Copa lagos 2017 web2

BSWW Tour - Copa Lagos 2017



The Copa Lagos returns to Nigeria from December 8th to 10th as the hosts take on nations from Europe, Asia and North Africa in an event that always delivers top-quality beach soccer.

A regular fixture in the sport's calendar, Nigeria will go head to head with European rivals Spain as well as Asian side Lebanon and African rivals Morocco during the three-day competition. At the same time the event will showcase a Clubs competition featuring both domestic and international teams.

Hosts Nigeria have happy memories of playing on home sand over the years, notably 2016 when they booked their place at the FIFA Beach Soccer World Cup with a run to the final of the African qualifiers.

Spain continue to prove one of the best nations in Europe, having finished fourth during the recent Euro Beach Soccer League Superfinal in Terracina following a defeat on penalties against hosts Italy.

Joaquin Alonso's men boast experience and talent aplenty and will be tipped by many to lift the title in Lagos this year.

In Morocco, Nigeria will come up against a side they knocked out of the CAF Beach Soccer Africa Cup of Nations 12 months ago.

Despite the Moroccans going down 6-1 to the hosts in the continental semi-finals last year, the men from North Africa remain a talented side and are the continent's fourth highest-ranked country.

Last but not least, Lebanon make their first competitive appearance since a third fourth-place finish at the AFC Beach Soccer Championship in Malaysia earlier this year, where they narrowly missed out on a place at the FIFA Beach Soccer World Cup.

Always a tough opponent, Lebanon were beaten in the third-place play-off by Japan but will look to show a similarly strong performance in Lagos for what is one of the strongest line-ups in the competition’s history.

In the club competition, English champions Arsenal BSC make their first overseas appearance against three homegrown teams in the form of Gidi Sharks, Kebbi BSC and Pepsi Football Academy.

Throw in the usual mix of off-field entertainment, vibrant activities and both men’s and women’s celebrity matches and the Copa Lagos is set to excite once again.


Date K.O Time Heat Match Result
08/Dec/2017
15:30
Group Stage - Division B Arsenal Arsenal BSC - Kebbi BSC Kebbi 11 - 9
08/Dec/2017
16:45
Group Stage - Division A Spain Spain - Lebanon Lebanon 7 - 3
08/Dec/2017
18:00
Group Stage - Division B Pepsiok1 Pepsi Football Academy - Gidi Sharks Web 2 - 6
08/Dec/2017
19:15
Group Stage - Division A Morocco Morocco - Nigeria Nigeria 6 - 7
09/Dec/2017
15:00
Group Stage - Division B Kebbi Kebbi BSC - Gidi Sharks Web 9 - 4
09/Dec/2017
16:15
Group Stage - Division A Spain Spain - Morocco Morocco 8 - 5
09/Dec/2017
18:00
Group Stage - Division B Arsenal Arsenal BSC - Pepsi Football Academy Pepsiok1 2 - 3
09/Dec/2017
19:15
Group Stage - Division A Nigeria Nigeria - Lebanon Lebanon 9 - 8
10/Dec/2017
16:00
Group Stage - Division B Pepsiok1 Pepsi Football Academy - Kebbi BSC Kebbi 3 - 8
10/Dec/2017
17:15
Group Stage - Division A Lebanon Lebanon - Morocco Morocco 0 - 2
10/Dec/2017
19:00
Group Stage - Division B Web Gidi Sharks - Arsenal BSC Arsenal 5 - 9
10/Dec/2017
20:15
Group Stage - Division A Nigeria Nigeria - Spain Spain 5 - 6
Country TV
Group Stage - Division A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spain Spain 3 3 0 0 21 13 8 9
Nigeria Nigeria 3 2 0 1 21 20 1 6
Morocco Morocco 3 1 0 2 13 15 -2 3
Lebanon Lebanon 3 0 0 3 11 18 -7 0
Group Stage - Division B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Arsenal Arsenal BSC 3 2 0 1 22 17 5 6
Kebbi Kebbi BSC 3 2 0 1 26 18 8 6
Web Gidi Sharks 3 1 0 2 15 20 -5 3
Pepsiok1 Pepsi Football Academy 3 1 0 2 8 16 -8 3


Final standings


International Standings

1st - Spain, 2nd - Nigeria, 3rd - Morocco, 4th - Lebanon

Club Standings

1st: Arsenal BSC, 2nd: Kebbi BSC, 3rd: Gidi Sharks, 4th: Pepsi Football Academy

Individual Awards

MVP:Abu Azeez (NRG)

Best Goalkeeper: Dona (ESP)

Top Scorer: Nassim El Hadaoui (MAR)

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
Francisco Jesus Donaire DONA Goalkeeper 16 Aug 1982
Antonio Mayor Hernández ANTONIO Forward 20 Apr 1983
Pablo Perez PABLO Forward 28 Jul 1985
Cristian Méndez CHRISTIAN Goalkeeper 05 Mar 1983
Eduard Suarez Molina EDUARD Forward 06 Aug 1990
Fernando Guisado FERNANDO Midfielder 06 Oct 1989
Riduan Dris R. DRIS Midfielder 21 Oct 1990
Llorenç Gomez LLORENç Forward 03 Nov 1991
Adrian Frutos Garcia ADRIAN Midfielder 25 Jul 1991
Santiago Bernal Lopez SANTI Midfielder 25 Jan 1997
COACH: Mohamed Zaiti
Name Shirt Name Position Birth Date
Azzeddine El Hamidy EL HAMIDY Forward 05 Jan 1985
Nassim El Hadoui NASSIM Forward 13 Dec 1987
Bilal Esaadi ESAADI Defender 17 Jun 1987
El Mehdi Meaach MEAACH Midfielder 14 Feb 1986
Ismail el Ouariry EL OUARIRY Goalkeeper 26 Sep 1995
Sami Iazal IAZAL Midfielder 28 Apr 1992
Yassir Abada ABADA Goalkeeper 26 Aug 1992
Abdelah Zaroual ZAROUAL Forward 13 Feb 1991
Rabii Aboutalbi ABOUTALBI Forward 21 May 1991
Ali El Khadym EL KHADYM Forward 18 Nov 1991
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
Emmanuel Ohwoferia EMMANUEL Defender 01 Dec 1992
Victor Tale TALE Defender 09 Sep 1989
Abu Azeez ABU Forward 01 May 1994
Emeka Ogbonna EMEKA Forward 11 Jan 1992
Adams Taiwo TAIWO Defender 22 Oct 1992
Mohammed Suleiman OGODO Forward 20 Sep 1996
Danjuma Paul PAUL Goalkeeper 17 Dec 1992
Bulangi Umar BULANGI Midfielder 22 Dec 1992
Ekujimi Eganosi EGANOSI Defender 02 Aug 1998
Arome Isam AROME Goalkeeper 14 Dec 1995
COACH: Alex Domingos Braga
Name Shirt Name Position Birth Date
Mohamed Choker M. CHOKER Goalkeeper 01 Sep 1988
Mohamad Merhi A. MERHI Forward 15 Oct 1982
Hussein Abdullah H. ABDULLAH Forward 12 Oct 1987
Mohamad Sleiman M. SLEIMAN Midfielder 10 Jan 1994
Ahmad Halawi A. HALAWI Defender 20 Feb 1996
Sameh Jalal S. JALAL Midfielder 01 Jun 1988
Houssein Zayoun H. ZAYOUN Midfielder 04 Jan 1997
Moustafa El Zein EL ZEIN Defender 10 Jul 1993
Hassan Fardous H. FARDOUS Forward 17 May 1989
Khodor Youssef K. YOUSSEF Goalkeeper 28 Mar 1992
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Dan Hulme
Name Shirt Name Position Birth Date
Taylor Humm HUMM Goalkeeper 12 Apr 1996
Jake Younie YOUNIE Defender 15 Dec 1996
Tom O'Neill O'NEILL Forward 07 Apr 1997
Terence Bowes BOWES Defender 13 Sep 1979
Scott Lawson LAWSON Midfielder 16 Dec 1991
Cameron O'Rourke O'ROURKE Forward 06 Apr 1999
Aaron Clarke CLARKE Midfielder 10 Jun 1991
Tommy Jackson JACKSON Goalkeeper 27 Apr 1999
COACH: Abdullahi Isa
Name Shirt Name Position Birth Date
Godwin Gwatana Tale TALE Goalkeeper 11 Nov 2000
Mohammad Nura Bagudo N. BAGUDO Defender 05 May 2000
Shamsudeen Ilimi Abubakar S. ILIMI Defender 06 Dec 1998
Lukman Ibrahim LUKMAN Defender 19 Oct 1999
Aliyu Bashar Bunza A. BUNZA Defender 07 Jul 1999
Sadiq Umar Charagi CHARAGI Defender 02 Feb 1997
Kareem Hammed Oladele HAMMED Forward 19 Sep 1997
Emmanuel Tanko E. TANKO Forward 24 Dec 1990
Dozie Frank DOZIE Forward 30 Jan 2000
Sulaiman Aliyu Kwara S. KWARA Forward 25 Nov 1990
Aliyu Abubakar Obiya ALIYU Forward 10 Jan 1998
Sule Israel Zuru I. ZURU Goalkeeper 07 Aug 1999
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC