Ebsl2017generic poster

Euro Beach Soccer League Belgrade 2017



The Euro Beach Soccer League returns for its 20th edition this year, complete with two extra regular stages.

Belgrade will host its first Euro Beach Soccer League leg between June 23rd and 25th, having been the setting for the Euro Beach Soccer Cup last year, as Russia, Spain, Germany and France contest Division A, Group One.

Division B will include home nation Serbia along with Czech Republic, Estonia and Norway, before the competition heads to Moscow for another year.

In Division A, rivals Spain and Russia boast 10 titles between them while France and Germany have also tasted success – in 2004 and 1998 respectively.

All eight teams will be seeking to gain a head start on their rivals before the second stage in Nazaré, Portugal.

That’s where holders Ukraine join the party between July 7th and 9th, facing Spain, European champions Poland and Greece in Group One. Division A, Group Two will feature hosts Portugal, Italy, Switzerland and France, before things move to Moscow.

The competition has headed to the Russian capital regularly over the past decade and the four-time champions will take on Belarus, Switzerland and Greece on home sand this time around, with the third stage of the Euro Beach Soccer League taking place between 28th and 30th of July.

Between 11th and 13th August, Portugal, Belarus, Poland and Azerbaijan contest Division A, Group One alongside four teams in Division B in Siofok, Hungary, before the final leg of the regular stage takes place in Warnemünde, northern Germany, where the final positions will be confirmed.

Holders Ukraine, Italy, Germany and Azerbaijan are among the Division A teams competing along with four more in the second tier.

The fifth leg runs from August 25th to 27th and four days later, the Superfinal and Promotion Final will take place an in as-yet-unconfirmed location.

Running from August 31st to September 3rd, the overall Euro Beach Soccer League champions will be crowned while the winner of the second-tier final will secure promotion to Division A.

 

Stage One - Belgrade, Serbia (23rd - 25th June 2017)

Division A - Group One: Russia, Spain, Germany, France

Division B: Estonia, Czech Republic, Norway and Serbia 

 

Stage Two - Nazaré, Portugal (7th - 9th July 2017)

Division A - Group One: Ukraine, Spain, Poland, Greece

Division A - Group Two: Portugal, Italy, Switzerland, France

 

Stage Three - Moscow, Russia (28th - 30th July 2017)

Division A - Grop One: Russia, Belarus, Switzerland, Greece

Division B: Turkey, Moldova, Kazakhstan

 

Stage Four - Siofok, Hungary (11th - 13th August)

Division A - Group One: Portugal, Belarus, Poland, Azerbaijan 

Division B: Hungary, Denmark, Andorra and Bulgaria

 

Stage Five - Warnamunde, Germany (25th - 27th August)

Division A - Group One: Ukraine, Italy, Germany, Azerbaijan

Division B: England, Romania, Netherlands and Lithuania


Date K.O Time Heat Match Result
23/Jun/2017
14:15
Division B - Group 1 Estonia Estonia - Czech Republic Czechrep 3 - 5
23/Jun/2017
15:30
Division A - Group 1 Spain Spain - Germany Germany 2 - 4
23/Jun/2017
16:45
Division A - Group 1 France France - Russia Russia 4 - 2
23/Jun/2017
18:00
Division B - Group 1 Norway Norway - Serbia Serbia 6 - 6 (3 - 2) (PSO)
24/Jun/2017
14:15
Division B - Group 1 Estonia Estonia - Norway Norway 0 - 0
24/Jun/2017
15:30
Division A - Group 1 Spain Spain - France France 0 - 0
24/Jun/2017
16:45
Division A - Group 1 Russia Russia - Germany Germany 0 - 0
24/Jun/2017
18:00
Division B - Group 1 Czechrep Czech Republic - Serbia Serbia 0 - 0
25/Jun/2017
14:15
Division B - Group 1 Czechrep Czech Republic - Norway Norway 0 - 0
25/Jun/2017
15:30
Division A - Group 1 Germany Germany - France France 0 - 0
25/Jun/2017
16:45
Division A - Group 1 Russia Russia - Spain Spain 0 - 0
25/Jun/2017
18:00
Division B - Group 1 Serbia Serbia - Estonia Estonia 0 - 0
Country TV
Division A - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
France France 1 1 0 0 4 2 2 3
Germany Germany 1 1 0 0 4 2 2 3
Spain Spain 1 0 0 1 2 4 -2 0
Russia Russia 1 0 0 1 2 4 -2 0
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Czechrep Czech Republic 1 1 0 0 5 3 2 3
Norway Norway 1 0 1 0 6 6 0 1
Estonia Estonia 1 0 0 1 3 5 -2 0
Serbia Serbia 1 0 0 1 6 6 0 0


Final standings


COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
Daniel Pajón Gómez PAJóN Winger 20 Oct 1984
Francisco Jesus Donaire DONA Goalkeeper 16 Aug 1982
Antonio Mayor Hernández ANTONIO Forward 20 Apr 1983
Jose Cintas CINTAS Defender 20 Sep 1987
Cristian Méndez CRISTIAN Goalkeeper 05 Mar 1983
Eduard Suarez Molina EDUARD Forward 06 Aug 1990
Fernando Guisado FERNANDO Midfielder 06 Oct 1989
Riduan Dris R. DRIS Midfielder 21 Oct 1990
Llorenç Gomez LLORENç Forward 03 Nov 1991
Salavador Ardil CHIKY Winger 11 Sep 1970
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
Jeremy Basquaise BASQUAISE Defender 7 21 Sep 1985
Stephane François FRANçOIS Defender 11 Apr 1976
Julien Soares SOARES Defender 22 Oct 1988
Anthony Barbotti BARBOTTI Forward 08 Mar 1988
Yannick Fischer FISCHER Defender 17 Dec 1974
Anthony Cianni CIANNI Goalkeeper 02 Feb 1990
Bryan Maison MAISON Defender 04 Jul 1997
Lorenzo Dupin DUPIN Goalkeeper 30 Oct 1995
Baptiste Bizot BIZOT Midfielder 29 Aug 1985
Stephane Belhomme BELHOMME Forward 19 Nov 1995
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
Aleksey Makarov MAKAROV Defender 20 Aug 1987
Yury Krasheninnikov KRASHENINNIKOV Defender 19 Dec 1984
Dmitry Shishin SHISHIN Forward 14 Feb 1986
Anton Shkarin SHKARIN Defender 15 Nov 1982
Egor Shaykov SHAYKOV Forward 12 Jun 1980
Ivan Ostrovskii OSTROVSKII Goalkeeper 25 May 1990
Kirill Romanov ROMANOV Defender 20 Jan 1990
Maxim Chuzhkov CHUZHKOV Goalkeeper 11 Apr 1987
Aleksei Ilinskii ILINSKII Defender 09 Apr 1990
Boris Nikonorov NIKONOROV Forward 03 Apr 1989
COACH: Josef Nemec
Name Shirt Name Position Birth Date
Petr Visek VISEK Goalkeeper 04 Mar 1979
Martin Bocek BOCEK Forward 14 Dec 1976
Jakub Mizar MIZAR Defender 23 Nov 1988
Filip Vyhnal VYHNAL Forward 07 May 1989
David Radosta RADOSTA Forward 12 Nov 1990
Jiri Baran BARAN Midfielder 28 May 1996
David Cerny CERNY Forward 10 Dec 1995
Milan Vancat VANCAT Goalkeeper 20 Sep 1988
Michal Holy HOLY Midfielder 29 May 1990
Michal Folejtar FOLEJTAR Midfielder 15 Nov 1992
COACH: Rando Rand
Name Shirt Name Position Birth Date
Priit Mäerog MäEROG Forward 09 Dec 1987
Marko Truusalu TRUUSALU Midfielder 08 Mar 1984
Markus Lukk LUKK Defender 09 Feb 1984
Roman Minlibajev ROMKA Midfielder 17 Mar 1987
Kevin Sooaluste SOOALUSTE Midfielder 06 Aug 1992
Ervin Stüf STüF Forward 03 Dec 1990
Rasmus Munskind MUNSKIND Forward 31 Aug 1989
Marten Rimmel RIMMEL Goalkeeper 04 Apr 1995
Ragnar Rump RAKU Forward 12 Sep 1991
Indrek Palm PALM Defender 23 Nov 1982
COACH: Rune Aleksander Kandal
Name Shirt Name Position Birth Date
Karl Frederik Berge Rosland KALLE Goalkeeper 30 Dec 1974
Rune Kandal KANDAL Midfielder 07 Jun 1976
Tom-rune Sorensen SORENSEN Defender 25 Jul 1984
Pak-ling Li LI Defender 30 Mar 1981
Henrik Salveson SALVESON Forward 28 Jul 1981
Jørn- Andre Lygre Jacobsen JACOBSEN Midfielder 05 Apr 1990
Jorgen Jalland JALLAND Forward 09 Sep 1977
Tom Kristoffersen KRISTOFFERSEN Midfielder 15 Oct 1976
Thomas Sandsor SANDSOR Goalkeeper 07 Apr 1985
Daniel Moen Hansen MOEN HANSEN Forward 18 Nov 1983
COACH: Sebastian Ullrich
Name Shirt Name Position Birth Date
Sebastian Ullrich ULLRICH Defender 30 May 1981
Sascha Weirauch WEIRAUCH Midfielder 13 Aug 1989
Christoph Thürk THüRK Forward 11 Jul 1984
Tobias Göttlich GöTTLICH Midfielder 05 Mar 1993
Christian Biermann BIERMANN Midfielder 26 May 1994
Toni Müller MüLLER Goalkeeper 28 Feb 1990
Valon Beqiri BEQIRI Forward 11 Jul 1993
Peer Petry PETRY Forward 12 Aug 1991
Tim Engelhardt ENGELHARDT Defender 15 Jun 1996
Moritz Westkamper WESTKAMPER Goalkeeper 18 Jan 1989
COACH: Dejan Knezevic
Name Shirt Name Position Birth Date
Marko Milivojevic MILIVOJEVIC Goalkeeper 08 Feb 1998
Nenad Grujic GRUJIC Forward 04 Nov 1993
Nikola Valentic VALENTIC Midfielder 06 Sep 1983
Nikola Cubrilovic CUBRILOVIC Midfielder 19 Sep 1984
Marko Lazic LAZIC Midfielder 18 Nov 1986
Aleksandar Martinovic MARTINOVIC Defender 21 Feb 1993
Vojislav Trajkovic TRAJKOVIC Midfielder 14 Apr 1988
Mladen Jovancic JOVANCIC Defender 17 Mar 1980
Marko Radisavljevic RADISAVLJEVIC Forward 03 Jul 1987
Nemanja Vucicevic VUCICEVIC Forward 11 Aug 1979
RESULTS & SCHEDULE
June 23, 2017 - June 25, 2017
Prev
Next
Division A - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
France FRA 1 1 0 0 4 2 2 3
Germany GER 1 1 0 0 4 2 2 3
Spain ESP 1 0 0 1 2 4 -2 0
Russia RUS 1 0 0 1 2 4 -2 0
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Czechrep CZE 1 1 0 0 5 3 2 3
Norway NOR 1 0 1 0 6 6 0 1
Estonia EST 1 0 0 1 3 5 -2 0
Serbia SER 1 0 0 1 6 6 0 0
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH SOCCER DANCERS
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC