Posters medium

Asian Beach Games Haiyang 2012



Haiyang is the host city for 2012 Asian Beach Games which was announced by Olympic Council of Asia in Doha on December 2, 2006. Haiyang is a coastal city in the peninsula province of Shandong in east China. It is strategically located in the centre of the prime tourist trio of Qingdao, Yantai, and Weihai.

Haiyang is known for its extensive sea beaches, national forest parks, wetland reserves, and also for beach and yacht activities.

The 3rd Asian Beach Games Haiyang 2012 will be held from 16th to 22nd June, and it will be the first time in China for a Metropolitan County to host international multi-sports event.


Date K.O Time Heat Match Result
16/Jun/2012
09:30
Group Stage - Group D Japan Japan - Thailand Thailand 2 - 1
16/Jun/2012
10:45
Group Stage - Group D Iran Iran - Qatar Qatar 10 - 2
16/Jun/2012
12:00
Group Stage - Group C Uae UAE - Kuwait Kuwait 5 - 1
16/Jun/2012
13:15
Group Stage - Group C Lebanon Lebanon - Bahrain Bahrain 6 - 5
16/Jun/2012
15:30
Group Stage - Group B Oman Oman - Iraq Iraq 5 - 1
16/Jun/2012
16:45
Group Stage - Group A Palestine Palestine - Vietnam Vietnam 6 - 2
16/Jun/2012
18:00
Group Stage - Group A China China - Afghanistan Afghanistan 6 - 4
17/Jun/2012
10:30
Group Stage - Group D Japan Japan - Qatar Qatar 3 - 0
17/Jun/2012
11:45
Group Stage - Group D Iran Iran - Thailand Thailand 5 - 1
17/Jun/2012
13:00
Group Stage - Group C Lebanon Lebanon - UAE Uae 8 - 3
17/Jun/2012
14:15
Group Stage - Group C Bahrain Bahrain - Kuwait Kuwait 3 - 2
17/Jun/2012
15:30
Group Stage - Group B Syria Syria - Iraq Iraq 4 - 2
17/Jun/2012
16:45
Group Stage - Group A Vietnam Vietnam - Afghanistan Afghanistan 4 - 3
17/Jun/2012
18:00
Group Stage - Group A China China - Palestine Palestine 4 - 5
18/Jun/2012
10:45
Group Stage - Group D Thailand Thailand - Qatar Qatar 2 - 1
18/Jun/2012
12:00
Group Stage - Group D Iran Iran - Japan Japan 3 - 2
18/Jun/2012
13:15
Group Stage - Group C Uae UAE - Bahrain Bahrain 5 - 2
18/Jun/2012
14:15
Group Stage - Group C Lebanon Lebanon - Kuwait Kuwait 5 - 1
18/Jun/2012
15:30
Group Stage - Group B Syria Syria - Oman Oman 7 - 6
18/Jun/2012
16:45
Group Stage - Group A Palestine Palestine - Afghanistan Afghanistan 7 - 0
18/Jun/2012
18:00
Group Stage - Group A China China - Vietnam Vietnam 1 - 1 (2 - 1) (PSO)
19/Jun/2012
12:00
Quarter-finals Syria Syria - China China 1 - 4
19/Jun/2012
13:15
Quarter-finals Lebanon Lebanon - Japan Japan 5 - 4 (AET)
19/Jun/2012
14:30
Quarter-finals Iran Iran - UAE Uae 4 - 3
19/Jun/2012
15:45
Quarter-finals Palestine Palestine - Oman Oman 4 - 3
20/Jun/2012
16:45
Semi-finals China China - Lebanon Lebanon 5 - 1
20/Jun/2012
18:00
Semi-finals Iran Iran - Palestine Palestine 9 - 1
21/Jun/2012
16:45
Play-off for 3rd place Lebanon Lebanon - Palestine Palestine 6 - 6
21/Jun/2012
18:00
Final China China - Iran Iran 0 - 2
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Palestine Palestine 3 3 0 0 18 6 12 9
China China 3 1 1 1 11 10 1 5
Vietnam Vietnam 3 1 0 2 7 10 -3 3
Afghanistan Afghanistan 3 0 0 3 7 17 -10 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Syria Syria 2 2 0 0 11 8 3 6
Oman Oman 2 1 0 1 11 8 3 3
Iraq Iraq 2 0 0 2 3 9 -6 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Lebanon Lebanon 3 3 0 0 19 9 10 9
Uae UAE 3 2 0 1 13 11 2 6
Bahrain Bahrain 3 1 0 2 10 13 -3 3
Kuwait Kuwait 3 0 0 3 4 13 -9 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Iran Iran 3 3 0 0 18 5 13 9
Japan Japan 3 2 0 1 7 4 3 6
Thailand Thailand 3 1 0 2 4 8 -4 3
Qatar Qatar 3 0 0 3 3 15 -12 0
Quarter-finals
Syria SYR 1 - 4 CHI China
Lebanon LEB 5 - 4 (AET) JPN Japan
Iran IRN 4 - 3 UAE Uae
Palestine PAL 4 - 3 OMA Oman
Semi-finals
China CHI 5 - 1 LEB Lebanon
Iran IRN 9 - 1 PAL Palestine
Play-off for 3rd place
Lebanon LEB 6 - 6 PAL Palestine
Final
China CHI 0 - 2 IRN Iran


Final standings


WINNER: Iran

Runner-up: China

3rd: Palestine

4th: Lebanon

COACH: Joao Almeida
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Shinji Makino
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mohamed Abbas
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nenem
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Thalib Hilal
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Jali Al Juraid
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marco Octavio
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Pongsak Khongkaew
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Alex Domingos Braga
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Imadeldeen Hashim
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Fallah Zaboon
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Juan Marcos Troia
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Muhammad Kikhia
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC