Ebsl

EBSL Superfinal Torredembarra 2013



The heart of the Costa Daurada will be hosting their second EBSL event in as many years, but this time the stakes are higher. Last year Torredembarra was the sight of a regular group stage but this year it will be the final stop for the EBSL. This season the regular group stages have already been played in Ukraine, Italy, France, Holland and Russia.

The season began with 12 teams and now there are only 8 left with the chance to be named Europe´s best team. Russia, after winning the final EBSL regular stage held in Moscow, tops all teams with 15 points. Ukraine rounds out the top 8 with 9 points. Any tie in points was settled by goal differential, which proved important as Switzerland, Italy, Portugal, and Spain all ended with 12 points, but the final standing for them finished in the same order. France ended the season without a win but they will be the top seed in the Promotion final, trying to earn the right to stay in Division A next season.

The defending champion, Switzerland, will have a chance to retain its´ title, but Russia, Portugal, The Netherlands, Poland, Ukraine, Spain, and Italy will be fighting them for the continental title. The Promotion final for Division B is just as exciting and important as Israel, England, Turkey, Czech Republic, Hungary, Greece and Estonia will battle France to settle on one team to play in Division A next season.

Division A is split up into two groups, with Russia being the top overall seed in Group A of Division A. The next seed in the final regular season standings was Poland and they are the top seed of Group B of Division A. The next highest finishing teams are alternately distributed between the groups. The first three days of the tournament are a round robin, where the teams only play the others in their group, and then Sunday is the final elimination round. The best team over Thursday, Friday, and Saturday in Group A will compete against the top team from Group B for the winner take-all-championship.

Division B is divided the same as Division A, with the exception of the last place Division A team, France, will be fighting to stay in Division A for next season. Though, that does make France the top seed in Group A of Division B, Greece is their counterpart in Group B of Division B. Just like with Division A, Division B will consist of three days of round robin play and then on Sunday, the winners will be determined in head-to-head elimination games.





Date K.O Time Heat Match Result
08/Aug/2013
13:15
Division B - Group 2 Hungary Hungary - Greece Greece 2 - 3
08/Aug/2013
14:30
Division B - Group 1 Estonia Estonia - France France 2 - 3
08/Aug/2013
15:45
Division B - Group 2 England England - Czech Republic Czechrep 3 - 4
08/Aug/2013
17:00
Division B - Group 1 Israel Israel - Turkey Turkey 1 - 0
08/Aug/2013
18:15
Division A - Group 2 Ukraine Ukraine - Poland Poland 1 - 3
08/Aug/2013
19:30
Division A - Group 1 Netherlands Netherlands - Russia Russia 4 - 5
08/Aug/2013
20:45
Division A - Group 2 Swizerland Switzerland - Portugal Portugal 3 - 5
08/Aug/2013
22:00
Division A - Group 1 Italy Italy - Spain Spain 3 - 5
09/Aug/2013
13:15
Division B - Group 1 Israel Israel - Estonia Estonia 4 - 3
09/Aug/2013
14:30
Division B - Group 2 England England - Hungary Hungary 4 - 6
09/Aug/2013
15:45
Division B - Group 2 Greece Greece - Czech Republic Czechrep 6 - 2
09/Aug/2013
17:00
Division B - Group 1 France France - Turkey Turkey 4 - 1
09/Aug/2013
18:15
Division A - Group 2 Swizerland Switzerland - Ukraine Ukraine 6 - 5
09/Aug/2013
19:30
Division A - Group 1 Russia Russia - Italy Italy 5 - 6 (AET)
09/Aug/2013
20:45
Division A - Group 2 Poland Poland - Portugal Portugal 2 - 6
09/Aug/2013
22:00
Division A - Group 1 Spain Spain - Netherlands Netherlands 5 - 2
10/Aug/2013
13:15
Division B - Group 2 Czechrep Czech Republic - Hungary Hungary 2 - 5
10/Aug/2013
14:30
Division B - Group 1 Turkey Turkey - Estonia Estonia 6 - 11 (AET)
10/Aug/2013
15:45
Division B - Group 1 France France - Israel Israel 7 - 5
10/Aug/2013
17:00
Division B - Group 2 Greece Greece - England England 0 - 5
10/Aug/2013
18:15
Division A - Group 2 Portugal Portugal - Ukraine Ukraine 1 - 2
10/Aug/2013
19:30
Division A - Group 1 Italy Italy - Netherlands Netherlands 5 - 2
10/Aug/2013
20:45
Division A - Group 2 Poland Poland - Switzerland Swizerland 5 - 10
10/Aug/2013
22:00
Division A - Group 1 Russia Russia - Spain Spain 4 - 2
11/Aug/2013
13:15
Div. B - Match for 7th place Estonia Estonia - England England 4 - 3
11/Aug/2013
14:30
Div. B - Match for 5th place Turkey Turkey - Czech Republic Czechrep 5 - 4
11/Aug/2013
15:45
Play-off for 7th Place Netherlands Netherlands - Ukraine Ukraine 0 - 4
11/Aug/2013
17:00
Play-off for 5th Place Italy Italy - Poland Poland 5 - 6
11/Aug/2013
18:15
Div. B - Match for 3rd place Israel Israel - Hungary Hungary 1 - 3
11/Aug/2013
19:30
Promotion Final France France - Greece Greece 2 - 1
11/Aug/2013
20:45
Play-off for 3rd place Spain Spain - Switzerland Swizerland 1 - 4
11/Aug/2013
22:00
Superfinal Russia Russia - Portugal Portugal 8 - 3
Country TV
Division A - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia Russia 3 2 0 1 14 12 2 6
Spain Spain 3 2 0 1 12 9 3 6
Italy Italy 3 1 1 1 14 12 2 5
Netherlands Netherlands 3 0 0 3 8 15 -7 0
Division A - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Portugal Portugal 3 2 0 1 12 7 5 6
Swizerland Switzerland 3 2 0 1 19 15 4 6
Poland Poland 3 1 0 2 10 17 -7 3
Ukraine Ukraine 3 1 0 2 8 10 -2 3
Division B - Group 1
Team P W W+ L GF GA GD PTS
France France 3 3 0 0 14 8 6 9
Israel Israel 3 2 0 1 10 10 0 6
Estonia Estonia 3 0 1 2 16 13 3 2
Turkey Turkey 3 0 0 3 7 16 -9 0
Division B - Group 2
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Greece Greece 3 2 0 1 9 9 0 6
Hungary Hungary 3 2 0 1 13 9 4 6
Czechrep Czech Republic 3 1 0 2 8 14 -6 3
England England 3 1 0 2 12 10 2 3
Div. B - Match for 7th place
Estonia EST 4 - 3 ENG England
Play-off for 7th Place
Netherlands NED 0 - 4 UKR Ukraine
Div. B - Match for 5th place
Turkey TUR 5 - 4 CZE Czechrep
Play-off for 5th Place
Italy ITA 5 - 6 POL Poland
Div. B - Match for 3rd place
Israel ISR 1 - 3 HUN Hungary
Promotion Final
France FRA 2 - 1 GRE Greece
Play-off for 3rd place
Spain ESP 1 - 4 SUI Swizerland
Superfinal
Russia RUS 8 - 3 POR Portugal


Final standings


Winner: Russia
Runner-Up: Portugal
3rd position: Switzerland
4th position: Spain
5th position: Poland
6th position: Italy
7th position: Ukraine
8th position: Netherlands

Individual Awards
MVP.: Leonov (Russia)
Top Scorer: Stankovic (Switzerland)
Best Goalkeeper: Dona (Spain)


PROMOTION FINAL – COMPETITION RANKING

Winner*: France
Runner-Up:Greece
3rd position: Hungary
4th position: Israel
5th position: Turkey
6th position: Czech Republic
7th position: Estonia
8th position: England

*The winner of the promotion final will play in Division A in the EBSL 2014.

COACH: Joaquin Alonso
Name Shirt Name Position Birth Date
Juan Manuel Martin JUANMA Defender 06 Aug 1979
Nicolás Alvarado Caporale NICO Defender 6 24 Jul 1976
Daniel Pajón Gómez PAJóN Winger 20 Oct 1984
Francisco Jesus Donaire DONA Goalkeeper 16 Aug 1982
Antonio Mayor Hernández ANTONIO Forward 20 Apr 1983
Abderrahim Omar Al Gazi SIDI Forward 11 Mar 1987
Jose Cintas CINTAS Defender 20 Sep 1987
Raul Merida R. MERIDA Defender 24 Dec 1984
Francisco Mejias Noya FRAN MEJIAS Defender 11 Sep 1970
Salavador Ardil CHIKY Winger 11 Sep 1970
Cristian Méndez CRISTIAN Goalkeeper 05 Mar 1983
COACH: Angelo Schirinzi
Name Shirt Name Position Birth Date
Moritz Jaeggy MO Defender 8 01 Jan 1983
Dejan Stankovic STANKOVIC Forward 25 Aug 1985
Stephan Meier MEIER Forward 10 10 Dec 1981
Angelo Schirinzi SCHIRINZI Forward 11 05 Nov 1972
Samuel Lutz SAMUEL Defender 26 Nov 1981
Kaspar Jaeggy KASPAR Defender 15 May 1984
Sandro Spaccarotella SPACCAROTELLA Defender 05 Aug 1982
Valentin Jäggy VALENTIN Defender 19 Oct 1986
Michael Misev MISEV Forward 15 Feb 1991
Phillipp Borer BORER Forward 15 Jun 1990
Stephan Leu LEU Forward 26 Mar 1982
Severin Eggenschwiler EGGENSCHWILER Goalkeeper 26 Jan 1988
COACH: Stephane François
Name Shirt Name Position Birth Date
Jeremy Basquaise BASQUAISE Defender 7 21 Sep 1985
Stephane François FRANçOIS Defender 11 Apr 1976
Mickael Pagis PAGIS Forward 9 17 Aug 1973
Didier Samoun SAMOUN Forward 28 Aug 1980
Ben Salim Boina BOINA Goalkeeper 19 Jul 1991
Robin Gasset GASSET Goalkeeper 12 Feb 1981
Anthony Fayos FAYOS Defender 28 Oct 1986
Nasser Boucenna BOUCENNA Forward 09 Jan 1978
Franck Gnepo GNEPO Forward 12 Aug 1982
Anziz Mansoibou MANSOIBOU Defender 03 Sep 1987
Jean-Michel Rodriguez RODRIGUEZ Forward 10 Aug 1981
Anthony Mendy MENDY Midfielder 05 Oct 1983
COACH: Mario Narciso
Name Shirt Name Position Birth Date
Rui Coimbra COIMBRA Defender 14 Apr 1986
Nuno Miguel Belchior BELCHIOR Forward 09 Oct 1982
Paulo Alexandre Silva Graça GRAçA Goalkeeper 13 Sep 1978
Bruno Novo B. NOVO Midfielder 04 May 1982
Jordan Alexandre Santos JORDAN Midfielder 02 Jul 1991
Lucio Carmo LUCIO Forward 3 09 Dec 1986
Bruno Miguel Silva Torres TORRES Defender 21 Apr 1980
Nuno Hidalgo Pereira HIDALGO Goalkeeper 06 Nov 1991
José Maria Fonseca Zé MARIA Forward 23 Jul 1982
Joao Vitor Tavares Saraiva MADJER Forward 22 Jan 1977
Carlos Jorge Pereira Miguel CARLOS MIGUEL Goalkeeper 29 May 1974
Nuno Tavares TAVARES Defender 16 Nov 1975
COACH: Tamás Weisz
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Mikhail Likhachev
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Marcin Stanislawski
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Massimo Agostini
Name Shirt Name Position Birth Date
Stefano Spada SPADA Goalkeeper 1 02 Aug 1972
Giuseppe Platania PLATANIA Defender 3 27 Jan 1981
Francesco Corosiniti COROSINITI Defender 06 Jul 1984
Paolo Palmacci PALMACCI Forward 11 17 May 1984
Dario Ramacciotti RAMACCIOTTI Defender 04 Oct 1987
Simone Marinai MARINAI Defender 09 Jul 1988
Alessio Frainetti FRAINETTI Midfielder 22 Jun 1986
Andrea Carpita CARPITA Goalkeeper 12 27 May 1988
Matteo Marrucci MARRUCCI Forward 18 Oct 1983
Vincenzo Margiotta MARGIOTTA Forward 05 Nov 1981
Gabriele Gori GORI Forward 10 Oct 1987
Sacha di Tullio SAVINO Midfielder 07 Jan 1988
COACH: Stefanos Soilemes
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Sillie Dilürü
Name Shirt Name Position Birth Date
Reijer Ran RAN Goalkeeper 09 Apr 1978
Leo Koswal KOSWAL Forward 13 Oct 1975
Patrick Ax AX Forward 01 Dec 1979
Edwin van Rooijen V. ROOIJEN Defender 03 Feb 1980
Charlie van den Ouweland VAN DEN OUWELAND Defender 01 Oct 1981
Matthijs van Gessel VAN GESSEL Defender 12 Nov 1989
Frank van der Geest VAN DER GEEST Goalkeeper 20 Apr 1973
Rene Van Dieren V. DIEREN Defender 12 Mar 1981
Jeffrey Klijbroek KLIJBROEK Midfield 05 Oct 1990
Roel Liefden LIEFDEN Defender 19 Feb 1970
Diego Liefden D. LIEFDEN Defender 19 May 1990
Ferdy Kaleveld KALEVELD Midfielder 14 Nov 1982
COACH: Josef Nemec
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Yevhen Varenytsia
Name Shirt Name Position Birth Date
Vitalii Sydorenko SYDORENKO Goalkeeper 22 Dec 1981
Oleg Zborovskyi ZBOROVSKYI Forward 31 Mar 1982
Roman Pachev PACHEV Defender 10 Sep 1987
Igor Borsuk BORSUK Forward 06 Apr 1983
Andrieiev Kostiantyn ANDRIEIEV Defender 16 Dec 1986
Oleksandr Korniichuk KORNIICHUK Forward 13 Aug 1983
Dmytro Medved MEDVED Defender 28 Dec 1988
Oleksandr Poslavskyi POSLAVSKYI Goalkeeper 09 Mar 1990
Oleg Budzko BUDZKO Defender 17 Dec 1989
Andriy Yevdokymov YEVDOKYMOV Forward 29 Oct 1984
Maksym Nazarenko NAZARENKO Forward 20 Oct 1983
COACH: Angel Lopez Torres
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Rando Rand
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Tzahi Ilos
Name Shirt Name Position Birth Date
COACH: Emrah Aykurt
Name Shirt Name Position Birth Date
RESULTS & SCHEDULE
May 26, 2017 - May 28, 2017
Prev
Next
Group Stage - Group A
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Fc delta copia web FCD 1 1 0 0 9 1 8 3
Arturmusic AMS 1 1 0 0 14 0 14 3
Sk bosnia online eu logo 2017 web SKB 1 0 0 1 0 14 -14 0
Littoral beach soccer dunkerquois web LBSD 1 0 0 1 1 9 -8 0
Group Stage - Group B
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Spartak logo copia web BSC 1 1 0 0 9 1 8 3
Logo cbl copia web BEN 1 1 0 0 6 5 1 3
Shmanapoli web APSN 1 0 0 1 1 9 -8 0
Rostockerrobben RRB 1 0 0 1 5 6 -1 0
Group Stage - Group C
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Russia   lokomotiv moscow LOK 1 1 0 0 9 2 7 3
Littoral beach de panne 01 web LBSP 1 0 0 1 2 9 -7 0
Vitoriafc rgb 01 web VFC 0 0 0 0 0 0 0 0
Group Stage - Group D
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Esc gyongyos EGY 1 1 0 0 12 1 11 3
Cska copia web CSKA 1 1 0 0 8 1 7 3
Logo vfr fundo neutro copia web VFR 1 0 0 1 1 8 -7 0
Bslansingerland web BSL 1 0 0 1 1 12 -11 0
Group Stage - Group E
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Kp l%c3%b3dz KPL 1 1 0 0 15 4 11 3
Logo city 01 copia web FCC 1 1 0 0 4 2 2 3
Logo grap copia web ADP 1 0 0 1 2 4 -2 0
Portsmouth ladies bs PMB 1 0 0 1 4 15 -11 0
Group Stage - Group F
Team P W W+ L GF GA GD PTS
Cdnacional logo vetorial %281%29 01 copia web MAD 1 0 1 0 4 3 1 2
Vitiblsport copia web VBS 0 0 0 0 0 0 0 0
Levante1 LEV 1 0 0 1 3 4 -1 0
Group Stage - Group G
Team P W W+ L GF GA GD PTS
C.d.bala azul BAZ 1 1 0 0 6 5 1 3
Logo mhsc copia web MPH 1 0 1 0 4 3 1 2
Portugal   logo fc os belenenses BEL 1 0 0 1 3 4 -1 0
Alanyaspor logo web ALA 1 0 0 1 5 6 -1 0
Country TV
Banner livebroadcast
BEACH SOCCER STORE
Store
BEACH BABES
Banner beachbabes
BEACHSOCCER MUSIC