Poster bswwtourel jadida web

BSWW Tour El Jadida 2014



BSWW Tour El-Jadida set to commence

 

Morocco, the UAE, and Switzerland are ready to fight for the title in the idyllic Moroccan coastal town from August 22nd to the 24th

 

Every year Morocco hosts a very important beach soccer tournament and this year is no different, with some of the best beach soccer talent coming to put their skills on full display. The Swiss team is fresh off of a 4th place finish in the Euro Beach Soccer League Superfinal Torredembarra in Spain and will look to dazzle again in Morocco. The UAE is a very formidable squad also and was the back-to-back AFC Beach Soccer Championships winner from 2007-2008. The hosts, Morocco, apart from hosting these types of events every year, have their own competitive side that has come in 5th place at the CAF Beach Soccer Championship in 2009.

 

The spectators will be delighted to know that they will have the chance to see the upcoming stars of beach soccer. Switzerland has laid the groundwork necessary for building a beach soccer powerhouse and they have been reaping the benefits with success on and off the pitch. This tournament will feature a younger Swiss team, including youth stars who will be looking to prove themselves and become a household name in beach soccer. 

 

The action begins today with the hosts, the Lions of the Atlas, taking on the UAE at 17:45 local time. The last match will conclude the festivities on Sunday at the same time, between the Swiss and the Moroccans. Check back with www.beachsoccer.com as we will update you on all the happenings in El Jadida and as always, the entire beach soccer world. 


Date K.O Time Heat Match Result
22/Aug/2014
17:45
Round Robin Morocco Morocco - UAE Uae 6 - 4
23/Aug/2014
17:45
Round Robin Swizerland Switzerland - UAE Uae 0 - 7
24/Aug/2014
17:45
Round Robin Morocco Morocco - Switzerland Swizerland 11 - 8
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Morocco Morocco 2 2 0 0 17 12 5 6
Uae UAE 2 1 0 1 11 6 5 3
Swizerland Switzerland 2 0 0 2 8 18 -10 0


Final standings


COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
Glenn Hodel HODEL Forward 22 Nov 1996
Ivo Roos ROOS Goalkeeper 22 Oct 1991
Pablo Iselin ISELIN Midfielder 26 Dec 1994
Yannik Jegge JEGGE Midfielder 17 Mar 1991
Severin Berli BERLI Midfielder 27 Jan 1995
Remo Wittlin WITTLIN Defender 15 Apr 1991
Sascha Feuz FEUZ Midfielder 28 Jul 1982
Michael Woodtli WOODTLI Forward 07 Oct 1993
Sandro Denz DENZ Forward 27 Oct 1992
Nicholas Stucki STUCKI Goalkeeper 26 Apr 1994
COACH: Mohamed Zaiti
Name Shirt Name Position Birth Date
Nabil Boulakouaba BOULAKOUABA Defender 11 May 1984
Anas El Hadaoui EL HADAOUI Midfielder 22 Jun 1990
Abdelkabir Moufakir BRIGEL Midfielder 21 Nov 1979
Yacine Benmamma BENMAMMA Defender 14 Jul 1986
Faycel El Karkouri EL KARKOURI Defender 12 May 1985
Azzeddine El Hamidy EL HAMIDY Forward 05 Jan 1985
Nassim El Hadoui NASSIM Forward 13 Dec 1987
Kamal El Mahrouk EL MAHROUK Forward 03 Aug 1985
Mohamed Fandghal FANDGHAL Defender 12 Jun 1990
Youssef Bahra BAHRA Goalkeeper 21 May 1992
COACH: Mohamed Abbas
Name Shirt Name Position Birth Date
Kamal Ali Sulaiman KAMAL Defender 07 May 1989
Ali Hassan Karim Dad Mubarak Albalooshi ALI KARIM Midfielder 25 Apr 1980
Walid Mohammad Mohammadi WALID Forward 01 Apr 1984
Adel Ali Rahu Ranjbar ADEL Forward 18 Sep 1988
Mohamed Abdulla Al Jasmi AL JASMI Goalkeeper 07 Sep 1988
Hasan Ali Saeed Helal Alhammadi ALHAMMADI Forward 28 Mar 1982
Humaid J. S. Albalooshi HUMAID Goalkeeper 15 Aug 1989
Waleed Beshr Mohammed Beshr Salem W. BESHR Midfielder 11 Feb 1989
Abdulla Abbas Mohammed Hassan ABDULLA Defender 04 Apr 1994
Ali Mohammad Mohammadi A. MOHAMMADI Forward 19 Aug 1996
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC