Untitled design %283%29

African Beach Games Sal 2019



The event dates are confirmed as 19th until 23rd June 2019.

The competition, organised by the Association of National Olympic Committees of Africa (ANOCA), will see various beach soccer teams from across Africa battle to qualify to the ANOC World Beach Games 2019, to be held in San Diego, California, as well as one group of four women’s teams.

The men will fight for two available places in the ANOC World Beach Games 2019, while only the winner of the women’s group will qualify. 

The men’s competition will be played over all five days, consisting of three days of round robin, followed by the semi-finals and then the final.

The tournament will most likely be played between 12 teams split into three groups, 11 of which are already confirmed (see list below). 

The women’s competition will be structured into three days of a round robin system, and the four teams taking part are yet to be defined. 

 

Confirmed participating teams for men’s competition: 

Cape Verde

Morocco

Cote d´Ivoire

Egypt

Ghana

Kenya

Libya

Djibouti

Nigeria

Senegal

Uganda

 


Date K.O Time Heat Match Result
19/Jun/2019
10:00
Group Stage - Group A Morocco Morocco - Algeria Algeria 7 - 3
19/Jun/2019
11:15
Group Stage - Group B Nigeria Nigeria - Kenya Keny0001 12 - 4
19/Jun/2019
14:30
Group Stage - Group B Djib0001 Djibouti - Senegal Senegal 0 - 13
19/Jun/2019
15:45
Group Stage - Group A Eqg Equatorial Guinea - Cape Verde Cape verde 6 - 14
19/Jun/2019
17:00
Round Robin - Women Cape verde Cape Verde Women - Algeria Women Algeria 8 - 1
20/Jun/2019
10:00
Group Stage - Group A Morocco Morocco - Equatorial Guinea Eqg 7 - 2
20/Jun/2019
11:15
Group Stage - Group B Nigeria Nigeria - Djibouti Djib0001 29 - 2
20/Jun/2019
14:30
Group Stage - Group B Senegal Senegal - Kenya Keny0001 11 - 0
20/Jun/2019
15:45
Group Stage - Group A Cape verde Cape Verde - Algeria Algeria 13 - 3
21/Jun/2019
10:00
Group Stage - Group A Algeria Algeria - Equatorial Guinea Eqg 14 - 4
21/Jun/2019
11:15
Group Stage - Group B Keny0001 Kenya - Djibouti Djib0001 10 - 4
21/Jun/2019
14:30
Group Stage - Group B Senegal Senegal - Nigeria Nigeria 4 - 3
21/Jun/2019
15:45
Group Stage - Group A Cape verde Cape Verde - Morocco Morocco 7 - 7 (1 - 3) (PSO)
21/Jun/2019
17:00
Round Robin - Women Algeria Algeria Women - Cape Verde Women Cape verde 2 - 12
22/Jun/2019
09:30
Play-off for 5th Place Keny0001 Kenya - Algeria Algeria 0 - 0
22/Jun/2019
12:00
Play-off for 5th Place Eqg Equatorial Guinea - Kenya Keny0001 4 - 9
22/Jun/2019
13:15
Play-off for 5th Place Algeria Algeria - Djibouti Djib0001 6 - 5
22/Jun/2019
14:30
Semi-finals Morocco Morocco - Nigeria Nigeria 5 - 2
22/Jun/2019
15:45
Semi-finals Cape verde Cape Verde - Senegal Senegal 1 - 6
23/Jun/2019
08:15
Play-off for 7th Place Eqg Equatorial Guinea - Djibouti Djib0001 6 - 11
23/Jun/2019
10:45
Play-off for 3rd place Nigeria Nigeria - Cape Verde Cape verde 5 - 4
23/Jun/2019
12:00
Final Senegal Senegal - Morocco Morocco 4 - 1
Country TV
Round Robin - Women
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cape verde Cape Verde Women 2 2 0 0 20 3 17 6
Algeria Algeria Women 2 0 0 2 3 20 -17 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Morocco Morocco 3 2 1 0 21 12 9 7
Cape verde Cape Verde 3 2 0 1 34 16 18 6
Algeria Algeria 3 1 0 2 20 24 -4 3
Eqg Equatorial Guinea 3 0 0 3 12 35 -23 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Senegal Senegal 3 3 0 0 28 3 25 9
Nigeria Nigeria 3 2 0 1 44 10 34 6
Keny0001 Kenya 3 1 0 2 14 27 -13 3
Djib0001 Djibouti 3 0 0 3 6 52 -46 0
Play-off for 7th Place
Eqg EQG 6 - 11 DJI Djib0001
Play-off for 5th Place
Eqg EQG 4 - 9 KEN Keny0001
Algeria ALG 6 - 5 DJI Djib0001
Keny0001 KEN 0 - 0 ALG Algeria
Semi-finals
Cape verde CPV 1 - 6 SEN Senegal
Morocco MAR 5 - 2 NIG Nigeria
Play-off for 3rd place
Nigeria NIG 5 - 4 CPV Cape verde
Final
Senegal SEN 4 - 1 MAR Morocco


Final standings


COACH: Mohamed Zaiti
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mourad Slatni
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Polidio Brito
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
September 08, 2020 - September 13, 2020
Prev
Next
Playoffs
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 2 2 0 0 10 1 9 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 2 0 0 9 5 4 6
Arturmusic ARM 1 1 0 0 12 3 9 3
Marseille MAR 2 1 0 1 8 9 -1 3
Rostockerrobben RSR 2 1 0 1 8 6 2 3
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 2 1 0 1 7 7 0 3
Bsc krylya sovetov KSV 1 1 0 0 5 4 1 3
Emblema nazarenos GDON 2 0 1 1 7 11 -4 1
Untitled design 12.40.36 NTB 2 0 0 2 8 13 -5 0
Shmanapoli web NPL 2 0 0 2 6 11 -5 0
Logotipo sotao web SOT 1 0 0 1 4 5 -1 0
Logo MLN 1 0 0 1 3 12 -9 0
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logotipo sotao web SOT 2 2 0 0 11 4 7 6
Untitled design 12.40.36 NTB 2 1 0 1 9 11 -2 3
Marseille MAR 2 0 0 2 4 9 -5 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Braga SCB 3 3 0 0 33 3 30 9
Arturmusic ARM 3 2 0 1 30 13 17 6
Cartel waterloo %28bel%29 WAT 3 1 0 2 5 33 -28 3
Portsmouth ladies bs PBS 3 0 0 3 3 22 -19 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sportingportugal SCP 3 2 1 0 19 10 9 8
Shmanapoli web NPL 3 1 1 1 15 17 -2 5
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22 DUS 3 1 0 2 16 17 -1 3
Logotorrejon TJN 3 0 0 3 11 17 -6 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kristall KRS 2 2 0 0 16 2 14 6
Grasshopper club zurich GCZ 2 1 0 1 13 9 4 3
Cs olimpia   stels %28mda%29 CSO 2 0 0 2 3 21 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 3 3 0 0 18 6 12 9
Emblema nazarenos GDON 3 2 0 1 10 13 -3 6
Screen shot 2020 09 05 at 09.27.47 BEM 3 0 1 2 13 17 -4 2
Sigla web ACS 3 0 0 3 9 14 -5 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MUN 3 3 0 0 24 7 17 9
Bsc krylya sovetov KSV 3 2 0 1 15 7 8 6
Logo grap copia web ADP 3 1 0 2 11 17 -6 3
Fc vybor VYB 3 0 0 3 5 24 -19 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Logo MLN 3 2 1 0 14 7 7 7
Rostockerrobben RSR 3 2 0 1 19 13 6 6
Cs djoker DJO 3 1 0 2 12 13 -1 3
Untitled design %281%29 SOT-B 3 0 0 3 13 25 -12 0
Round of 16
Logotipo sotao web SOT 4 - 2 GDON Emblema nazarenos
Logo MUN 9 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Logo MLN 6 - 4 GCZ Grasshopper club zurich
Kristall KRS 7 - 1 MAR Marseille
Sportingportugal SCP 3 - 6 KSV Bsc krylya sovetov
Braga SCB 9 - 1 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Arturmusic ARM 8 - 1 RSR Rostockerrobben
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 9 - 6 NPL Shmanapoli web
Play-off for 15th Place
Shmanapoli web NPL 0 - 3 NTB Untitled design 12.40.36
Play-off for 13th Place
Marseille MAR 4 - 6 DUS Screen shot 2020 09 05 at 09.27.22
Play-off for 11th Place
Rostockerrobben RSR 6 - 8 (AET) GDON Emblema nazarenos
Play-off for 9th Place
Grasshopper club zurich GCZ 3 - 5 SCP Sportingportugal
Play-off for 7th Place
Logo MLN 5 - 7 SOT Logotipo sotao web
Play-off for 5th Place
Arturmusic ARM 11 - 5 KSV Bsc krylya sovetov
Quarter-finals
Logotipo sotao web SOT 2 - 3 MUN Logo
Kristall KRS 13 - 3 MLN Logo
Braga SCB 6 - 0 KSV Bsc krylya sovetov
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 7 - 7 (3 - 1) (PSO) ARM Arturmusic
Semi-finals
Braga SCB 6 - 3 MUN Logo
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 0 - 8 KRS Kristall
Play-off for 3rd place
Escudo futbol playa marbella 2017 final MARB 6 - 7 MUN Logo
Final
Kristall KRS 3 - 3 (1 - 0) (PSO) SCB Braga
Country TV
Banner livebroadcast
CALENDAR
BEACH SOCCER STORE
Store puma
BEACHSOCCER MUSIC