Fifabeachsoccer

FIFA Beach Soccer World Cup 2017 - CONMEBOL Qualifier Asuncion



The Eliminatorias Mundial de Fútbol Plata 2017 (FIFA Beach Soccer World Cup - Qualifier CONMEBOL 2017) will take place between 5th and 12th of February in Asunción, Paraguay, and will grant three tickest to the global showpiece.

The draw was held in late January and put hosts Paraguay into Group A, together with 2013 champions Argentina, Uruguay, Chile and Bolivia.

Holders Brazil were drawn into Group B and will be accompanied by Ecuador, Peru, Colombia and Venezuela.

Stay tuned to www.beachsoccer.com for all the latest results as South America's best teams battle for a spot in the Bahamas.


Date K.O Time Heat Match Result
05/Feb/2017
17:00
Group Stage - Group B Ecuador Ecuador - Colombia Colombia 0 - 0
05/Feb/2017
18:15
Group Stage - Group A Argentina Argentina - Chile Chile 0 - 0
05/Feb/2017
19:30
Group Stage - Group B Venezuela Venezuela - Brazil Brazil 0 - 0
05/Feb/2017
20:45
Group Stage - Group A Bolivia Bolivia - Paraguay Paraguay 0 - 0
06/Feb/2017
17:00
Group Stage - Group B Colombia Colombia - Venezuela Venezuela 0 - 0
06/Feb/2017
18:15
Group Stage - Group A Chile Chile - Bolivia Bolivia 0 - 0 ( - 0) (PSO)
06/Feb/2017
19:30
Group Stage - Group B Ecuador Ecuador - Peru Peru 0 - 0
06/Feb/2017
20:45
Group Stage - Group A Argentina Argentina - Uruguay Uruguay 0 - 0
07/Feb/2017
17:00
Group Stage - Group B Peru Peru - Venezuela Venezuela 0 - 0
07/Feb/2017
18:15
Group Stage - Group A Uruguay Uruguay - Bolivia Bolivia 0 - 0
07/Feb/2017
19:30
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Colombia Colombia 0 - 0
07/Feb/2017
20:45
Group Stage - Group A Paraguay Paraguay - Chile Chile 0 - 0
08/Feb/2017
17:00
Group Stage - Group B Ecuador Ecuador - Venezuela Venezuela 0 - 0
08/Feb/2017
18:15
Group Stage - Group A Argentina Argentina - Bolivia Bolivia 0 - 0
08/Feb/2017
19:30
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Peru Peru 0 - 0
08/Feb/2017
20:45
Group Stage - Group A Paraguay Paraguay - Uruguay Uruguay 0 - 0
09/Feb/2017
17:00
Group Stage - Group B Peru Peru - Colombia Colombia 0 - 0
09/Feb/2017
18:15
Group Stage - Group A Uruguay Uruguay - Chile Chile 0 - 0
09/Feb/2017
19:30
Group Stage - Group B Brazil Brazil - Ecuador Ecuador 0 - 0
09/Feb/2017
20:45
Group Stage - Group A Paraguay Paraguay - Argentina Argentina 0 - 0
10/Feb/2017
18:15
Play-off for 9th Place 0 - 0
10/Feb/2017
19:30
Play-off for 5th Place 0 - 0
10/Feb/2017
20:45
Play-off for 5th Place 0 - 0
11/Feb/2017
18:15
Play-off for 7th Place 0 - 0
11/Feb/2017
19:30
Semi-finals 0 - 0
11/Feb/2017
20:45
Semi-finals 0 - 0
12/Feb/2017
18:15
Play-off for 5th Place 0 - 0
12/Feb/2017
19:30
Play-off for 3rd place 0 - 0
12/Feb/2017
20:45
Final 0 - 0
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Argentina Argentina 0 0 0 0 0 0 0 0
Bolivia Bolivia 0 0 0 0 0 0 0 0
Chile Chile 0 0 0 0 0 0 0 0
Uruguay Uruguay 0 0 0 0 0 0 0 0
Paraguay Paraguay 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Ecuador Ecuador 0 0 0 0 0 0 0 0
Venezuela Venezuela 0 0 0 0 0 0 0 0
Colombia Colombia 0 0 0 0 0 0 0 0
Peru Peru 0 0 0 0 0 0 0 0
Brazil Brazil 0 0 0 0 0 0 0 0
Play-off for 9th Place
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Semi-finals
Play-off for 3rd place
Final


Final standings


COACH: Gilberto Costa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gustavo Casado
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Victor Hugo Sarabia
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Alcides de Oliveira
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: 'Guga' Zloccowick
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Fernando Rosa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Luis E. Moreno
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Renso Jesús Modera
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Antonio Gigliotti
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
January 09, 2017 - January 15, 2017
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Vascodagama VAS 4 4 0 0 33 9 24 12
Escudoiquiquealta IQU 4 3 0 1 22 18 4 9
Malvin MAL 4 1 1 2 22 26 -4 5
Missing HAM 4 0 1 3 15 25 -10 1
Real academia RAC 4 0 0 4 11 25 -14 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Rosariocentral1 CARC 3 2 0 1 14 12 2 6
Puntahermosa3 PHER 3 1 1 1 12 13 -1 4
Santamarta beachsoccer1 SMA 3 1 0 2 9 9 0 3
Cnpuntalagologo4 CNPL 3 1 0 2 13 14 -1 3
Play-off for 7th Place
Missing HAM 8 - 10 MAL Malvin
Play-off for 5th Place
Santamarta beachsoccer1 SMA 6 - 4 HAM Missing
Malvin MAL 6 - 8 CNPL Cnpuntalagologo4
Santamarta beachsoccer1 SMA 2 - 5 CNPL Cnpuntalagologo4
Semi-finals
Rosariocentral1 CARC 4 - 4 (3 - 2) (PSO) IQU Escudoiquiquealta
Vascodagama VAS 11 - 1 PHER Puntahermosa3
Play-off for 3rd place
Escudoiquiquealta IQU 4 - 1 PHER Puntahermosa3
Final
Rosariocentral1 CARC 1 - 8 VAS Vascodagama
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER BALLS
Banner pilotes
BEACH BABES
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC