Untitled design %2859%29

CAF Beach Soccer Africa Cup of Nations - Egypt



The CAF African Beach Soccer Cup of Nations is set to return in December 2018, and will take place in Sharm El Sheikh, Egypt.

The competition will run from the 8th to the 14th of December, and will act also as a qualification to the FIFA Beach Soccer World Cup 2019, which, as Beach Soccer Worldwide announced last week, will take place in Paraguay.

The winners and the runners-up of the African Beach Soccer Cup of Nations 2018 will qualify to compete in Paraguay.

The eight confirmed teams were split into two groups in a draw held in the Egyptian capital, Cairo, on Sunday 28th October. 

Group A: Egypt, Morocco, Ivory Coast and Madagascar. 

Group B: Senegal, Nigeria, Libya and Tanzania.

 


Date K.O Time Heat Match Result
08/Dec/2018
12:00
Group Stage - Group B Senegal Senegal - Nigeria Nigeria 4 - 4 (2 - 0) (PSO)
08/Dec/2018
13:15
Group Stage - Group B Lbya0001 Libya - Tanzania Tanz0001 5 - 2
08/Dec/2018
14:30
Group Stage - Group A Egypt Egypt - Morocco Morocco 6 - 1
09/Dec/2018
12:00
Group Stage - Group A Coted ivoire Côte d'Ivoire - Madagascar Madagascar 3 - 4
09/Dec/2018
13:15
Group Stage - Group B Nigeria Nigeria - Libya Lbya0001 6 - 3
09/Dec/2018
14:30
Group Stage - Group B Tanz0001 Tanzania - Senegal Senegal 2 - 12
10/Dec/2018
12:00
Group Stage - Group A Morocco Morocco - Côte d'Ivoire Coted ivoire 5 - 4
10/Dec/2018
13:15
Group Stage - Group A Madagascar Madagascar - Egypt Egypt 2 - 4
10/Dec/2018
14:30
Group Stage - Group B Nigeria Nigeria - Tanzania Tanz0001 4 - 2
11/Dec/2018
12:00
Group Stage - Group B Senegal Senegal - Libya Lbya0001 10 - 1
11/Dec/2018
13:15
Group Stage - Group A Morocco Morocco - Madagascar Madagascar 6 - 4
11/Dec/2018
14:30
Group Stage - Group A Egypt Egypt - Côte d'Ivoire Coted ivoire 10 - 3
12/Dec/2018
12:00
Play-off for 5th Place Madagascar Madagascar - Tanzania Tanz0001 5 - 2
12/Dec/2018
13:15
Play-off for 5th Place Lbya0001 Libya - Côte d'Ivoire Coted ivoire 3 - 6
12/Dec/2018
14:30
Semi-finals Egypt Egypt - Nigeria Nigeria 6 - 7
13/Dec/2018
12:00
Semi-finals Senegal Senegal - Morocco Morocco 7 - 2
13/Dec/2018
13:15
Play-off for 7th Place Tanz0001 Tanzania - Libya Lbya0001 6 - 5 (AET)
13/Dec/2018
14:30
Play-off for 5th Place Madagascar Madagascar - Côte d'Ivoire Coted ivoire 9 - 8 (AET)
14/Dec/2018
13:15
Play-off for 3rd place Egypt Egypt - Morocco Morocco 3 - 2
14/Dec/2018
14:30
Final Nigeria Nigeria - Senegal Senegal 1 - 6
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Egypt Egypt 3 3 0 0 20 6 14 9
Morocco Morocco 3 2 0 1 12 14 -2 6
Madagascar Madagascar 3 1 0 2 10 13 -3 3
Coted ivoire Côte d'Ivoire 3 0 0 3 10 19 -9 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Senegal Senegal 3 2 1 0 26 7 19 7
Nigeria Nigeria 3 2 0 1 14 9 5 6
Lbya0001 Libya 3 1 0 2 9 18 -9 3
Tanz0001 Tanzania 3 0 0 3 6 21 -15 0
Play-off for 7th Place
Tanz0001 TAZ 6 - 5 (AET) LBY Lbya0001
Play-off for 5th Place
Madagascar MAD 5 - 2 TAZ Tanz0001
Lbya0001 LBY 3 - 6 CIV Coted ivoire
Madagascar MAD 9 - 8 (AET) CIV Coted ivoire
Semi-finals
Egypt EGY 6 - 7 NIG Nigeria
Senegal SEN 7 - 2 MAR Morocco
Play-off for 3rd place
Egypt EGY 3 - 2 MAR Morocco
Final
Nigeria NIG 1 - 6 SEN Senegal


Final standings


COACH: Ahmed Mohamed Abdelrazek Mohamed
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mohamed Zaiti
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Solofotsiavahana Ramarolahy
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC