Imatge riviera maya cup mostra

BSWW Riviera Maya Cup 2014



One of the coolest events of last season, the BSWW Tour - Riviera Maya Cup, will experience a new edition this 2014.  The Mamita's Beach Club, in Playa del Carmen, gets ready once again for the next round of this thrilling event by the pristine sands of the Caribbean Sea.

Between 16th and 18th of May, four teams will square off in a round robin, all weekend-long competition. Teams cannot be confirmed at this early stage, but the participation of hosts Mexico can be given for granted, accompanied by other powerhouses of the global panorama.

Of course, besides top flight beach soccer, the best Beach Soccer atmosphere will be on display, with music, sexy cheerleaders, spectacles and many surprises that will turn this BSWW Tour Riviera Maya Cup into another unforgettable celebration.

Mexico, once again, confirms its position as one of the Beach Soccer paradises, with a new event right in the heart of the Beach Soccer season. The passionate beach soccer supporters and its privileged geography make the Azteca soil a dream destination for the sport. with the Mamita's Beach Club, in the core of the Riviera Maya, as a truly top-class venue. 


Date K.O Time Heat Match Result
16/May/2014
13:00
Round Robin Brazil Brazil - USA Usa 11 - 1
16/May/2014
14:15
Round Robin Germany Germany - Mexico Mexico 3 - 1
17/May/2014
13:00
Round Robin Brazil Brazil - Germany Germany 9 - 4
17/May/2014
14:15
Round Robin Mexico Mexico - USA Usa 1 - 2
18/May/2014
13:00
Round Robin Usa USA - Germany Germany 3 - 5
18/May/2014
14:15
Round Robin Mexico Mexico - Brazil Brazil 3 - 8
Country TV
Round Robin
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Brazil Brazil 3 3 0 0 28 8 20 9
Germany Germany 3 2 0 1 12 13 -1 6
Usa USA 3 1 0 2 6 17 -11 3
Mexico Mexico 3 0 0 3 5 13 -8 0


Final standings


COACH: Matteo Marrucci
Name Shirt Name Position Birth Date
Oliver Romrig OLLI Midfielder 31 Jul 1982
Sebastian Ullrich ULLRICH Defender 30 May 1981
Sascha Penke PENKE Goalkeeper 12 25 Dec 1988
Sascha Weirauch WEIRAUCH Midfielder 13 Aug 1989
Anton Kniller KNILLER Defender 27 Jun 1985
Christoph Thürk THüRK Forward 11 Jul 1984
Manuel Mönch MöNCH Forward 11 Mar 1989
Dennis Storm STORM Goalkeeper 05 Oct 1991
Christian Biermann BIERMANN Midfielder 26 May 1994
COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
Diogo Catarino da Silva CATARINO Defender 09 Jan 1990
Rafael Amorim Silva RAFINHA Midfielder 10 Nov 1988
Rafael Antonio Jesus Pinto R. BOKINHA Forward 06 Jan 1991
Mauricio Pereira Braz de Oliveira MAURICINHO Forward 09 Dec 1989
Jenilson Brito Rodrigues MAO Goalkeeper 06 Dec 1978
Rodrigo M. Gama DIGO GAMA Midfielder 08 Jul 1984
Cesar Tomaz C. Segismundo Esteves CESINHA Goalkeeper 03 Oct 1983
Bruno da Silva Xavier BRUNO XAVIER Defender 15 Aug 1984
Sidney Ribeiro Souto SIDNEY Forward 19 Jun 1980
Marcelo Bueno BUENO Defender 30 Jul 1972
Luiz Alberto Braga DATINHA Forward 12 Apr 1988
COACH: Francis Farberoff
Name Shirt Name Position Birth Date
Michael McAndrews MCANDREWS Goalkeeper 02 Jul 1984
Lewie Valentine VALENTINE Defender 12 Apr 1979
Francis Farberoff FARBERHOFF Defender 16 Mar 1975
Andrew Feld FELD Forward 15 Oct 1987
Mikel Palmerin PALMERIN Forward 23 Dec 1988
Nick Perera PERERA Forward 05 Jun 1986
Jason Leopoldo LEOPOLDO Forward 21 Jun 1987
Alessandro Canale CANALE Forward 29 Dec 1989
Augustine Nunez NUNEZ Forward 22 Jun 1984
COACH: Ramón Raya
Name Shirt Name Position Birth Date
Gonzalo Pichardo PICHARDO Defender 05 Aug 1985
Francisco Cati Balderrama F. CATI Defender 18 Dec 1981
Carlos Hernandez C. HERNANDEZ Defender 18 Jun 1991
Rodrigo Juarez R. JUAREZ Defender 04 Dec 1985
Abdiel Villa A. VILLA Defender 16 Mar 1983
Claudio Vazquez VAZQUEZ Forward 06 Apr 1982
David Gonzalez D. GONZALEZ Forward 14 Jan 1993
Jorge Luna LUNA Forward 06 Jan 1992
Francisco Muñoz MUñOZ Goalkeeper 03 Oct 1979
Lauro Muñoz L. MUñOZ Goalkeeper 27 Dec 1986
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC