Asianbeachgames2016

Asian Beach Games Danang 2016



The Asian Beach Games runs from September 24th until October 3rd with beach soccer among 13 other sports as well as 22 disciplines and 172 events held on the east coast of Vietnam.

 


Date K.O Time Heat Match Result
25/Sep/2016
15:30
Group Stage - Group B Oman Oman - Lebanon Lebanon 3 - 3 (0 - 2) (PSO)
25/Sep/2016
15:30
Group Stage - Group D Japan Japan - Afghanistan Afghanistan 11 - 0
25/Sep/2016
17:00
Group Stage - Group A Vietnam Vietnam - Laos Laos 12 - 3
26/Sep/2016
15:30
Group Stage - Group B Qatar Qatar - Lebanon Lebanon 1 - 4
26/Sep/2016
15:30
Group Stage - Group D China China - Afghanistan Afghanistan 6 - 9
26/Sep/2016
17:00
Group Stage - Group A Thailand Thailand - Laos Laos 7 - 3
27/Sep/2016
15:30
Group Stage - Group B Oman Oman - Qatar Qatar 4 - 2
27/Sep/2016
15:30
Group Stage - Group D Japan Japan - China China 7 - 2
27/Sep/2016
17:00
Group Stage - Group A Vietnam Vietnam - Thailand Thailand 0 - 2
27/Sep/2016
17:00
Group Stage - Group C Uae UAE - Uzbekistan Uzbekistan 3 - 3 (0 - 2) (PSO)
29/Sep/2016
15:30
Quarter-finals Japan Japan - UAE Uae 6 - 2
29/Sep/2016
15:30
Quarter-finals Uzbekistan Uzbekistan - Afghanistan Afghanistan 4 - 9
29/Sep/2016
17:00
Quarter-finals Lebanon Lebanon - Vietnam Vietnam 3 - 3 (4 - 3) (PSO)
29/Sep/2016
17:00
Quarter-finals Thailand Thailand - Oman Oman 1 - 4
30/Sep/2016
15:30
Semi-finals Japan Japan - Lebanon Lebanon 6 - 5
30/Sep/2016
17:00
Semi-finals Afghanistan Afghanistan - Oman Oman 2 - 8
02/Oct/2016
15:00
Play-off for 3rd place Lebanon Lebanon - Afghanistan Afghanistan 9 - 5
02/Oct/2016
16:30
Final Japan Japan - Oman Oman 4 - 3 (AET)
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Thailand Thailand 2 2 0 0 9 3 6 6
Vietnam Vietnam 2 1 0 1 12 5 7 3
Laos Laos 2 0 0 2 6 19 -13 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Lebanon Lebanon 2 1 1 0 7 4 3 4
Oman Oman 2 1 0 1 7 5 2 3
Qatar Qatar 2 0 0 2 3 8 -5 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Uzbekistan Uzbekistan 1 0 1 0 3 3 0 1
Uae UAE 1 0 0 1 3 3 0 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Japan Japan 2 2 0 0 18 2 16 6
Afghanistan Afghanistan 2 1 0 1 9 17 -8 3
China China 2 0 0 2 8 16 -8 0
Quarter-finals
Japan JPN 6 - 2 UAE Uae
Lebanon LEB 3 - 3 (4 - 3) (PSO) VIE Vietnam
Uzbekistan UZB 4 - 9 AFG Afghanistan
Thailand THA 1 - 4 OMA Oman
Semi-finals
Japan JPN 6 - 5 LEB Lebanon
Afghanistan AFG 2 - 8 OMA Oman
Play-off for 3rd place
Lebanon LEB 9 - 5 AFG Afghanistan
Final
Japan JPN 4 - 3 (AET) OMA Oman


Final standings


COACH: Shinji Makino
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mohamed Abbas
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Yusupov Akhadjon
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nenem
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Thalib Hilal
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Pongsak Khongkaew
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Alex Domingos Braga
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Juan Marcos Troia
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
June 01, 2019 - June 09, 2019
Prev
Next
Group Stage - Group I
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc vybor VYB 3 2 1 0 14 12 2 7
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 3 1 0 2 13 12 1 3
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 3 1 0 2 13 14 -1 3
Cs djoker DJO 3 1 0 2 15 17 -2 3
Group Stage - Group J
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 3 0 0 25 3 22 9
Cf chelas %28por%29 CHE 3 1 1 1 12 15 -3 4
Gd alfarim GDA 3 1 0 2 14 21 -7 3
Gdp costa de caparica %28por%29 GDC 3 0 0 3 4 16 -12 0
Group Stage - Group K
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cska copia web CSK 3 3 0 0 19 5 14 9
Gd sesimbra %28por%29 SES 3 2 0 1 9 7 2 6
Ad buarcos 2017 %28por%29 BUA 3 1 0 2 16 13 3 3
Flags thumb AOK 3 0 0 3 7 26 -19 0
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 1 1 0 0 14 0 14 3
Bsc kristall KRS 1 1 0 0 11 2 9 3
Sportingportugal SCP 1 1 0 0 10 4 6 3
Domusbet catania bs CAT 1 1 0 0 9 2 7 3
Fc vybor VYB 1 1 0 0 7 6 1 3
2019 alanya belediyespor ABS 1 1 0 0 6 5 1 3
Spartak logo copia web SPK 1 1 0 0 6 2 4 3
Arturmusic ARM 1 1 0 0 5 4 1 3
Gwp logo01 web GWP 1 1 0 0 4 1 3 3
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 3 1 2 3
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 1 1 0 0 2 0 2 3
Levante1 LUD 1 0 1 0 5 5 0 1
Spartak varna MFC 1 0 0 1 6 7 -1 0
Bsc chargers baselland1 CHB 1 0 0 1 5 6 -1 0
C.d.bala azul BAZ 1 0 0 1 5 5 0 0
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 1 0 0 1 4 4 0 0
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 4 10 -6 0
Logo kp lodz web KPL 1 0 0 1 4 4 0 0
Untitled design %282%29 14.16.59 YEB 1 0 0 1 4 5 -1 0
2019 fc baggio logo BAG 1 0 0 1 2 9 -7 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 2 6 -4 0
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 1 0 0 1 2 11 -9 0
Logo bsc bg %281%29 BOC 1 0 0 1 1 3 -2 0
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 1 0 0 1 1 4 -3 0
Cs djoker DJO 1 0 0 1 0 14 -14 0
La grande motte GMP 0 0 0 0 0 0 0 0
Untitled design %281%29 14.16.59 NUC 1 0 0 1 0 2 -2 0
Logo cbl copia web LOU 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Gwp logo01 web GWP 3 3 0 0 16 11 5 9
Logotipo sotao web SOT 3 1 0 2 19 14 5 3
2019 fc baggio logo BAG 3 1 0 2 10 16 -6 3
Netherlands   bs egmond EGM 3 0 1 2 13 17 -4 1
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sporting clube braga BRA 3 3 0 0 13 1 12 9
Spartak logo copia web SPK 3 2 0 1 14 9 5 6
Bsc chargers baselland1 CHB 3 1 0 2 12 15 -3 3
Linden city bsc %28lva%29 LIN 3 0 0 3 7 21 -14 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 3 0 0 21 7 14 9
Fc delta copia web FCD 3 2 0 1 19 12 7 6
Spartak varna MFC 3 1 0 2 12 19 -7 3
Augur AUG 3 0 0 3 10 24 -14 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Bsc kristall KRS 3 3 0 0 23 6 17 9
Untitled design %283%29 14.16.59 GRO 3 2 0 1 9 12 -3 6
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web NCL 3 1 0 2 11 18 -7 3
Dinamo batumi BAT 3 0 0 3 4 11 -7 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Domusbet catania bs CAT 3 3 0 0 24 5 19 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 22 11 11 6
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 3 1 0 2 7 26 -19 3
Copenhagen COP 3 0 0 3 5 16 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 3 2 0 1 16 8 8 6
Logo kp lodz web KPL 3 2 0 1 18 9 9 6
La grande motte GMP 3 1 1 1 12 8 4 4
Eastleigh spitfires %28eng%29 ESP 3 0 0 3 5 26 -21 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo cbl copia web LOU 3 1 2 0 22 16 6 6
Logo bsc bg %281%29 BOC 3 1 1 1 15 17 -2 4
C.d.bala azul BAZ 3 1 0 2 14 13 1 3
Logo atlas beach soccer v2 web copia AAO 3 0 0 3 17 22 -5 0
Group Stage - Group H
Team P W W+ L GF GA GD PTS
2019 alanya belediyespor ABS 3 3 0 0 21 9 12 9
Levante1 LUD 3 2 0 1 12 5 7 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 9 19 -10 3
Rostockerrobben RSR 3 0 0 3 5 14 -9 0
Round of 16
Fc vybor VYB 1 - 5 KPL Logo kp lodz web
Gwp logo01 web GWP 1 - 9 FCD Fc delta copia web
2019 alanya belediyespor ABS 1 - 6 SPK Spartak logo copia web
Bsc kristall KRS 2 - 2 (8 - 9) (PSO) FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Domusbet catania bs CAT 4 - 3 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 3 - 5 (AET) LUD Levante1
Sporting clube braga BRA 7 - 3 GMP La grande motte
Play-off for 15th Place
Gwp logo01 web GWP 4 - 3 VYB Fc vybor
Play-off for 13th Place
La grande motte GMP 7 - 3 GWP Gwp logo01 web
Fc vybor VYB 1 - 1 (1 - 2) (PSO) CSK Cska copia web
La grande motte GMP 5 - 7 CSK Cska copia web
Play-off for 11th Place
2019 alanya belediyespor ABS 4 - 8 SCP Sportingportugal
Play-off for 9th Place
Gwp logo01 web GWP 7 - 16 ARM Arturmusic
Sportingportugal SCP 7 - 2 CSK Cska copia web
Fc vybor VYB 2 - 10 KRS Bsc kristall
2019 alanya belediyespor ABS 9 - 5 GMP La grande motte
2019 alanya belediyespor ABS 6 - 7 ARM Arturmusic
Bsc kristall KRS 5 - 1 SCP Sportingportugal
Fc euroformat bodon %28ukr%29 FCE 0 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Arturmusic ARM 4 - 15 KRS Bsc kristall
Play-off for 7th Place
Domusbet catania bs CAT 3 - 5 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Play-off for 5th Place
Spartak logo copia web SPK 5 - 3 CAT Domusbet catania bs
Spartak logo copia web SPK 2 - 4 LOK Russia   lokomotiv moscow
Quarter-finals
Fc delta copia web FCD 8 - 6 CAT Domusbet catania bs
Logo kp lodz web KPL 5 - 0 FCE Fc euroformat bodon %28ukr%29
Levante1 LUD 3 - 2 LOK Russia   lokomotiv moscow
Spartak logo copia web SPK 3 - 5 BRA Sporting clube braga
Semi-finals
Sporting clube braga BRA 8 - 3 FCD Fc delta copia web
Logo kp lodz web KPL 2 - 1 LUD Levante1
Play-off for 3rd place
Fc delta copia web FCD 6 - 7 LUD Levante1
Final
Sporting clube braga BRA 6 - 0 KPL Logo kp lodz web
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC