Posters medium

Euro Beach Soccer League Superfinal Vila Real de Santo Antonio 2009




Date K.O Time Heat Match Result
20/Aug/2009
12:45
Division B - Group 2 Romania Romania - Turkey Turkey 5 - 3
20/Aug/2009
14:00
Division B - Group 1 Norway Norway - Greece Greece 1 - 8
20/Aug/2009
15:15
Division A - Group 2 Russia Russia - Switzerland Swizerland 3 - 2
20/Aug/2009
16:30
Division A - Group 1 Italy Italy - Poland Poland 3 - 2 (AET)
21/Aug/2009
12:45
Division B - Group 2 Belarus Belarus - Turkey Turkey 3 - 3 (2 - 1) (PSO)
21/Aug/2009
14:00
Division B - Group 1 Azerbaijan Azerbaijan - Greece Greece 2 - 5
21/Aug/2009
15:15
Division A - Group 2 Spain Spain - Switzerland Swizerland 8 - 4
21/Aug/2009
16:30
Division A - Group 1 Portugal Portugal - Poland Poland 6 - 2
22/Aug/2009
13:15
Division B - Group 2 Romania Romania - Belarus Belarus 3 - 2
22/Aug/2009
14:30
Division B - Group 1 Norway Norway - Azerbaijan Azerbaijan 2 - 4
22/Aug/2009
15:45
Division A - Group 2 Spain Spain - Russia Russia 3 - 4 (AET)
22/Aug/2009
16:30
Division A - Group 1 Portugal Portugal - Italy Italy 8 - 5
23/Aug/2009
10:15
Div. B - Match for 5th place Norway Norway - Turkey Turkey 0 - 4
23/Aug/2009
11:30
Div. B - Match for 3rd place Azerbaijan Azerbaijan - Belarus Belarus 2 - 3 (AET)
23/Aug/2009
12:45
Play-off for 5th Place Poland Poland - Switzerland Swizerland 2 - 4
23/Aug/2009
14:00
Promotion Final Greece Greece - Romania Romania 2 - 5
23/Aug/2009
15:15
Play-off for 3rd place Italy Italy - Spain Spain 4 - 4 (1 - 0) (PSO)
23/Aug/2009
16:30
Superfinal Portugal Portugal - Russia Russia 3 - 4
Country TV
Division A - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 2 2 0 0 14 7 7 6
Italy Italy 2 0 1 1 8 10 -2 2
Poland Poland 2 0 0 2 4 9 -5 0
Division A - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia Russia 2 1 1 0 7 5 2 5
Spain Spain 2 1 0 1 11 8 3 3
Swizerland Switzerland 2 0 0 2 6 11 -5 0
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Greece Greece 2 2 0 0 13 3 10 6
Azerbaijan Azerbaijan 2 1 0 1 6 7 -1 3
Norway Norway 2 0 0 2 3 12 -9 0
Division B - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Romania Romania 2 2 0 0 8 5 3 6
Belarus Belarus 2 0 1 1 5 6 -1 2
Turkey Turkey 2 0 0 2 6 8 -2 0
Div. B - Match for 5th place
Norway NOR 0 - 4 TUR Turkey
Play-off for 5th Place
Poland POL 2 - 4 SUI Swizerland
Div. B - Match for 3rd place
Azerbaijan AZE 2 - 3 (AET) BLR Belarus
Promotion Final
Greece GRE 2 - 5 ROM Romania
Play-off for 3rd place
Italy ITA 4 - 4 (1 - 0) (PSO) ESP Spain
Superfinal
Portugal POR 3 - 4 RUS Russia


Final standings


Superfinal:

WINNER: Russia

Runner-up: Portugal

3rd: Italy

4th: Spain

5th: Switzerland

6th: Poland

 

Promotion Final:

WINNER: Romania

Runner-up: Greece

3rd: Belarus

4th: Azerbaijan

5th: Turkey

6th:Norway

Individual Awards:

Best Goalkeeper: Bukhlitskiy (Russia)

Top Goal Scorer: Palmacci (Italy), Madjer (Portugal)

MVP: Madjer (Portugal)

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Massimo Agostini
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Stefanos Soilemes
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Ilham Azizzade
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Nicolas Alejandro Alvarado Caporale
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Valeriu Ionita
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Rune Aleksander Kandal
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
November 11, 2017 - November 18, 2017
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Universidad autonoma paraguay UAM 3 2 1 0 16 8 8 8
Logo bsww2016 calendar CUDP 3 2 0 1 15 12 3 6
Bolivia HAM 3 1 0 2 10 11 -1 3
Colombia DUH 3 0 0 3 8 18 -10 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Sampaio correa fc logo SAMC 3 3 0 0 28 5 23 9
Monagas difalo futbol playa MDFL 3 1 1 1 11 22 -11 4
Graden club paraguay GDC 3 1 0 2 16 16 0 3
Logo bsww2016 calendar FERR 3 0 0 3 7 19 -12 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Vascodagama VAS 3 3 0 0 24 6 18 9
Malvin MAL 3 2 0 1 11 16 -5 6
Universidad arturo prat UAP 3 1 0 2 14 16 -2 3
Delfin sporting club escudo DSPC 3 0 0 3 7 18 -11 0
Play-off for 11th Place
Play-off for 9th Place
Logo bsww2016 calendar FERR 3 - 5 DSPC Delfin sporting club escudo
Universidad arturo prat UAP 10 - 5 DUH Colombia
Play-off for 7th Place
Play-off for 5th Place
Bolivia HAM 3 - 5 MDFL Monagas difalo futbol playa
Logo bsww2016 calendar CUDP 2 - 9 SAMC Sampaio correa fc logo
Universidad arturo prat UAP 2 - 4 DSPC Delfin sporting club escudo
Monagas difalo futbol playa MDFL 3 - 8 SAMC Sampaio correa fc logo
Quarter-finals
Monagas difalo futbol playa MDFL 4 - 7 MAL Malvin
Universidad autonoma paraguay UAM 11 - 3 HAM Bolivia
Vascodagama VAS 7 - 4 CUDP Logo bsww2016 calendar
Sampaio correa fc logo SAMC 5 - 6 GDC Graden club paraguay
Semi-finals
Universidad autonoma paraguay UAM 4 - 5 (AET) MAL Malvin
Vascodagama VAS 10 - 4 GDC Graden club paraguay
Play-off for 3rd place
Graden club paraguay GDC 0 - 0 UAM Universidad autonoma paraguay
Final
Malvin MAL 0 - 0 VAS Vascodagama
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC