Ewc logo

Euro Winners Cup 2013



The Italian town of San Benedetto del Tronto (Ascoli Piceno province) will see the maiden edition of the Euro Winners Cup, a championship having the different European National Championships competing to become the best Club in Europe. This bright new competition, to take place between 15th and 19th of May, will open a new chapter in the history of this sport: a continental Club competition.

The first episode of the Euro Winners Cup was secured last October, after Gabino Renales, BSWW General Manager, and the Assessore allo Sport of San Benedetto del Tronto, Marco Curzi, signed the deal in the Comune of the city to make this competition true. Ferdinando Arcopinto, head of the Beach Soccer department of the Lega Nazionale Dilettanti took also part in the agreement.

After some months, this Italian Adriatic resort is getting ready to host such a terrific contest. The stadium built at the Rivera delle Palme, one of the key stops of the Italian National League, will become the arena for the battle.

This is the final list of the teams, as well as the group distribution.

Group A
Sambenedettese BS (ITA)
Falfala Kfar Qassem BS Club (ISR)
Lokomotiv Moscow (RUS)
Gimnàstic de Tarragona (ESP)

Group B
Lexmax (MDA)
CF Os Belenenses (POR)
SC Montredon Bonneveine (FRA)
Besiktas JK (TUR)

Group C
Goldwin Pluss (HUN)
AO Kefallinia (GRE)
Bate Borisov (BLR)
Beach Soccer Egmond (NED)

Group D

Griffin (UKR)
Viareggio BS (ITA)
Grasshopper Club Zurich (SUI)
Sandown Sociedad (ENG)

Group E
ASD Terracina BS  (ITA)
Grembach Lodz (POL)
Kreiss (LTV)
Baku FC (AZE)


Date K.O Time Heat Match Result
15/May/2013
10:00
Group Stage - Group C Kefallinia AO Kefallinia - FC Bate Borisov Bateborisov 3 - 2
15/May/2013
10:00
Group Stage - Group C Netherlands   bs egmond Beach Soccer Egmond - Goldwin Pluss Bodon FC Goldwin 4 - 5
15/May/2013
11:15
Group Stage - Group B Turkey besiktas Besiktas JK - Lexmax Moldova   lexmax 5 - 4
15/May/2013
11:15
Group Stage - Group B Portugal   logo fc os belenenses CF Belenenses - Sporting Club Montredon Bonneveine (France) France 6 - 5
15/May/2013
12:30
Group Stage - Group D Viareggio Viareggio Beach Soccer - Grasshopper Club Zurich Switzerland Switzerland   grasshopper club zurich 5 - 7
15/May/2013
12:30
Group Stage - Group D England   sandown sociedad Sandown Sociedad (ENG) - Griffin Ukraine   griffin 5 - 12
15/May/2013
13:45
Group Stage - Group E Grembach Grembach Lodz - Kreiss Kreiss 5 - 1
15/May/2013
15:00
Group Stage - Group E Azerbaijan   baku fc Baku FC - ASD Terracina Itlay   asd terracina bs 1 - 3
15/May/2013
16:15
Group Stage - Group A Israel   falfala kfar qassem bs club Falfala Kfar Qassem - BSC Lokomotiv Moscow Russia   lokomotiv moscow 1 - 8
15/May/2013
17:30
Group Stage - Group A Gimnastic Club Gimnàstic de Tarragona - Happy Car Sambenedettese BS Italy   sambenedettese bs 4 - 8
16/May/2013
10:00
Group Stage - Group C Goldwin Goldwin Pluss Bodon FC - FC Bate Borisov Bateborisov 3 - 4
16/May/2013
10:00
Group Stage - Group C Kefallinia AO Kefallinia - Beach Soccer Egmond Netherlands   bs egmond 4 - 1
16/May/2013
11:15
Group Stage - Group B Portugal   logo fc os belenenses CF Belenenses - Besiktas JK Turkey besiktas 3 - 5
16/May/2013
11:15
Group Stage - Group B Moldova   lexmax Lexmax - Sporting Club Montredon Bonneveine (France) France 5 - 6
16/May/2013
12:30
Group Stage - Group D Viareggio Viareggio Beach Soccer - Sandown Sociedad (ENG) England   sandown sociedad 7 - 1
16/May/2013
12:30
Group Stage - Group D Ukraine   griffin Griffin - Grasshopper Club Zurich Switzerland Switzerland   grasshopper club zurich 6 - 6 (0 - 1) (PSO)
16/May/2013
13:45
Group Stage - Group E Grembach Grembach Lodz - Baku FC Azerbaijan   baku fc 2 - 1
16/May/2013
15:00
Group Stage - Group E Itlay   asd terracina bs ASD Terracina - Kreiss Kreiss 7 - 3
16/May/2013
16:15
Group Stage - Group A Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Club Gimnàstic de Tarragona Gimnastic 5 - 2
16/May/2013
17:30
Group Stage - Group A Italy   sambenedettese bs Happy Car Sambenedettese BS - Falfala Kfar Qassem Israel   falfala kfar qassem bs club 4 - 4 (3 - 4) (PSO)
17/May/2013
10:00
Group Stage - Group B France Sporting Club Montredon Bonneveine (France) - Besiktas JK Turkey besiktas 2 - 10
17/May/2013
10:00
Group Stage - Group C Bateborisov FC Bate Borisov - Beach Soccer Egmond Netherlands   bs egmond 9 - 1
17/May/2013
11:15
Group Stage - Group B Moldova   lexmax Lexmax - CF Belenenses Portugal   logo fc os belenenses 5 - 9
17/May/2013
12:30
Group Stage - Group D Ukraine   griffin Griffin - Viareggio Beach Soccer Viareggio 6 - 5
17/May/2013
12:30
Group Stage - Group D Switzerland   grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich Switzerland - Sandown Sociedad (ENG) England   sandown sociedad 12 - 7
17/May/2013
13:45
Group Stage - Group E Kreiss Kreiss - Baku FC Azerbaijan   baku fc 4 - 5
17/May/2013
15:00
Group Stage - Group E Itlay   asd terracina bs ASD Terracina - Grembach Lodz Grembach 4 - 5
17/May/2013
16:15
Group Stage - Group A Israel   falfala kfar qassem bs club Falfala Kfar Qassem - Club Gimnàstic de Tarragona Gimnastic 4 - 4 (0 - 1) (PSO)
17/May/2013
17:30
Group Stage - Group A Italy   sambenedettese bs Happy Car Sambenedettese BS - BSC Lokomotiv Moscow Russia   lokomotiv moscow 4 - 5
18/May/2013
08:00
Quarter-finals Switzerland   grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich Switzerland - Goldwin Pluss Bodon FC Goldwin 10 - 9
18/May/2013
09:15
Quarter-finals Grembach Grembach Lodz - Griffin Ukraine   griffin 4 - 5
18/May/2013
10:30
Quarter-finals Turkey besiktas Besiktas JK - FC Bate Borisov Bateborisov 4 - 0 (AET)
18/May/2013
11:45
Quarter-finals Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - ASD Terracina Itlay   asd terracina bs 0 - 0
18/May/2013
16:45
Semi-finals Switzerland   grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich Switzerland - Grasshopper Club Zurich Switzerland Switzerland   grasshopper club zurich 4 - 5
18/May/2013
16:45
Play-off for 5th Place Goldwin Goldwin Pluss Bodon FC - Grembach Lodz Grembach 4 - 6
18/May/2013
18:00
Semi-finals Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Besiktas JK Turkey besiktas 4 - 4 (3 - 2) (PSO)
18/May/2013
18:00
Play-off for 5th Place Bateborisov FC Bate Borisov - ASD Terracina Itlay   asd terracina bs 2 - 4
19/May/2013
13:45
Play-off for 7th Place Goldwin Goldwin Pluss Bodon FC - Griffin Ukraine   griffin 0 - 5
19/May/2013
15:00
Play-off for 5th Place Grembach Grembach Lodz - ASD Terracina Itlay   asd terracina bs 3 - 6
19/May/2013
16:15
Play-off for 3rd place Switzerland   grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich Switzerland - Besiktas JK Turkey besiktas 1 - 3
19/May/2013
17:30
Final Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow - Griffin Ukraine   griffin 3 - 0
17/Nov/2013
11:00
Group Stage - Group C Goldwin Goldwin Pluss Bodon FC - AO Kefallinia Kefallinia 7 - 2
Country TV
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow BSC Lokomotiv Moscow 3 3 0 0 18 7 11 9
Italy   sambenedettese bs Happy Car Sambenedettese BS 3 1 0 2 16 13 3 3
Israel   falfala kfar qassem bs club Falfala Kfar Qassem 3 0 1 2 9 16 -7 2
Gimnastic Club Gimnàstic de Tarragona 3 0 1 2 10 17 -7 2
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Turkey besiktas Besiktas JK 3 3 0 0 20 9 11 9
Portugal   logo fc os belenenses CF Belenenses 3 2 0 1 18 15 3 6
France Sporting Club Montredon Bonneveine (France) 3 1 0 2 13 21 -8 3
Moldova   lexmax Lexmax 3 0 0 3 14 20 -6 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Goldwin Goldwin Pluss Bodon FC 3 2 0 1 15 10 5 6
Bateborisov FC Bate Borisov 3 2 0 1 15 7 8 6
Kefallinia AO Kefallinia 3 2 0 1 9 10 -1 6
Netherlands   bs egmond Beach Soccer Egmond 3 0 0 3 6 18 -12 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Switzerland   grasshopper club zurich Grasshopper Club Zurich Switzerland 3 2 1 0 25 18 7 8
Ukraine   griffin Griffin 3 2 0 1 24 16 8 6
Viareggio Viareggio Beach Soccer 3 1 0 2 17 14 3 3
England   sandown sociedad Sandown Sociedad (ENG) 3 0 0 3 13 31 -18 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Grembach Grembach Lodz 3 3 0 0 12 6 6 9
Itlay   asd terracina bs ASD Terracina 3 2 0 1 14 9 5 6
Azerbaijan   baku fc Baku FC 3 1 0 2 7 9 -2 3
Kreiss Kreiss 3 0 0 3 8 17 -9 0
Play-off for 7th Place
Goldwin GOL 0 - 5 GRI Ukraine   griffin
Play-off for 5th Place
Goldwin GOL 4 - 6 GLZ Grembach
Bateborisov BAT 2 - 4 TER Itlay   asd terracina bs
Grembach GLZ 3 - 6 TER Itlay   asd terracina bs
Quarter-finals
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 10 - 9 GOL Goldwin
Grembach GLZ 4 - 5 GRI Ukraine   griffin
Turkey besiktas BJK 4 - 0 (AET) BAT Bateborisov
Russia   lokomotiv moscow LOK 0 - 0 TER Itlay   asd terracina bs
Semi-finals
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 4 - 5 GCZ Switzerland   grasshopper club zurich
Russia   lokomotiv moscow LOK 4 - 4 (3 - 2) (PSO) BJK Turkey besiktas
Play-off for 3rd place
Switzerland   grasshopper club zurich GCZ 1 - 3 BJK Turkey besiktas
Final
Russia   lokomotiv moscow LOK 3 - 0 GRI Ukraine   griffin


Final standings


Champions: Lokomotiv Moscow (RUS)
Runner-ups: Griffin (UKR)
3rd place: Besiktas JK (TUR)
4th place: Grasshopper Club Zurich (SUI)
5th place: ASD Terracina (ITA)
6th place: Grembach Lodz (POL)
7th place: Bate Borisov (BLR)
8th place: Goldwin Pluss (HUN)

Individual awards
MVP: Egor Shaykov (Lokomotiv Moscow)
Top Scorer: Dejan Stankovic (Grasshopper Club Zurich) – 13 goals
Best Goalkeeper: Vitalii Sydorenko (Griffin)

COACH: Vitali Krupitsa
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Luke Kerr
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Gérald Guidarini
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stefanos Soilemes
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Márk Ughy
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mamon Amer
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Oliviero Di Lorenzo
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stefano Santini
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emiliano Del Duca
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Dejan Stankovic
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Ilya Leonov
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Jaroslaw Jagielki
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Bas Kampman
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Jordi Girol
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH:
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Maksims Sens
Name Shirt Name Position Birth Date
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
Euro Winners Cup <br/>San Benedetto del Tronto (Italy) <br/>May 15th-19th, 2013
RESULTS & SCHEDULE
January 09, 2017 - January 15, 2017
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Vascodagama VAS 4 4 0 0 33 9 24 12
Escudoiquiquealta IQU 4 3 0 1 22 18 4 9
Malvin MAL 4 1 1 2 22 26 -4 5
Missing HAM 4 0 1 3 15 25 -10 1
Real academia RAC 4 0 0 4 11 25 -14 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Rosariocentral1 CARC 3 2 0 1 14 12 2 6
Puntahermosa3 PHER 3 1 1 1 12 13 -1 4
Santamarta beachsoccer1 SMA 3 1 0 2 9 9 0 3
Cnpuntalagologo4 CNPL 3 1 0 2 13 14 -1 3
Play-off for 7th Place
Missing HAM 8 - 10 MAL Malvin
Play-off for 5th Place
Santamarta beachsoccer1 SMA 6 - 4 HAM Missing
Malvin MAL 6 - 8 CNPL Cnpuntalagologo4
Santamarta beachsoccer1 SMA 2 - 5 CNPL Cnpuntalagologo4
Semi-finals
Rosariocentral1 CARC 4 - 4 (3 - 2) (PSO) IQU Escudoiquiquealta
Vascodagama VAS 11 - 1 PHER Puntahermosa3
Play-off for 3rd place
Escudoiquiquealta IQU 4 - 1 PHER Puntahermosa3
Final
Rosariocentral1 CARC 1 - 8 VAS Vascodagama
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER BALLS
Banner pilotes
BEACH BABES
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC