spaccarotella SPACCA Midfielder 05 Aug 1982
Michael Misev MISEV Forward 15 Feb 1991
Phillipp Borer BORER Forward 15 Jun 1990
Nico Stalder STALDER Goalkeeper 01 Nov 1983
Noel Ott OTT Forward 15 Jan 1994
Marco Allenbach ALLENBACH Goalkeeper 01 Oct 1987
COACH: Mark Mitchell
Name Shirt Name Position Birth Date
Samuel Webb WEBB Goalkeeper 20 Jun 1987
Mitchell Day DAY Forward 18 Aug 1982
Terence Bowes BOWES Defender 13 Sep 1979
Mark Mitchell MITCHELL Defender 06 Mar 1986
Mathew Evans EVANS Forward 25 Apr 1987
Aaron Clarke CLARKE Midfielder 10 Jun 1991
Josh Younie YOUNIE Forward 29 Nov 1990
James Temple TEMPLE Forward 25 Jun 1984
Daniel Hulme HULME Goalkeeper 04 May 1989
Jack Morris MORRIS Midfielder 28 Sep 1991
COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
Diogo Catarino da Silva CATARINO Defender 09 Jan 1990
Rafael Amorim Silva RAFINHA Midfielder 10 Nov 1988
Rafael Antonio Jesus Pinto R. BOKINHA Forward 06 Jan 1991
Mauricio Pereira Braz de Oliveira MAURICINHO Forward 09 Dec 1989
Jenilson Brito Rodrigues MAO Goalkeeper 06 Dec 1978
Jordan Soares de Oliveira JORDAN Forward 24 Oct 1993
Rodrigo S. da Costa RODRIGO Forward 16 Aug 1993
Rodrigo M. Gama DIGO GAMA Midfielder 08 Jul 1984
Benjamin da S. Junior BENJAMIN JR Forward 12 Mar 1994
Willian F. de Oliveira WILLIAN Goalkeeper 24 Jul 1989
COACH: Rudis Mauricio Gonzalez
Name Shirt Name Position Birth Date
Herbert Alexander Ramos Hernández HERBERT Goalkeeper 15 Nov 1989
Wilber Joel Zavala Alvarado WILBER Defender 11 Aug 1987
Elmer Atilio Robles Rodriguez ELMER Midfielder 13 Oct 1990
José Agustín Ruiz González AGUSTIN Forward 01 Dec 1987
Francisco Hernando Velásquez Henríquez FRANK Forward 12 Feb 1990
José Eliodoro Portillo Lara PORTILLO Goalkeeper 06 May 1989
Tomás Antonio Hernández HERNáNDEZ Defender 28 Jan 1985
José Roberto Membreño MEMBREñO Defender 10 Nov 1980
Eulalio A. Henríquez ABRAHAM Forward 27 Feb 1994
Douglas N. Zavala DOUGLAS Defender 20 Aug 1990
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC