Poster

Copa America de Futbol Playa 2018



To be held in El Boulevard de Asia, around 100km south of the Peruvian capital, the competition’s group stages will take place between March 3rd and 7th before the final positions are sorted out among CONMEBOL’s 10 member associations.

World champions Brazil came out on top last time around in Santos in 2016 and Gilberto Costa’s men will likely be seen as the ones to avoid when the draw takes place in mid-February.

Announcing the dates of the competition, the Peruvian Football Federation (FPF) said: "The Organising Committee expects to generate high expectations and interest in beach soccer through this continental contest.

"Therefore the event serves as a reference for the development and growth goals that CONMEBOL and the FPF have for this sport."


Date K.O Time Heat Match Result
03/Mar/2018
17:00
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Colombia Colombia 7 - 2
03/Mar/2018
18:15
Group Stage - Group A Uruguay Uruguay - Venezuela Venezuela 3 - 1
03/Mar/2018
19:30
Group Stage - Group B Paraguay Paraguay - Chile Chile 10 - 1
03/Mar/2018
20:45
Group Stage - Group A Peru Peru - Bolivia Bolivia 7 - 8 (AET)
04/Mar/2018
15:00
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Argentina Argentina 4 - 0
04/Mar/2018
16:15
Group Stage - Group A Uruguay Uruguay - Bolivia Bolivia 2 - 5
04/Mar/2018
17:30
Group Stage - Group A Peru Peru - Ecuador Ecuador 4 - 4 (3 - 4) (PSO)
04/Mar/2018
17:30
Group Stage - Group B Colombia Colombia - Chile Chile 5 - 6
05/Mar/2018
15:00
Group Stage - Group B Argentina Argentina - Chile Chile 6 - 5
05/Mar/2018
17:30
Group Stage - Group A Venezuela Venezuela - Bolivia Bolivia 6 - 4
05/Mar/2018
17:30
Group Stage - Group B Paraguay Paraguay - Colombia Colombia 6 - 6 (4 - 3) (PSO)
05/Mar/2018
18:45
Group Stage - Group A Ecuador Ecuador - Uruguay Uruguay 4 - 4 (1 - 2) (PSO)
06/Mar/2018
15:00
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Chile Chile 13 - 1
06/Mar/2018
16:15
Group Stage - Group A Ecuador Ecuador - Venezuela Venezuela 9 - 3
06/Mar/2018
17:30
Group Stage - Group B Argentina Argentina - Paraguay Paraguay 5 - 7
06/Mar/2018
18:45
Group Stage - Group A Peru Peru - Uruguay Uruguay 4 - 7
07/Mar/2018
15:00
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Paraguay Paraguay 10 - 6
07/Mar/2018
16:15
Group Stage - Group A Ecuador Ecuador - Bolivia Bolivia 8 - 7 (AET)
07/Mar/2018
17:30
Group Stage - Group B Argentina Argentina - Colombia Colombia 2 - 1
07/Mar/2018
18:45
Group Stage - Group A Peru Peru - Venezuela Venezuela 8 - 3
08/Mar/2018
15:00
Play-off for 9th Place Colombia Colombia - Venezuela Venezuela 2 - 1
08/Mar/2018
16:15
Play-off for 7th Place Peru Peru - Chile Chile 4 - 4 (2 - 1) (PSO)
08/Mar/2018
17:30
Play-off for 5th Place Argentina Argentina - Bolivia Bolivia 6 - 2
09/Mar/2018
19:00
Semi-finals Brazil Brazil - Ecuador Ecuador 6 - 2
09/Mar/2018
20:15
Semi-finals Uruguay Uruguay - Paraguay Paraguay 3 - 11
10/Mar/2018
19:00
Play-off for 3rd place Ecuador Ecuador - Uruguay Uruguay 4 - 7
10/Mar/2018
20:15
Final Brazil Brazil - Paraguay Paraguay 7 - 3
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Uruguay Uruguay 4 2 1 1 16 14 2 7
Ecuador Ecuador 4 1 2 1 25 18 7 6
Bolivia Bolivia 4 1 1 2 24 23 1 5
Peru Peru 4 1 0 3 23 22 1 3
Venezuela Venezuela 4 1 0 3 13 24 -11 3
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil Brazil 4 4 0 0 34 9 25 12
Paraguay Paraguay 4 2 1 1 29 22 7 7
Argentina Argentina 4 2 0 2 13 17 -4 6
Chile Chile 4 1 0 3 13 34 -21 3
Colombia Colombia 4 0 0 4 14 21 -7 0
Play-off for 9th Place
Colombia COL 2 - 1 VEN Venezuela
Play-off for 7th Place
Peru PER 4 - 4 (2 - 1) (PSO) CHI Chile
Play-off for 5th Place
Argentina ARG 6 - 2 BOL Bolivia
Semi-finals
Brazil BRA 6 - 2 ECU Ecuador
Uruguay URU 3 - 11 PAR Paraguay
Play-off for 3rd place
Ecuador ECU 4 - 7 URU Uruguay
Final
Brazil BRA 7 - 3 PAR Paraguay


Final standings


COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Hector Petrasso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Andres Carrasco
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Alcides de Oliveira
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gustavo 'Guga' Zloccowick
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Miguel Aguirre Zabala
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Santiago Alzate Restrepo
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Antonio Gigliotti
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Raul Barberi
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC