Copa libertadore futbol playa 2017

Copa Libertadores Futbol Playa 2017



The Copa Libertadores gets underway in Asunción (Paraguay) on 11th], with 12 sides from all accross the continent, including, of course the 9 national champions from the CONMEBOL region battling it out over eight days.

Defending champions Vasco da Gama will look to retain the inaugural title they claimed in 2016 and face the Universidad Arturo Prat, Club Malvin and Delfin Sporting from Chile Argentina and Ecuador in group C.

Vasco once again look set to be the team to beat, having already retained their national league title, with key men such as Mauricinho and Bokinha likely to offer the greatest threats once more.

Union Deportivo Provincial (Arg), Universidad Autonoma (PAR), Deportivo Utrahuilca (COL) and Hamacas FC (BOL) will go head to head in Group A.

The remaining teams, who populate Group B, include Garden Club of Paraguay, Brazilian representatives Sampaio Correa and Ferrocarril from Peru and Venezuelans Moraga Difalo.

 Stay tuned to www.beachsoccer.com for the official match schedule, results and news.


Date K.O Time Heat Match Result
11/Nov/2017
09:00
Group Stage - Group C Malvin Club Malvin - Delfin Sporting Club Delfin sporting club escudo 3 - 2
11/Nov/2017
10:15
Group Stage - Group C Vasco da gama CR Vasco da Gama - Universidad Arturo Prat Universidad arturo prat 6 - 3
11/Nov/2017
16:30
Group Stage - Group A Colombia Deportivo Utrahuilca - Hamacas FC Bolivia 2 - 4
11/Nov/2017
17:45
Group Stage - Group B Logo bsww2016 calendar Ferrocarril - Monagas Difalo Monagas difalo futbol playa 3 - 4
11/Nov/2017
19:00
Group Stage - Group B Graden club paraguay Garden Club - Sampaio Correa FC Sampaio correa fc logo 3 - 7
11/Nov/2017
20:30
Group Stage - Group A Universidad autonoma paraguay Universidad Autonoma - CU Deportivo Provincial Logo bsww2016 calendar 6 - 2
12/Nov/2017
09:00
Group Stage - Group C Universidad arturo prat Universidad Arturo Prat - Delfin Sporting Club Delfin sporting club escudo 7 - 3
12/Nov/2017
10:15
Group Stage - Group C Vasco da gama CR Vasco da Gama - Club Malvin Malvin 10 - 1
12/Nov/2017
16:30
Group Stage - Group B Sampaio correa fc logo Sampaio Correa FC - Monagas Difalo Monagas difalo futbol playa 13 - 1
12/Nov/2017
17:45
Group Stage - Group A Logo bsww2016 calendar CU Deportivo Provincial - Hamacas FC Bolivia 5 - 3
12/Nov/2017
19:00
Group Stage - Group A Universidad autonoma paraguay Universidad Autonoma - Deportivo Utrahuilca Colombia 6 - 3
12/Nov/2017
20:15
Group Stage - Group B Graden club paraguay Garden Club - Ferrocarril Logo bsww2016 calendar 7 - 3
13/Nov/2017
09:00
Group Stage - Group C Universidad arturo prat Universidad Arturo Prat - Club Malvin Malvin 4 - 7
13/Nov/2017
10:15
Group Stage - Group C Vasco da gama CR Vasco da Gama - Delfin Sporting Club Delfin sporting club escudo 8 - 2
13/Nov/2017
16:30
Group Stage - Group A Logo bsww2016 calendar CU Deportivo Provincial - Deportivo Utrahuilca Colombia 8 - 3
13/Nov/2017
17:45
Group Stage - Group B Sampaio correa fc logo Sampaio Correa FC - Ferrocarril Logo bsww2016 calendar 8 - 1
13/Nov/2017
19:00
Group Stage - Group B Graden club paraguay Garden Club - Monagas Difalo Monagas difalo futbol playa 6 - 6 (1 - 2) (PSO)
13/Nov/2017
20:15
Group Stage - Group A Universidad autonoma paraguay Universidad Autonoma - Hamacas FC Bolivia 4 - 3 (AET)
15/Nov/2017
09:00
Play-off for 9th Place Logo bsww2016 calendar Ferrocarril - Delfin Sporting Club Delfin sporting club escudo 3 - 5
15/Nov/2017
10:15
Play-off for 9th Place Universidad arturo prat Universidad Arturo Prat - Deportivo Utrahuilca Colombia 10 - 5
15/Nov/2017
16:30
Quarter-finals Monagas difalo futbol playa Monagas Difalo - Club Malvin Malvin 4 - 7
15/Nov/2017
17:15
Quarter-finals Universidad autonoma paraguay Universidad Autonoma - Hamacas FC Bolivia 11 - 3
15/Nov/2017
19:00
Quarter-finals Vasco da gama CR Vasco da Gama - CU Deportivo Provincial Logo bsww2016 calendar 7 - 4
15/Nov/2017
20:30
Quarter-finals Sampaio correa fc logo Sampaio Correa FC - Garden Club Graden club paraguay 5 - 6
16/Nov/2017
17:00
Play-off for 5th Place Bolivia Hamacas FC - Monagas Difalo Monagas difalo futbol playa 3 - 5
16/Nov/2017
18:15
Play-off for 5th Place Logo bsww2016 calendar CU Deportivo Provincial - Sampaio Correa FC Sampaio correa fc logo 2 - 9
16/Nov/2017
19:30
Semi-finals Universidad autonoma paraguay Universidad Autonoma - Club Malvin Malvin 4 - 5 (AET)
16/Nov/2017
20:45
Semi-finals Vasco da gama CR Vasco da Gama - Garden Club Graden club paraguay 10 - 4
17/Nov/2017
09:00
Play-off for 5th Place Universidad arturo prat Universidad Arturo Prat - Delfin Sporting Club Delfin sporting club escudo 2 - 4
17/Nov/2017
10:15
Play-off for 5th Place Monagas difalo futbol playa Monagas Difalo - Sampaio Correa FC Sampaio correa fc logo 3 - 8
18/Nov/2017
19:30
Play-off for 3rd place Universidad autonoma paraguay Universidad Autonoma - Garden Club Graden club paraguay 9 - 7
18/Nov/2017
20:45
Final Malvin Club Malvin - CR Vasco da Gama Vasco da gama 5 - 8
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Universidad autonoma paraguay Universidad Autonoma 3 2 1 0 16 8 8 8
Logo bsww2016 calendar CU Deportivo Provincial 3 2 0 1 15 12 3 6
Bolivia Hamacas FC 3 1 0 2 10 11 -1 3
Colombia Deportivo Utrahuilca 3 0 0 3 8 18 -10 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sampaio correa fc logo Sampaio Correa FC 3 3 0 0 28 5 23 9
Monagas difalo futbol playa Monagas Difalo 3 1 1 1 11 22 -11 4
Graden club paraguay Garden Club 3 1 0 2 16 16 0 3
Logo bsww2016 calendar Ferrocarril 3 0 0 3 7 19 -12 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Vasco da gama CR Vasco da Gama 3 3 0 0 24 6 18 9
Malvin Club Malvin 3 2 0 1 11 16 -5 6
Universidad arturo prat Universidad Arturo Prat 3 1 0 2 14 16 -2 3
Delfin sporting club escudo Delfin Sporting Club 3 0 0 3 7 18 -11 0
Play-off for 11th Place
Play-off for 9th Place
Logo bsww2016 calendar FERR 3 - 5 DSPC Delfin sporting club escudo
Universidad arturo prat UAP 10 - 5 DUH Colombia
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Bolivia HAM 3 - 5 MDFL Monagas difalo futbol playa
Logo bsww2016 calendar CUDP 2 - 9 SAMC Sampaio correa fc logo
Universidad arturo prat UAP 2 - 4 DSPC Delfin sporting club escudo
Monagas difalo futbol playa MDFL 3 - 8 SAMC Sampaio correa fc logo
Quarter-finals
Monagas difalo futbol playa MDFL 4 - 7 MAL Malvin
Universidad autonoma paraguay UAM 11 - 3 HAM Bolivia
Vasco da gama VAS 7 - 4 CUDP Logo bsww2016 calendar
Sampaio correa fc logo SAMC 5 - 6 GDC Graden club paraguay
Semi-finals
Universidad autonoma paraguay UAM 4 - 5 (AET) MAL Malvin
Vasco da gama VAS 10 - 4 GDC Graden club paraguay
Play-off for 3rd place
Universidad autonoma paraguay UAM 9 - 7 GDC Graden club paraguay
Final
Malvin MAL 5 - 8 VAS Vasco da gama


Final standings


COACH: Leo Braga
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC