Posters medium

FIFA Beach Soccer World Cup 2009 - Europe Qualifier Castellón




Date K.O Time Heat Match Result
07/Jun/2009
10:00
Group Stage - Group A Romania Romania - Czech Republic Czechrep 7 - 2
07/Jun/2009
11:15
Group Stage - Group A Spain Spain - Latvia Latvia 3 - 0
07/Jun/2009
12:30
Group Stage - Group B Germany Germany - Austria Asutria 7 - 4
07/Jun/2009
13:45
Group Stage - Group B Portugal Portugal - Azerbaijan Azerbaijan 6 - 4
07/Jun/2009
15:00
Group Stage - Group C England England - Andorra Andorra 3 - 2 (AET)
07/Jun/2009
16:15
Group Stage - Group D Italy Italy - Bulgaria Bulgaria 9 - 2
07/Jun/2009
17:30
Group Stage - Group D Ukraine Ukraine - Estonia Estonia 3 - 3 (1 - 0) (PSO)
07/Jun/2009
18:45
Group Stage - Group E Turkey Turkey - Greece Greece 7 - 5
07/Jun/2009
20:00
Group Stage - Group F Netherlands Netherlands - Hungary Hungary 8 - 6
07/Jun/2009
21:15
Group Stage - Group F Swizerland Switzerland - Israel Israel 7 - 4
07/Jun/2009
22:30
Group Stage - Group G Belarus Belarus - Norway Norway 4 - 3
07/Jun/2009
23:45
Group Stage - Group G Poland Poland - Belgium Belgium 3 - 2
08/Jun/2009
10:00
Group Stage - Group A Czechrep Czech Republic - Latvia Latvia 6 - 2
08/Jun/2009
11:15
Group Stage - Group A Spain Spain - Romania Romania 9 - 3
08/Jun/2009
12:30
Group Stage - Group B Azerbaijan Azerbaijan - Germany Germany 5 - 2
08/Jun/2009
13:45
Group Stage - Group B Portugal Portugal - Austria Asutria 12 - 6
08/Jun/2009
15:00
Group Stage - Group C Russia Russia - Andorra Andorra 13 - 1
08/Jun/2009
16:15
Group Stage - Group D Italy Italy - Estonia Estonia 9 - 3
08/Jun/2009
17:30
Group Stage - Group D Ukraine Ukraine - Bulgaria Bulgaria 7 - 1
08/Jun/2009
18:45
Group Stage - Group E France France - Turkey Turkey 9 - 3
08/Jun/2009
20:00
Group Stage - Group F Israel Israel - Hungary Hungary 5 - 2
08/Jun/2009
21:15
Group Stage - Group F Swizerland Switzerland - Netherlands Netherlands 5 - 4
08/Jun/2009
22:30
Group Stage - Group G Belgium Belgium - Norway Norway 9 - 3
08/Jun/2009
23:45
Group Stage - Group G Poland Poland - Belarus Belarus 4 - 2
09/Jun/2009
10:00
Group Stage - Group A Romania Romania - Latvia Latvia 3 - 2
09/Jun/2009
11:15
Group Stage - Group A Spain Spain - Czech Republic Czechrep 11 - 6
09/Jun/2009
12:30
Group Stage - Group B Asutria Austria - Azerbaijan Azerbaijan 5 - 4
09/Jun/2009
13:45
Group Stage - Group B Portugal Portugal - Germany Germany 7 - 5 (AET)
09/Jun/2009
15:00
Group Stage - Group C Russia Russia - England England 7 - 4
09/Jun/2009
16:15
Group Stage - Group D Estonia Estonia - Bulgaria Bulgaria 13 - 4
09/Jun/2009
17:30
Group Stage - Group D Italy Italy - Ukraine Ukraine 7 - 5
09/Jun/2009
18:45
Group Stage - Group E France France - Greece Greece 5 - 3
09/Jun/2009
20:00
Group Stage - Group F Netherlands Netherlands - Israel Israel 4 - 3
09/Jun/2009
21:15
Group Stage - Group F Swizerland Switzerland - Hungary Hungary 5 - 2
09/Jun/2009
22:30
Group Stage - Group G Belgium Belgium - Belarus Belarus 3 - 1
09/Jun/2009
23:45
Group Stage - Group G Poland Poland - Norway Norway 6 - 3
11/Jun/2009
10:15
Round of 16 Azerbaijan Azerbaijan - England England 3 - 1
11/Jun/2009
11:30
Round of 16 Poland Poland - Romania Romania 3 - 4
11/Jun/2009
12:45
Round of 16 Swizerland Switzerland - Turkey Turkey 7 - 2
11/Jun/2009
14:00
Round of 16 Italy Italy - Belgium Belgium 6 - 5
11/Jun/2009
15:15
Round of 16 Russia Russia - Netherlands Netherlands 3 - 0
11/Jun/2009
16:30
Round of 16 Portugal Portugal - Estonia Estonia 9 - 0
11/Jun/2009
17:45
Round of 16 France France - Ukraine Ukraine 4 - 3
11/Jun/2009
19:00
Round of 16 Spain Spain - Israel Israel 6 - 2
12/Jun/2009
15:15
Quarter-finals Portugal Portugal - Romania Romania 5 - 2
12/Jun/2009
16:30
Quarter-finals Italy Italy - Switzerland Swizerland 3 - 5
12/Jun/2009
17:45
Quarter-finals Russia Russia - France France 4 - 3
12/Jun/2009
19:00
Round of 16 Azerbaijan Azerbaijan - Spain Spain 1 - 6
13/Jun/2009
15:15
Play-off for 5th Place Italy Italy - Azerbaijan Azerbaijan 11 - 4
13/Jun/2009
16:30
Play-off for 5th Place Romania Romania - France France 5 - 7
13/Jun/2009
17:45
Semi-finals Portugal Portugal - Russia Russia 2 - 4
13/Jun/2009
19:00
Semi-finals Swizerland Switzerland - Spain Spain 2 - 4
14/Jun/2009
16:30
Play-off for 3rd place Portugal Portugal - Switzerland Swizerland 6 - 8
14/Jun/2009
17:45
Play-off for 5th Place France France - Italy Italy 2 - 4
14/Jun/2009
19:00
Final Russia Russia - Spain Spain 4 - 4 (12 - 13) (PSO)
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spain Spain 3 3 0 0 23 9 14 9
Romania Romania 2 1 0 1 6 11 -5 3
Czechrep Czech Republic 2 1 0 1 12 13 -1 3
Latvia Latvia 3 0 0 3 4 12 -8 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 3 2 1 0 25 15 10 8
Azerbaijan Azerbaijan 3 1 0 2 13 13 0 3
Germany Germany 3 1 0 2 14 16 -2 3
Asutria Austria 3 1 0 2 15 23 -8 3
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia Russia 2 2 0 0 20 5 15 6
England England 2 0 1 1 7 9 -2 2
Andorra Andorra 2 0 0 2 3 16 -13 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Italy Italy 3 3 0 0 25 10 15 9
Ukraine Ukraine 3 1 1 1 15 11 4 5
Estonia Estonia 3 1 0 2 19 16 3 3
Bulgaria Bulgaria 3 0 0 3 7 29 -22 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
France France 2 2 0 0 14 6 8 6
Turkey Turkey 2 1 0 1 10 14 -4 3
Greece Greece 2 0 0 2 8 12 -4 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Swizerland Switzerland 3 3 0 0 17 10 7 9
Netherlands Netherlands 3 2 0 1 16 14 2 6
Israel Israel 3 1 0 2 12 13 -1 3
Hungary Hungary 3 0 0 3 10 18 -8 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Poland Poland 3 3 0 0 13 7 6 9
Belgium Belgium 3 2 0 1 14 7 7 6
Belarus Belarus 3 1 0 2 7 10 -3 3
Norway Norway 3 0 0 3 9 19 -10 0
Round of 16
Portugal POR 9 - 0 EST Estonia
Poland POL 3 - 4 ROM Romania
Russia RUS 3 - 0 NED Netherlands
France FRA 4 - 3 UKR Ukraine
Italy ITA 6 - 5 BEL Belgium
Swizerland SUI 7 - 2 TUR Turkey
Azerbaijan AZE 3 - 1 ENG England
Spain ESP 6 - 2 ISR Israel
Azerbaijan AZE 1 - 6 ESP Spain
Play-off for 5th Place
Italy ITA 11 - 4 AZE Azerbaijan
Romania ROM 5 - 7 FRA France
France FRA 2 - 4 ITA Italy
Quarter-finals
Portugal POR 5 - 2 ROM Romania
Italy ITA 3 - 5 SUI Swizerland
Russia RUS 4 - 3 FRA France
Semi-finals
Portugal POR 2 - 4 RUS Russia
Swizerland SUI 2 - 4 ESP Spain
Play-off for 3rd place
Portugal POR 6 - 8 SUI Swizerland
Final
Russia RUS 4 - 4 (12 - 13) (PSO) ESP Spain


Final standings


WINNER: Spain

Runner-up: Russia

3rd: Switzerland

4th: Portugal

5th: Italy

6th: France

7th: Romania

8th: Azerbaijan

 

Individual Awards:

Top Goal Scorer: Carotenuto (Italy)

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mark Ughy
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Massimo Agostini
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stefanos Soilemes
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Matteo Marrucci
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Josef Nemec
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Ilham Azizzade
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: David Jones
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Rando Rand
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nicolas Alejandro Alvarado Caporale
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Tzahi Ilos
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Simeon Hristov
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Xavier de la Rosa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Valeriu Ionita
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Rune Aleksander Kandal
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gustav Stieglitz
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Sebastian Ullrich
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mihails Busels
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
November 11, 2017 - November 18, 2017
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Universidad autonoma paraguay UAM 3 2 1 0 16 8 8 8
Logo bsww2016 calendar CUDP 3 2 0 1 15 12 3 6
Bolivia HAM 3 1 0 2 10 11 -1 3
Colombia DUH 3 0 0 3 8 18 -10 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sampaio correa fc logo SAMC 3 3 0 0 28 5 23 9
Monagas difalo futbol playa MDFL 3 1 1 1 11 22 -11 4
Graden club paraguay GDC 3 1 0 2 16 16 0 3
Logo bsww2016 calendar FERR 3 0 0 3 7 19 -12 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Vascodagama VAS 3 3 0 0 24 6 18 9
Malvin MAL 3 2 0 1 11 16 -5 6
Universidad arturo prat UAP 3 1 0 2 14 16 -2 3
Delfin sporting club escudo DSPC 3 0 0 3 7 18 -11 0
Play-off for 11th Place
Play-off for 9th Place
Logo bsww2016 calendar FERR 3 - 5 DSPC Delfin sporting club escudo
Universidad arturo prat UAP 10 - 5 DUH Colombia
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Bolivia HAM 3 - 5 MDFL Monagas difalo futbol playa
Logo bsww2016 calendar CUDP 2 - 9 SAMC Sampaio correa fc logo
Universidad arturo prat UAP 2 - 4 DSPC Delfin sporting club escudo
Monagas difalo futbol playa MDFL 3 - 8 SAMC Sampaio correa fc logo
Quarter-finals
Monagas difalo futbol playa MDFL 4 - 7 MAL Malvin
Universidad autonoma paraguay UAM 11 - 3 HAM Bolivia
Vascodagama VAS 7 - 4 CUDP Logo bsww2016 calendar
Sampaio correa fc logo SAMC 5 - 6 GDC Graden club paraguay
Semi-finals
Universidad autonoma paraguay UAM 4 - 5 (AET) MAL Malvin
Vascodagama VAS 10 - 4 GDC Graden club paraguay
Play-off for 3rd place
Graden club paraguay GDC 0 - 0 UAM Universidad autonoma paraguay
Final
Malvin MAL 0 - 0 VAS Vascodagama
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC